Szavazás nélkül ért véget szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) az előző napi szíriai feltételezett vegyifegyver-támadással összefüggésben összehívott rendkívüli ülése, amelyen a BT tagjai kölcsönösen azzal vádolták egymást, hogy kudarcot vallottak a már hat éve húzódó konfliktusban.
A Brüsszelben tartott nemzetközi donorkonferencia résztvevői mintegy hatmilliárd dollárt ajánlottak fel a polgárháború sújtotta Szíria támogatására. Az BT-nek egy amerikai-brit-francia szövegezésű határozattervezetről kellett döntenie, amely a támadást elítélte volna, egyben vizsgálatot rendelt volna el. Szankciókat a tervezett ugyanakkor nem helyezett kilátásba. A dokumentum részletes adatokat követelt volna a szíriai légierő keddi bevetéseiről, és a repülési tervekről. A bekért információk között az érintett katonai parancsnokok és tisztek nevei is szerepeltek volna, illetve a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) nyomozói számára a hozzáférés az ügy szempontjából releváns szíriai légibázisokhoz. Nikki Haley az Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselője Oroszországot ostorozta, amiért nem mérsékelte szíriai szövetségesét. Haley “lelkiismeretlennek” nevezte Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és hozzátette, hogy Szíriának, Oroszországnak és Iránnak “nem áll érdekében a béke”.
Ha Oroszország eleget tett volna a kötelességének, semmilyen vegyi fegyver nem maradt volna, amit a szíriai rezsim használhatna”
– szögezte le az amerikai nagykövet. Kijelentette: Ha a világszervezet következetesen elmulasztja, hogy kollektíven lépjen fel, megtörténhet, hogy az országoknak önállóan kell cselekedniük. A szíriai vegyifegyver-bevetés esetére katonai akcióval fenyegető Barack Obama volt amerikai elnököt tette felelőssé a Szíriában történt vegyifegyver-támadásokért Oroszország helyettes ENSZ-nagykövete a BT szerdai rendkívüli ülésén.
Ez a döntés volt a kiindulópont a vegyi fegyvert is bevető terroristák és szélsőséges szervezetek későbbi provokációi számára, le kívánták járatni a damaszkuszi rendszert, és ürügyet akartak teremteni egy szuverén állam elleni beavatkozásra”
– jelentette ki Vlagyimir Szafronkov. Matthew Rycroft brit nagykövet az ülést megelőzően kijelentette: “az orosz vétó azt jelentené, hogy azzal töltik az idejüket, hogy védjék a védhetetlent”. Franciaország ENSZ nagykövete, Francois Delattre a BT ülésére érkezve elítélte “a háborús bűnöket, a súlyos háborús bűncselekményeket, a vegyi fegyverrel elkövetett háborús bűnöket. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette: Oroszország számára jelenlegi formájában teljességgel elfogadhatatlan az ENSZ Biztonsági Tanácsában a szíriai vegyifegyver-támadással kapcsolatban beterjesztett határozattervezet. A szóvivő az incidens körülményeinek részletes kivizsgálását sürgette. Megjegyezte, a szakértők között nem kellene meghatározó számban nyugatiaknak lenni, akik számára a legfontosabb szempont Szíriában Bassár el-Aszad szíriai elnök megdöntése. Kifogásolta, hogy a határozattervezet kizárólag nyugati támogatásban részesülő szervezetektől származik. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkvának Aszad elnök rendszerével kapcsolatos álláspontja változatlan. Francois Hollande francia elnök a nap folyamán szankciókat követelt Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen.
Franciaország azt követeli, hogy a következő órákban szülessen határozat az ENSZ BT-ben annak érdekében, hogy felgyorsítsák a történtek kivizsgálását, a vizsgálat után pedig büntetőintézkedéseket kell hozni a szíriai rendszer ellen”
– jelentette ki. Az iráni külügyi tárca szerdai közleményében élesen elítélte az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban történt feltételezett vegyifegyver-támadást. Bahram Ghaszemi, a teheráni külügyminisztérium szóvivője részvétét fejezte ki a szíriai népnek az előző napi állítólagos gáztámadás miatt, amelyben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 70 ember halt meg, és százak egészsége károsodott.
Erősen elítélünk minden vegyifegyver-használatot, függetlenül attól, ki követte el azt, és kik voltak annak áldozatai”
– mondta Ghaszemi. Hozzáfűzte: Irán kész egészségügyi ellátásra befogadni a támadásban megsérült embereket. Teherán ugyanakkor bírálta az Irán és Oroszország ellen irányuló, “politikailag motivált” vádaskodásokat az állítólagos gáztámadással kapcsolatban. A török államfő a vegyi támadásra vonatkozóan az OSDH-tól és a WHO-tól eltérő adatokat közölve kijelentette: a szíriai rezsim több mint 100 embert ölt meg Idlíb tartomány Han Sejkun településén, beleértve legalább 50 kiskorút. Erdogan Bassár el-Aszad szír elnöknek címezve szavait úgy fogalmazott: “hogy fogsz, te gyilkos, megszabadulni az áldozatok jajveszékelésétől?”
Donald Trump amerikai elnök a II. Abdalláh jordániai királlyal tartott közös sajtótájékoztatóján Washingtonban kifejezte felháborodását a szíriai gáztámadás miatt, s mint fogalmazott: mélyen megrendítette őt, hogy gyermekek haltak meg a támadás következtében. Hozzátette: az őt személy szerint is megrendítő gáztámadás megváltoztatta Aszad szíriai elnökkel kapcsolatos nézeteit. Mintegy hatmilliárd dollárt ajánlottak fel a polgárháború sújtotta Szíria támogatására a szerdai brüsszeli nemzetközi donorkonferencia résztvevői – jelentette be Hrisztosz Sztilianidisz humanitárius segítségnyújtásért felelős uniós biztos.
Köszönjük szépen, nagyszerű eredményt hozott az értekezlet. A konferencia résztvevői hatásos üzenetet küldtek a világnak: nem hagyjuk cserben Szíria lakóit”
– fogalmazott a ciprusi politikus a közel-keleti ország és a régió jövőjével foglalkozó rendezvényen, amelyet közösen szervezett az ENSZ és az Európai Unió.
PS/MTI, fotó: ENSZ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS