Csaknem két évnyi nyomozás után a Fővárosi Főügyészség bűncselekmény elkövetésének hiányára hivatkozva megszüntette a nyomozást az Uzsoki Utcai Kórházban történt állítólagos morfium túladagolásos esetekben – értesült a PestiSrácok.hu.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Az egész orvostársadalom megdöbbenve olvasta 2011 áprilisában Márkus Attila Szándékos morfintúladagolás Magyarországon című cikkét, amely a LAM (Lege Artis Medicinae) orvosi szaklap Aszklepion rovatában jelent meg. A cikk írója ugyan nem jelölte meg, melyik kórház gyakorlatát mutatja be, csak annyit közöl, hogy egy olyan intézményről van szó, ahol korábban maga is megfordult. Innentől kezdve hamar be lehetett azonosítani az Uzsoki Utcai Kórházat, s egy kívülálló orvos, a cikket elolvasva feljelentést tett a rendőrségen, a cikk alapján.
Annyi morfin fogyott, hogy kimerült a készlet
Márkus Attila így írt a kórház gyakorlatáról: „Amikor az orvosok látták, hogy romlik a beteg állapota, és valószínűsíteni lehetett, hogy két-három héten belül meghal, egyszer csak halkan elhangzott a viziten, hogy »kezdjük el«, vagy »adjunk MO-t«. Ilyenkor az egyébként fájdalom nélküli betegnél leállították minden más fájdalomcsillapító adását, és a perzisztáló (megmaradó) súlyos fájdalmat adekvátan csillapító bazális (alap) ópiátterápiához szükséges fájdalomcsillapító adag négy-ötszörös dózisáig emelve, intravénás morfininjekció adását rendelték el. A beadott morfintól néhány órán belül kómába esett a beteg, és a növekvő morfinadagok mellett egyre jobban megjelent a morfin légzésdeprimáló hatása, amely néhány napon belül halálhoz vezetett. Előfordult olyan is, hogy hibáztak az orvosok, és túl korán, a beteg túl jó általános állapota mellett rendelték el a morfin túladagolását. Az lett a következmény, hogy a beteg hozzászokott, és hatalmas morfinadagokat kapott, amelynek az vetett véget, hogy a kórház gyógyszerraktára után kifogyott a budapesti gyógyszer-nagykereskedő, majd a gyógyszergyár morfinkészlete is (!). Ezután álltak át a tíz-húsz ampullánként adagolt nyugtatókra, míg végül meghalt a beteg.” A cikk írója szerint ezen az osztályon gyakran cserélődtek a munkatársak, az orvosok és a nővérek is, akik természetesnek vették, hogy morfintúladagolással rövidítik meg a betegek életét. Majd sorra veszi azokat a módozatokat, miként valósították meg a gyakorlatban egykori kollégái a morfintúladagolást. Egy másik orvosi szakcikk szerint „Márkus Attila ma már nem dolgozik Magyarországon. Akkor merte leírni tapasztalatait egy hazai, a cikkben egyébként meg nem nevezett egészségügyi intézmény gyakorlatáról, amikor már nem volt idehaza. Mert akkor már nem lehetett utánanyúlni…”
Hatvanhat elhunyt beteg esetét vizsgálták
A Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) 2011 őszén indult el a nyomozás, emberölés miatt. A kiemelt ügyként kezelt eljárásban az életvédelmis nyomozók házkutatást tartottak az intézmény fül-orr-gégészeti és fej-nyak sebészeti osztályán, ahol több orvosi dokumentációs anyagot foglaltak le. „Később meghallgattuk az osztályokon dolgozó nővéreket, orvosokat, valamint több hozzátartozót, összesen 58 tanút” – mondta el a PestiSrácok.hu-nak a nyomozás vezetője, Hajdu Krisztián törzszászlós, a BRFK életvédelmi osztályának munkatársa. Hozzátette: Márkus Attilát is meghallgatták, aki ugyanazt mondta el, mint amit a cikkében leírt, tehát megerősítette azt. Hajdu Krisztián elmondta, a vizsgálat 2005 és 2007 között elhunyt hatvanhat, haláluk előtt végstádiumban lévő beteg esetét vizsgálták meg, akik az elődleges információk alapján még heteket vagy akár hónapokat is túléltek volna, de a fájdalomcsillapításához szükséges morfiumadag négy-ötszörösét adták be nekik, amelytől az érintett néhány napon belül meghalt.
Nem történt mérgezés
Hajdú Krisztián elmondta, hogy az ügyben két szakértői csoport adott igazságügyi szakvéleményt, az egyik a SOTE, a másik a Győri Igazságügyi Szakértői Intézet. Megállapították, hogy az extrém mennyiségű morfin beadása az egyes betegeknél indokolt volt, mert addigra a korábban kapott fájdalomcsillapítóktól olyan mértékű tolerancia alakult ki a szervezetükben, hogy már csak az igen nagy mennyiségre reagáltak. Azonban még így sem mutatható ki, hogy a beadott mennyiség életveszélyt okozott volna. Az, hogy egyes betegeknél ez légzésdeprimáló hatást váltott ki, a kockázat része – vélték a szakértők. Négy beteg esetében hiányos, vagy szabálytalan volt a dokumentáció, amely miatt például nem lehetett megállapítani, hogy azt a morfin mennyiséget, amit felírt a kórlapra az orvos, beadták-e a betegnek. Egy beteg esetében pedig szakmai szabályszegések sorozata fordult elő, mert mind a morfin adagolás, mind az egyéb orvosi tevékenység nyomon követhetetlen. Összességében a szakértők arra jutottak, hogy az extrém mennyiségű morfin beadása minden vizsgált esetben indokolt volt, a halál az alapbetegségre vezethető vissza, tehát a morfin beadások és a beteg halála között nincs ok-okozati összefüggés, így a mérgezés nem igazolható. Hajdu Krisztián mindazonáltal megjegyezte, hogy a főügyészség úgy zárta határozatát, hogy teljes bizonyossággal kizárni a bűncselekmény elkövetését nem lehet, de kétséget kizáróan bizonyítani sem, és ez az eljárás folytatásától sem várható. Így az ügyben a rendőrök nem tudtak gyanúsítottat, felelősöket megnevezni. Kérdésünkre a törzszászlós még elmondta, hogy az nyomozás megszüntetése ellen legfeljebb a hozzátartozók jelenthetnek be panaszt.
Fotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS