Írásban megvalósult teljesítésnek nincs nyoma, ilyen a rendelkezésre álló adatokból nem igazolható – ezt közölte Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium miniszterhelyettese a Mandinerrel, amikor a lap arról érdeklődött, pontosan milyen tanácsokat adott több millió forintért Karácsony Gergely anno a balliberális kormányzatnak.
A portál rámutatott, hogy arról, hogy a jelenlegi főpolgármestert megbízták, fennmaradtak a szerződések, ám az összesen többmilliós díjazásért adott tanácsokról nem lehet pontosabbat tudni.
Az Igazságügyi Minisztériumban (IM) a már kiadott szerződéseken és azok mellékletein kívül nem található olyan tanulmány, elemzés, más hasonló, a szerződés teljesítéseként értékelhető dokumentum, amelyet a Social Report Bt. készített. Írásban megvalósult teljesítésnek tehát nincs nyoma, ilyen a rendelkezésre álló adatokból nem igazolható
– közölte a Mandinerrel Völner Pál miniszterhelyettes, miután a témában érdeklődtek a tárcánál. Azért ott, mert az IM lett kvázi a jogutódja a Miniszterelnöki Hivatalnak (MeH), amely Karácsony Gergely egykori vállalkozásával a Gyurcsány-kormány részéről annak idején szerződött, mégpedig politikai tanácsadásra. A Mandiner az Adatradarral együttműködésben már korábban kikérte az igazságügyi tárcától az egykori megbízási szerződéseket, és egyéb, Karácsony Gergely, illetve cége tanácsadói munkájához kapcsolódó dokumentumokat. Ugyanakkor kíváncsiak voltak arra is, van-e bármilyen dokumentum vagy irat, amely arról számol be, milyen konkrét tanácsokat, javaslatokat tett megbízása idején a jelenlegi főpolgármester, aki egyébként épp most végzett a második helyen az ellenzéki miniszterelnök-jelölt-jelöltek vetélkedésén.
Álláshalmozó volt Karácsony
Fontos megjegyezni: a 2004 utáni években a 2010-ben már az LMP-frakcióban parlamenti képviselőként ülő politikus nemcsak a saját vállalkozását vitte, hanem a Mediánnál dolgozott főállásban, sőt – mint utóbb kiderült, jogtalanul – a Corvinus Egyetemen is oktatott. Korábbi sajtóbeszámolók szerint a Medián a 2010 előtti MeH legfőbb partnere volt, és „ebből 716 millió bevétele származott a cégnek”. Ami a lap által kikért megbízási szerződéseket illeti, a megküldött iratok alapján először 2004-ben január 1-től március 31-ig végzett „politikai tanácsadást” a Karácsony-féle Social Report Bt. a Gyurcsány-kormánynak. Ez a cég egyébként szinte kizárólag a jelenlegi Párbeszéd-társelnök tanácsadói időszakában működött, nem sokkal utána megszűnt. Karácsony teendője egész pontosan a következő volt:
Kísérje figyelemmel a magyar közélet politikai relevanciával bíró jelenségeit, és azokról a megbízó egyedi igénye szerint készítsen elemzést, vagy a megbízóval konzultáljon azokról.
Ezért akkor havi 350 ezer forint + áfa megbízási díj járt.
Megszakértett koalíciós válság
A következő években nagyságrendileg hasonló összegekért, szinte folyamatosan ugyanezt a feladatot látta el az SZDSZ-es Horn Gábor vezette Koalíciós Politikai Államtitkárságnak. Aztán 2008. április 28-án – egy megbízási szerződés dokumentuma alapján – a januárban kötött szerződést hosszabbította meg a MeH Karácsonyékkal – április 30-ig. Ezzel a felek kijelentették, hogy „jelen szerződésmódosítás a közöttük 2008. március 31. napja óta fennálló jogi helyzet írásban történő rögzítése”. A szerződés teljes időtartamára 1,5 millió forint + áfa volt a díjazás. Karácsony feladata viszont némileg megváltozott:
lássa el a kialakult kormányválság kezelésével kapcsolatos konzultációs és kommunikációs feladatokat, továbbá a felmerülő kérdések egyeztetések érdekében álljon rendelkezésre napi 24 órában a koalíciós koordinációért felelős államtitkár számára.
Emlékezetes: Horn Gábor akkoriban a Hír TV kamerája által rögzített felvétel szerint sajátos stílusban üzent a miniszterelnöknek, a Fidesz által kezdeményezett, 2008. márciusi szociális népszavazás eredménye kapcsán. A „segítségért” Karácsonynak csak áprilisban, vagyis a (formális) felbomlással járó koalíciós feszültség idején nettó 600 ezer forint járt.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS