Nem szabad fenyegetni az uniós támogatások csökkentésével a menekültügy körüli vitákban, és ha Magyarország nem tartja be az Európai Bíróság ítéletét a menedékkérők uniós tagállamok közötti elosztását szolgáló mechanizmusról, akkor az Európai Bizottságnak kötelezettségszegési eljárás megindítását kell mérlegelnie – mondta a német belügyminiszter egy csütörtöki lapinterjúban.
Thomas de Maiziere a Passauer Neue Presse című lapban közölt interjúban kiemelte: “nagyon rossz állapotban lenne az EU”, ha az uniós támogatások csökkentésére lenne szükség egy ítélet érvényesítéséhez. Az EU egy “új, szolidáris” menekültügyi rendszer kialakítására törekszik, és ezeket a nehéz tárgyalásokat tovább nehezítik Martin Schulz szociáldemokrata kancellárjelölt “nyilvános fenyegetései” a támogatások csökkentéséről – tette hozzá a kereszténydemokrata CDU politikusa. Hozzátette, hogy a bírósági ítéleteket be kell tartani, “akkor is, ha nem tetszenek”, és ha Orbán Viktor magyar kormányfő “nem enged”, az Európai Bizottság eljárást indíthat Magyarország ellen.
A határvédelmi költségek felének EU-s megtérítéséről szóló magyar követelésről szólva hangsúlyozta: Orbán Viktor “hangos bejelentése a kerítésépítésről” a menekülthullám felerősödésének “meghatározó tényezője” volt, mert az emberek még a kerítés felállítása előtt át akartak kelni Magyarországon. “Egy ilyen egyoldalú intézkedéshez nem járhat költségtérítés, Európa nem működhet így” – mondta az Angela Merkel kancellár vezette CDU politikusa.
A migrációs válság további kezeléséről elmondta, hogy a menekülésre késztető okok megszüntetésére kell törekedni, és “fel kell tartóztatni” mindazokat, akik Afrikában elindulnak Líbia felé, hogy a Földközi-tengeren keresztül átkeljenek az EU-ba. Ezeknek az embereknek a hazájukban kell megnyitni a boldogulás kilátását, és vissza kell tartani őket arról, hogy embercsempészekre bízzák magukat. Erre törekszik az EU Nigerrel, Csáddal és Malival együttműködve. Azt is el kell érni, hogy javuljanak a körülmények a líbiai menekülttáborokban. Ezért gondoskodni kell arról, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) munkatársai bejussanak a táborokba, az EU-nak pedig pénzzel kell hozzájárulnia a körülmények javításához. A válságkezelés “döntő pontja” az, hogy a Földközi-tengerből kimentett embereket vissza kell szállítani Afrikába, ehhez azonban emberhez méltó körülményeket kell teremteni – mondta Thomas de Maiziere.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS