Berlini tisztségviselők furcsállották pénteken az orosz védelmi tárcának azt a tervét, miszerint Moszkva közelében felépítenék a Reichstag (német parlament) fiatalok által megostromolható makettjét. A szűkszavú berlini reagálás is elég volt azonban ahhoz, hogy az orosz védelmi tárca szóvivője viszontválaszában azzal gyanúsítsa meg német kollégáit, hogy a harmadik birodalom szimpatizánsai lehetnek.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter a dumában tartott szerdai beszámolójában megemlítette, hogy a Reichstag kicsinyített mását húzzák fel a Moszkva melletti Kubinkában lévő Patriot honvédelmi-hazafias parkban, hogy a Junarmija (Ifjú Hadsereg) gyermek- és ifjúsági mozgalom tagjai „konkrét objektumot ostromolgassanak”. Ulrike Demmer német kormányszóvivő pénteken egy újságíró kérdésére válaszolva annyit fűzött mindehhez, hogy „az ötlet meglepő, és önmagáért beszél”. Martin Schäfer külügyi szóvivő pedig megjegyezte: ők aligha építenének vagy működtetnének valami hasonlót a német ifjúság nevelésére.
Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője Moszkvában tüstént éles szavakkal utasította vissza a német bírálatokat, és nyomatékosan védelmébe vette tárcája tervét. Mint fogalmazott:
Az 1945. májusi elkeseredett harcokban félig lerombolt Reichstag megépülő makettje fontos eleme lesz a Patriot park hadtörténeti tájképének, szimbolizálva a nácizmus feletti győzelmet, s (…) hozzájárul majd a fiatal orosz állampolgárok és Oroszország külföldi vendégeinek hazafias neveltetéséhez. Némely német politikus ezzel kapcsolatos kirohanása, nemcsak értetlenséget vált ki, de elgondolkodtató abban a tekintetben is, hogy valójában mi is az ő meggyőződésük az 1933 és 1945 közötti évek Harmadik Birodalmának <építőivel> kapcsolatban
A Patriot park eddig is számos fegyverkiállításnak, katonai parádénak és más hasonló témájú rendezvénynek a helyszíne volt. Oroszországban sokak számára a szovjet zászlónak a rommá lőtt Reichstagra történt 1945. május 2-i kitűzése jelenti ma is a náci Németország feletti győzelem emocionális csúcspontját. Az 1894-ben megépült, de 1933-an leégett Reichstagot – amelyet háborús romjaiból csak az 1960-as évek közepére állítottak helyre a nyugat-berlini hatóságok –, a német újraegyesítést követően átépítették, és 1999 óta ismét a német parlamentnek ad otthont.
Forrás: MTI. Vezető képünkön a rommá lőtt Reischtag látható 1945-ben; Fotó: Europress/AFP Yevgeny Khaldei
Facebook
Twitter
YouTube
RSS