Elővigyázatosságra hivatkozva az olasz gyógyszerügynökség (Aifa) hétfőn bejelentette az AstraZeneca védőoltás azonnali és országos szintű felfüggesztését, miután a vakcina egyes szállítmányait már korábban kivonták a használatból. Az Aifa közleményében ideiglenes intézkedésről írt hangoztatva, hogy az Európai Gyógyszerhatóság (Ema) véleményezése után engedélyezhetik ismét az AstraZeneca használatát. Franciaországban szintén felfüggesztették az oltóanyag használatát, Emmanuel Macron elnök arról számolt be, hogy legkorábban kedd délutánig érvényes az intézkedés.
Olaszországban a védőoltás használatát az északnyugati Piemont tartomány már vasárnap felfüggesztette, miután egy tanár az oltás után egy nappal meghalt. Korábban Szicíliában függesztették fel az AstraZeneca egyik szállítmányát egy katona halálát követően. Az új koronavírus ellen védő brit-svéd gyógyszergyártó társaság terméke használatát az olasz egészségügyi hatóságok hatvanöt év felett is engedélyezték. Az utóbbi hetekben a pedagógusok, fegyveres és rendfenntartó erők tagjainak beoltására használták. Franciaországban szintén felfüggesztették az oltóanyag használatát, Emmanuel Macron elnök arról számolt be, hogy legkorábban kedd délutánig érvényes az intézkedés. Az államfő nem említett konkrét okokat a felfüggesztéssel kapcsolatosan, pusztán elővigyázatosságot emlegetett, és reményét fejezte ki, hogy hamarosan ismét használhatják az oltóanyagot.
Az AstraZeneca szerint nincs összefüggés az oltóanyaguk és a halálesetek között
Az indirekt.hu azt írja: a márciusi 8-ig beérkezett adatok alapján az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban tizenöt mélyvénás trombózis és huszonkét tüdőembóliás eset fordult elő azok körében, akiket az AstraZeneca/Oxford-vakcinával oltottak be. Az AstraZeneca vasárnapi közleménye szerint a rendelkezésre álló adatok nem igazolják, hogy ezeket a vakcina okozta volna, ez az adat pedig hasonló más, engedélyezett vakcinákéhoz. Azt írják, az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban eddig beadott több mint tizenhétmillió adag oltás gondos biztonsági vizsgálata semmiféle bizonyítékkal nem szolgált, amely arra utalna, hogy a vakcina alkalmazása bármilyen korcsoportban, bármelyik országban, illetve bármelyik oltóanyag-szállítmány esetében növelné a tüdőembólia, a mélyvénás trombózis vagy a normálistól eltérő trombocitaszám kialakulásának kockázatát.
Forrás: MTI, indirekt.hu, Fotó: MTI/AP/Rafik Makbúl
Facebook
Twitter
YouTube
RSS