Hosszú napok óta a szigorú Covid-szabályok és az abból származó kellemetlenségekről szól az év első nagy tenisztornája, az Australian Open. Bár a Grand Slam-versenysorozat csak jövő hétfőn kezdődik, már mindenhol címlapon van a torna, ugyanis korábban kikötötték, hogy csak olyan versenyzők indulhatnak, akik be vannak oltva a koronavírus ellen. Az egyik legnagyobb favoritként a szerb Novak Djokovic is elindul(na) a versenyen, ám ő eddig nem volt hajlandó felvenni a vakcinák valamelyikét, mégis elutazott, ám a teniszsztárokat megillető luxusszálloda helyett egy kitoloncolásra váró, bevándorlókkal teli karanténhotelben kell várakoznia, amíg az ügye megoldódik. Addig pedig élet-halál harcot vívnak egymással az elvek, a kormányzati szabályok és a temérdek pénz.
Egy hete indult útnak a Föld túlsó oldalára Novak Djokovic szerb teniszező, a sportág egyik leghíresebb játékosa, a világranglista jelenlegi éllovasa. Már akkor sejthető volt, hogy nem lesz egyszerű Melbourne-be jutnia, ugyanis sejthető volt, mostanra pedig biztossá vált, hogy a 34 éves sportoló nincs beoltva a Covid elleni vakcinákkal. Victoria állam miniszterelnöke már jóval korábban, novemberben bejelentette, hogy csak azok a teniszezők indulhatnak el az Australian Openen, akik oltottak. Djokovic azután vált az oltásellenesek kedvencévé, hogy többször is bírálta az oltásokat, nem hitt bennük, magánélete védelmére hivatkozva pedig nem hozta nyilvánosságra, hogy kapott-e koronavírus ellen vakcinát. Az ausztrál szabályok egyértelműek és szigorúak: csak az léphet be, akit legalább kétszer – kivétel az egydózísú Janssen – beoltottak.
Az a város, amely túlélt hat lezárást és ahol csak két oltással lehet nyilvános helyen megjelenni, nem fogja jó szemmel nézni, hogy a korábbi oltásszkeptikus teniszsztár besétál a repülőtér VIP-folyosóján
– írták ausztrál lapok a szerb teniszező indulása előtt.
Az Australian Open szervezői külön engedélyt adtak a világelsőnek, hogy részt vegyen a tornán; ezt akut egészségi problémáival indokolták. A tornának otthont adó Victoria állam hatósága azonban a múlt héten megtagadta a belépést Djokovictól, ugyanis állításuk szerint nem volt elég bizonyíték arra, hogy teljesítse a belépéshez szükséges előírásokat. A hétvégén érkezett a hír, miszerint a játékos ügyvédjei előhozakodtak egy papírral, amely szerint december közepén a sportoló covidos volt; ennek némileg ellentmond, hogy a közösségi médiában aktív volt akkor is a teniszező, több fotót is feltett, amelyeken például díjátadókon szerepel.
Ausztráliában amúgy a rendkívül szigorú szabályokkal sikerült rávenni a lakosokat arra, hogy oltakozzanak: a 16 év felettiek 90 százaléka már legalább két oltást kapott.
A hírre, miszerint Djokovicot első blikkre nem engedték be, Szerbiában óriási botrány lett. Aleksandar Vucic elnök közölte: az egész ország Djokovic mögött áll, és a szerb hatóságok mindent megtesznek azért, hogy “mihamarabb befejeződjön a világ legjobb játékosának a zaklatása”. Hétfőre aztán áttörés jött a sportoló ügyében: az ausztrál szövetségi bíróság bíróság semmissé tette a korábbi ítéletet és visszaadták Djokovic vízumát. A döntés szerint Djokovic azonnali hatállyal elhagyhatja a karanténszállodát, ahol eddig várakoznia kellett a végleges döntésre. Ezzel ugyanakkor nem dőlt el véglegesen, hogy indulhat-e az ausztrál bajnokságon, mivel Alex Hawke bevándorlásügyi miniszternek még van lehetősége arra, hogy más módon kiutasítsa őt az országból. Ausztrál lapok arról írtak, hogy a tárcavezető vélhetően élni fog ezzel a lehetőségével.
Kedden végül Scott Morrison ausztrál miniszterelnök megbeszélést folytatott Ana Brnabic szerb miniszterelnökkel. A tárgyalást konstruktívnak minősítették. Morrison hangsúlyozta, hogy Ausztrália határvédelmi politikája a koronavírus-járvány idején “nem diszkriminatív”, de fontos szerepe van az ország lakosságának védelmében. A miniszterelnökök megállapodtak abban, hogy összeköttetésben maradnak és tovább erősítik az országok közötti kétoldalú kapcsolatot. Az RTS szerb állami televízió beszámolója szerint Brnabic azt sürgette, hogy bánjanak méltó módon Djokoviccsal.
A világelső teniszbajnok ügye tökéletesen megmutatja idővel, hogy a sportgazdasági érdekek vagy a politika az erősebb, ugyanis az ausztrál sorozatnak nyilvánvalóan az lenne az érdeke, ha a sportág egyik leghíresebb versenyzője és a torna legnagyobb esélyese elindulna, ugyanakkor a másik oldalon ott van a politika. A szövetségi vezetés eddig rendkívül szigorú politikát folytatott, már ami a járványügyi intézkedéseket illeti; többször is a teljes zárás mellett döntöttek, a kormánynak pedig az az érdeke, hogy ne haragítsa magára az ausztrálokat, akik – mint már feljebb megjegyeztem – belefáradtak a szabályokba és nagyon rossz szemmel nézik, hogy jön egy sztársportoló, aki – ahogy az egyik kommentelő fogalmazott – nemes egyszerűséggel az arcukba röhög és oltatlanként szabadon flangál.
Az ügynek egy igazán nagy nyertese van, mégpedig az oltástagadók, akik ezzel a huzavonával kaptak egy világhírű sportolót, aki már vállalja, hogy nem kérte a védőoltást, még akkor sem, ha ezzel ilyesfajta megpróbáltatások elé néz. Sajnos ez az ügy sem vezet minket közelebb ahhoz, hogy még nagyobb legyen az átoltottság és magunk mögött tudhassuk a járványt.
Mindenesetre, ha valakinek netán ez a Covid-saga elvette a kedvét a meccsek nézésétől, magyar szempontból is igazán fontos a torna, ugyanis indul rajta hazánk egyik legsikeresebb teniszezője, Fucsovics Márton. Ő amúgy már két hete az országban van és készül.
Ezúttal viszonylag korán, már karácsony után ki kellett utaznunk. A fő verseny az Australian Open, de nyilván itt is próbálok minél tovább jutni. Djokovic a sportág legnagyobb teniszezője, mindent megnyert, itt, Melbourne-ben is győzött már kilencszer, tehát megérdemelné, hogy itt legyen és induljon. Viszont nem szabad elmenni amellett, ami most a világban zajlik. Az embereknek az egészségük a legfontosabb, és vannak szabályok, amiket már hónapokkal ezelőtt ismertettek, nevezetesen, hogy mindenkinek be kell oltatnia magát, Djokovic pedig ezt nem tette meg. Ebből a szempontból meg szerintem nem lenne joga itt lenni
– nyilatkozta az M1-nek a magyar teniszező, aki azzal folytatta, hogy a pályán kívüli célja nem más, mint hogy ne kapja el a koronavírust.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Andrej Cukic
Facebook
Twitter
YouTube
RSS