Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora és a Riporterek Határok Nélkül kapják a nemzetközi Dan David-díjat a demokrácia védelmében tett erőfeszítéseikért – írja a hvg.hu.
Közleményt adott ki arról a CEU, hogy a nemzetközileg is elismert Dan David-díjat minden évben három kategóriában osztják ki, területenként egymillió dollár díjazással. A díjat olyan személyeknek és szervezeteknek adják, akik tevékenysége jelentős humán, tudományos és technológiai eredményekhez vezetett a Múlt, a Jelen és a Jövő kategóriájában. Az idősíkokhoz kapcsolódó témák idén a Makrotörténelem, a Demokrácia Védelme és a Harc a Klímaváltozás ellen voltak – áll a CEU közleményében. Az idei díjazottak a Jelen kategóriájának idei témájában, a Demokrácia Védelme területén: Michael Ignatieff, a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora, és a Riporterek Határok Nélkül, a világszerte a sajtószabadságot támogató nemzetközi szervezet.
A Dan David-díj Kuratóriuma szerint Michael Ignatieff világszerte kiállt a demokrácia és az emberi jogok mellett, és egyike volt az elsőknek, akik figyelmeztettek az etnikai alapú nacionalizmus erősödésének veszélyeire. A kuratórium méltatta Ignatieff vezetői tevékenységét a CEU élén, amely az országban az akadémiai szabadság, a szabad véleménynyilvánítás és a pluralizmus visszaszorításáért folytatott kampány elleni küzdelem fontos szereplője. Az első reakcióm a döbbenet volt, majd a hála, majd pedig – mivel ezt a díjat a demokrácia védelmében végzett munkám elismeréséért kaptam – az érzés, hogy rengeteg tennivalóm van még – mondta Ignatieff. Különösen nagy megtiszteltetés, hogy az elismerést Izraelben, egy nagyszerű izraeli egyetemtől kapom.
A liberális demokráciának az új autoritarianizmus és populizmus egyre erősödő hullámával kell szembenéznie, a szabadságot és a demokráciát éltető alapelveket megkérdőjelezik
– mondta Ariel David, a Dan David-díj kuratóriumának tagja, az alapító fia.
Ignatieff professzor és a Riporterek Határok Nélkül az akadémiai és a sajtószabadság védelmében vívott mindennapi küzdelemben vállalt vezető szerepükért kapják a díjat. Ezek az alapjogok a demokrácia alapkövei, és nem véletlen, hogy a média és az egyetemek gyakran a hatalomra jutott populista és autoriter rezsimek első számú célpontjai.
Forrás: HVG; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS