New York kormányzója szerint “önpusztító”, hogy még mindig sokan járkálnak az utcán, miközben az állam hivatalos szerveinek semmiféle védőfelszerelése nincs. Johnson a fegyelmet hiányolja a britekből, az afrikai és a közel-keleti államok pedig bezárkóznak.
Önpusztítónak nevezte Andrew Cuomo, New York állam kormányzója, hogy még mindig sokan járkálnak az utcán. Vasárnapi sajtókonferenciáján Cuomo bejelentette, hogy az államban vasárnap reggeli adatok szerint 15168 főre emelkedett az új típusú koronavírussal fertőződöttek száma, s eddig 114 ember halt bele a vírus okozta betegségbe. A kormányzó arra figyelmeztette a New York államban élőket, hogy a vírusválság akár hónapokig is elhúzódhat. Egyetértve azzal, hogy az egyes tagállamok önállóan irányítsák a vírus és a betegség elleni küzdelmet, Cuomo sürgette, hogy a gyógyászati segédeszközökkel történő ellátást államosítsák, vagyis azok beszerzését és elosztását csakis a szövetségi kormányzat kezelje. Andrew Cuomo szerint ugyanis így elkerülhető, hogy az egyes tagállamok versenyezzenek egymással a gyártóknál, illetve a beszállítóknál.
Az egyes tagállamokban csökkenőben van az orvosi eszközök raktárkészlete. J. B. Pritzker, Illinois állam demokrata párti kormányzója a CNN hírtelevízióban vasárnap azt állította, hogy vadnyugat van az orvosi eszközökkel történő ellátás terén, és ezért az elnököt és a szövetségi kormányzatot okolta. Gavin Newsom kaliforniai kormányzó még szombaton bejelentette, hogy a kaliforniai székhelyű Tesla és Space-X alapítójához, Elon Muskhoz fordult segítségért, aki lélegeztetőgépek, továbbá mintegy 250 ezer maszk gyártását ígérte, illetve már meg is kezdte.
Chad Wolf ügyvezető belbiztonsági miniszter a Fox televíziónak vasárnap adott interjújában arról beszélt, hogy a kormányzat pillanatnyilag nem tervezi a belföldi repülőjáratok felfüggesztését. Az Egyesült Államokban a Johns Hopkins baltimore-i egyetem szombat esti adatai szerint 31057 fertőzöttet tartanak nyilván. Ezzel az Egyesült Államok – Kína és Olaszország után – a harmadik helyen áll a világon a fertőzések számát tekintve.
Közben Dermot Shea, New York City rendőrfőnöke bejelentette, hogy eddig ötven rendőrnél mutatták ki a vírust, egy közülük kórházba is került – írja az Index, amelyik arról is beszámol, hogy a megbetegedések miatt kiesett rendőröket, filmek és sorozatok forgatását biztosító rendőrökkel töltötték fel.
Johnson: a fegyelmezetlenség keményebb előírásokat tesz szükségessé
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint, ha nem sikerül érvényt szerezni az új koronavírus okozta járvány megfékezését célzó eddigi ajánlásoknak, a brit kormány kénytelen lesz keményebb intézkedéseket hozni.
Johnson vasárnap este, szokásos napi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a kormány nem akarja megfosztani az embereket attól a lehetőségtől, hogy a parkokban levegőzhessenek, testedzést végezhessenek, mivel ez nagyon fontos mentális és fizikai jólétük szempontjából. Be kell azonban tartani azt a szigorú ajánlást, hogy tömegek ne gyűljenek össze és az emberek legalább két méter távolságot tartsanak egymástól.
Johnson közölte: nem akar olyan drákói kijárási korlátozásokat bevezetni, amilyeneket több más európai ország életbe léptetett. Azonban egy percnyi kétség ne legyen aziránt, hogyha a járvány megfékezését célzó ajánlásoknak másképp nem sikerül érvényt szerezni, akkor szigorítások jönnek – hangsúlyozta a brit kormányfő.
A friss levegő önmagában nem erősíti az immunrendszert
– jegyezte meg bölcsen.
Egyre több afrikai országban terjed a vírus
Bár az új típusú koronavírus kezdetben csak lassan terjedt Afrikában, mostanra a kontinens 54 államából 42-ben bukkant fel 1100 megerősített esettel. Több ország szigorú utazási korlátozásokat vezetett be.
A nap folyamán Ruanda és Tunézia kijárási tilalmat rendelt el, utasítva az embereket, hogy a létszükségleti okokat leszámítva ne hagyják el otthonaikat. Kenyában betiltották a tömegrendezvényeket, a nyilvános istentiszteleteket azonban meg lehet tartani azzal a feltétellel, hogy a híveknek biztosítják a kézmosás vagy a kézfertőtlenítés lehetőségét. Afrika legnépesebb államában, a 190 millió lakosú Nigériában alig három hete jelent meg a vírus, a fertőzöttek száma időközben 22-re nőtt. A nyugat-afrikai állam szombattól már nem fogad nemzetközi légijáratokat. Az Ethiopian Airlines etióp és a South African Airways dél-afrikai légitársaságok bejelentették, hogy törlik számos nemzetközi járatukat.
A Közel-Keleten sem jobb a helyzet
A dubaji székhelyű Emirates légitársaság vasárnap szintén közölte, hogy március 25-tól felfüggeszti utasszállító légijáratait, a teherszállító járatait azonban változatlanul működteti.
Olyan helyzetbe kerültünk, hogy nem tarthatjuk fenn az utasszállítási szolgáltatásunkat, amíg az országok újra nem nyitják határaikat és visszatér az utazás iránti bizalom
– hangsúlyozta Sejk Ahmed bin Szaid al-Maktúm vezérigazgató közleményében.
Omán vasárnaptól betiltotta a tömegrendezvényeket, korlátozta a hivatalokban dolgozók számát és bezáratta a valutaváltó üzleteket. Kuvait szombaton rendelt el részleges kijárási tilalmat, két héttel meghosszabbítva a korábban bevezetett munkaszünetet. A Reuters hírügynökség szemtanúk beszámolóira hivatkozva úgy tudja, az emírség egyes élelmiszerüzleteibe egyszerre legfeljebb 50 embert engednek be. Katarban, ahol a legtöbb fertőzést vendégmunkásoknál mutatták ki, szintén betiltotta a tömegrendezvényeket, és ellenőrzőpontok létesítésével kényszerítik ki a bevezetett korlátozásokat.
Mohammed Abdelali, a szaúdi egészségügyi minisztérium szóvivője szerint az utóbbi 24 órában 119-cel 511-re emelkedett a fertőzöttek száma. 72-en közülük török állampolgárok, akik Mekkai zarándoklatuk során lettek elkülönítve. Országosan több mint négyezren vannak karanténban – tette hozzá Abdelali.
Az Öböl Menti Együttműködési Tanács országaiból (Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia) Szaúd-Arábiából jelentették eddig a legtöbb megbetegedést. A regionális együttműködéshez tartozó tagországokból eddig összesen több mint 1700 megbetegedést és négy halálesetet jelentettek.
Forrás: MTI, Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS