Franciaországban meghalt a Kawasaki-kórhoz hasonló tüneteket produkáló egyik gyermek, Norvégia valószínűleg augusztus 20-ig fenntartja a ki- és beutazási korlátozásokat, Spanyolországban és Belgiumban javul a helyzet.
Meghalt egy 9 éves gyermek a dél-franciaországi Marseille-ben, aki a koronavírusnak a Kawasaki-kórhoz hasonló, ritka és súlyos gyulladásos szövődményeiben szenvedett – közölte pénteken a kezelőorvosa. A járvány kezdete óta 125 francia gyereknél jelentkeztek hasonló tünetek, de ez az első ilyen típusú haláleset Franciaországban. A kisfiú a marseille-i La Timone kórház gyerekgyógyászati intenzív osztályán szombaton hunyt el, ahova egy héttel korábban a Kawasaki-kórra emlékeztető súlyos szívizomgyulladással szállították be, és neurológiai problémái is voltak.
A kisfiúnak volt egy szívrohama még otthon, a szülők azonnal hívták a mentőket, akik behozták hozzánk a gyereket
– mondta Fabrice Michel főorvos a France2 közszolgálati televízió híradójában. A gyereket tesztelték a koronavírusra is; kiderült, hogy úgy esett át a Covid-19 fertőzésen, hogy annak a tüneteit nem produkálta.
Erősen azt gyanítjuk, hogy a szívroham a koronavírus egyik szövődménye volt
– hangsúlyozta az orvos, aki hét napig kezelte a kisfiút, de megmenteni nem tudta. A járvány március 1-i kezdete óta 125 francia gyereknél jelentkeztek hasonló tünetek, a gyerekek átlagéletkora 8 év. Közülük 65-en kerültek intenzív osztályra, de a marseille-i kisfiú az első, aki belehalt a betegségnek ezen formájába. Az elmúlt három hétben már jelentősen csökkent a megbetegedések száma. Több nyugati ország is jelezte, hogy gyerekeknél feltehetően a koronavírusnak a Kawasaki-kórhoz hasonló, ritka és súlyos gyulladásos szövődményei jelentkeztek. Nagy-Britanniában egy 14 éves, New York-ban pedig 5 éves gyerek halt bele a betegség ezen formájába, amelynek tünetei magas láz, hasi fájdalmak és emésztési zavarok, valamint a skarlátra emlékeztető bőrkiütés. A francia egészségügyi hatóságok szerint a gyulladásos szövődmény és a szívroham “sokkal inkább jellemző” a Covid-19 fertőzéssel összefüggésbe hozható esetekben, mint a klasszikus Kawasaki-kór esetében. A marseille-i orvos ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon kevés gyereket érint a betegség ezen formája, és az egyetlen haláleset szerinte nem ad okot különösebb aggodalomra.
Norvégia valószínűleg augusztus 20-ig fenntartja a ki- és beutazási korlátozásokat
Norvégia valószínűleg augusztus 20-ig fenntartja a koronavírus-járvány miatt hozott ki- és beutazási korlátozásokat
– jelentette ki pénteken az ország miniszterelnöke, Erna Solberg. Így hivatalosan nyár végéig nem ajánlott külföldre utazniuk a norvégoknak, aki pedig mégis kiutazik, annak tíz napra karanténba kell vonulnia visszatérte után. Emellett nem kap belépési engedélyt azok döntő többsége, akik nem a skandináv országban élnek, vagy ott dolgoznak. A kormányfő azt javasolta a lakosságnak, hogy idén nyaraljon belföldön, ám hozzátette: lehet, hogy a kormány enyhít a skandináv országokba utazás megkötésein június 15-től, július 20-tól pedig további európai országokkal bővülhet a lista. Norvégiában a pénteki adatok szerint 8175 koronavírus-fertőzést bizonyítottak és 232-en haltak meg. A skandináv országban nem rontott a járványhelyzeten, hogy április 20-án újra megnyitották az óvodákat, majd egy héttel később az általános iskolákat. Az újrakezdés ugyanakkor szigorú egészségbiztonsági előírások mellett indult: a gyerekeket kis létszámú csoportokba osztották, távolságot kell tartaniuk egymástól, rendszeresen kezet mosnak, a tanórákat pedig, amennyire lehet, a szabadban tartják.
Spanyolországban 549-cel nőtt a regisztrált fertőzöttek és 138-cal a halálos áldozatok száma
Spanyolországban 549-cel emelkedett a regisztrált új koronavírus-fertőzöttek és 138-cal a halálos áldozatok száma az elmúlt egy nap során – derült ki a spanyol egészségügyi minisztérium pénteki jelentéséből. A SARS-CoV-2 nevű vírust eddig 230 183 ember szervezetében mutatták ki a legmegbízhatóbbnak tartott PCR-teszttel. Ezen kívül ellenanyag-vizsgálattal további 44 184 esetben azonosítottak már lezajlott fertőzést. A koronavírus 27 459 emberéletet követelt a dél-európai országban. Az elmúlt 24 órában bekövetkezett halálesetek kétharmada Katalóniában és a madridi autonóm közösségben történt. Baszkföldről március 17-e óta most először nem jelentettek halálesetet. Az ország öt tartományában és a két észak-afrikai exklávéban senki sem halt bele a fertőzésbe az elmúlt egy napban. A gyógyultak száma 1409-cel növekedett, és összességében már meghaladta a 144 ezret.
Az egészségügyi minisztérium a nap folyamán dönt arról, hogy az ország mely területein engedi a járványügyi korlátozások további enyhítését. A lazítások ellenére a városok sorra mondják le tervezett tömegrendezvényeiket. Legutóbb az észak-spanyolországi Bilbao, Vitoria és San Sebastián önkormányzatai állapodtak meg arról, hogy ezen a nyáron nem tartják meg nyári fesztiváljaikat.
A hivatalos állami közlönyben (BOE) pénteken megjelent rendelkezés szerint Spanyolország június 15-ig meghosszabbítja a schengeni övezeten kívüli országokból érkezők beutazásának korlátozását. Emellett május 24-ig van érvényben az a keddi belügyminisztériumi határozat, miszerint csak a spanyol állampolgárok, az itt élő, érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező uniós állampolgárok, valamint a határon át naponta ingázó munkavállalók léphetnek be az országba. Nemzetközi légi járatok az ország öt városának repülőteréről közlekednek: ezek Madrid, Barcelona, Gran Canaria, Málaga és Palma. Külföldi hajóforgalom nyolc kikötőben működik. A külföldről Spanyolországba érkezőknek péntektől kötelezően kéthetes karanténba kell vonulniuk; lakhelyüket csak meghatározott esetekben, például élelmiszer- és gyógyszervásárlás miatt hagyhatják el ebben az időszakban.
Tovább lassult a halálos áldozatok számának emelkedése Belgiumban
Továbbra is lassuló tendenciát mutat a koronavírus okozta halálesetek napi száma Belgiumban, amíg ugyanis pénteken 56 elhunytról számoltak be, addig az előző napokban 60, 82 vagy még magasabb számú új halálesetről adtak hírt a hatóságok. Hollandiában ez a mutató nem változott lényegesen, napi 50 körül van a vírusfertőzés következtében elhunytak száma. A közegészségügyért felelős belga hatóság pénteki tájékoztatása szerint jelenleg 8959 halottja van a járványnak az országban. Az újonnan regisztrált fertőzöttek száma 356, ami nem sokkal magasabb a csütörtökön közzétett 330, a szerdai 307 vagy a korábbi napok 300 körüli új esetszámánál. Ezzel ez idáig 54 644 ember esetében mutatták ki a kórokozó jelenlétét Belgiumban. A kórházba szállítottak napi mutatója a hét eleje óta 70 és 80 körül mozgott. Az elmúlt 24 órában 67 embert szállítottak kórházba, és 190-en hagyhatták el a gyógyászati intézményeket. Ez a mutató enyhe csökkenést mutatva ugyan, de lényegében megegyezik a hét eleje óta 200 körül alakuló adatokkal. Csökkenő tendenciát mutat a kórházi kezelések száma is. Pénteken 1862 embert ápoltak koronavírus-fertőzéssel, noha számuk a hét közepén 2014, a hét elején pedig még 2222 volt. Intenzív ápolásban jelenleg 380 embert részesítenek, számuk szerdán 420, a hét elején pedig közel 500 volt. A vírus első, február 2-i belgiumi észlelése óta 645 314 vírustesztet végeztek el, ebből 21 686-ot az elmúlt 24 órában – tették hozzá.
Hollandiában a helyzet változatlan
Hollandiában a helyi közegészségügyi intézet (RIVM) pénteki adatai szerint a koronavírussal összefüggő halálesetek száma nem változott lényegesen, napi 50 körül mozog. A vírusfertőzés következtében 5643-an haltak meg Hollandiában, ezen a héten 83-an. A napi fertőzésszám szintén stabil maradt. Amíg a múlt hét közepén még mintegy 450 esetben, addig hétfőn már csak 227, az elmúlt egy nap alatt pedig 200 embernél mutatták ki a kórokozót. Ezzel 43 681-re emelkedett a vírus hollandiai megjelenése óta regisztrált fertőzésszám. Tovább csökkent a kórházba szállítottak napi mutatója: kórházba a korábban átlagos 100-110 helyett a hét elején 52 embert, az elmúlt 24 órában 35-öt szállítottak. Kórházi ápolásban ez idáig 11 492 ember részesült, 62-vel több, mint hétfőn.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS