A libanoni karitász szervezet igazgatója szerint „a nemzetközi politika ősbűne” lesz, ha eltűnnek a keresztények a Közel-Keletről. Paul Karam csütörtökön beszélt erről Budapesten, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nyári ülése után tartott sajtótájékoztatón.
A segélyszervezet libanoni vezetőjét Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hívta meg Magyarországra, hogy tájékoztasson a Libanonban élő menekültek helyzetéről. Paul Karam azt mondta, csak a béke a megoldás, és akik a Közel-Keleten élő keresztényeket Európába hívják, azok a kereszténység eltűnéséhez járulnak hozzá.
„Ezt nem akarja megérteni a nemzetközi politika, amikor bábokként játszik az ott élő emberekkel” – fogalmazott.
Kiemelte, hogy az elmúlt öt évben a 4,5 millió lakosú Libanonba érkezett 1,5 millió menekült súlyos, egyszerre biztonsági, humanitárius és demográfiai problémát jelent.
Azóta 65-73 ezer újszülöttet sem Libanonban, sem Szíriában nem anyakönyveztek, mert a Szíriából kontrollálatlanul, sokszor a zöldhatáron keresztül érkező menekültek Libanonban nem menekülttáborokban, hanem zárt közösségekben, a saját törvényeik szerint élnek. A feszültség is növekszik az egyre szegényebb libanoniak és a nemzetközi segélyszervezetek által támogatott menekültek között. A szíriai muszlim bevándorlók tömegei jelentősen módosítják Libanon törékeny etnikai-politikai egyensúlyát is, és mindennek tetejébe sem elég víz, sem elég élelmiszer nincs ennyi ember számára az országban.
A sajtótájékoztatón Paul Karam és Écsy Gábor, a Katolikus Karitász magyarországi szervezetének igazgatója együttműködési megállapodást írt alá arról, hogy a magyarországi segélyszervezet támogatja a jövőben a libanonit.
MTI, kép: pamelageller.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS