A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság 2014. május 21-én indított nyomozást üzletszerűen elkövetett vesztegetés gyanújával. A gyanú szerint Fejér, Pest, Veszprém, Heves és Zala megyében, valamint a fővárosban is voltak olyan vagyonőrök, akik öt- és tizenhárom ezer forint közötti kenőpénzért tanfolyam és vizsga nélkül is hozzájutottak a továbbképzés befejezését igazoló tanúsítványhoz. Az üzletszerűen elkövetett vesztegetésért a szervezők – ha a bíróság jogerősen bűnösnek mondja ki őket – kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak – írja a Népszabadság.
A történet lényege, hogy egy 2012-ben elfogadott törvény értelmében 2014. január elsejéig minden személy- és vagyonőri igazolvánnyal rendelkező munkavállalónak és vállalkozónak speciális tanfolyamon kellett – volna – részt vennie, majd a tanultakból sikeres záróvizsgát tennie. Később ezt a határidőt 2014. május 31-re módosították. A jogszabály úgy rendelkezik: aki nem végzi el a tanfolyamot vagy megbukik a vizsgán, annak bevonják az igazolványát, azaz vagyonőrként nem dolgozhat tovább.
A lap kiemelte: dolog érdekessége, hogy a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Kamara országos elnöke még áprilisban figyelmeztette a képzés feletti szakmai felügyeletet ellátó Belügyminisztérium Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóságát, hogy a törvényben előírt 11 595 forintos képzési és vizsgadíj helyett a képzést végző egyes vállalkozások különszerződéseket kötnek a tanfolyamra hozzájuk jelentkező vagyonőrökkel és a törvényben előírt díjon felül különböző összegeket, jellemzően 5000 forintot is kérnek tőlük.
A kamara a tárca állásfoglalását kérte, mivel magánfelek jogügyleteibe nem avatkozhat bele, így viszont arról sem voltak ismeretei, mi célt szolgál a különszerződésben meghatározott összeg. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságon folyó nyomozás eddigi adatai szerint R. Árpád, K. Katalin és N. Róbert, a kamara Pest megyei szervezete nevében eljáró szervezők az általuk kért öt-tizenhárom ezer forintos pluszbefizetés fejében úgy állították ki a tanfolyam elvégzéséről és a sikeres vizsgáról szóló tanúsítványt, hogy az érintett vagyonőröknek sem a tanfolyamon, sem a vizsgán nem kellett részt venniük.
A teljes cikk itt elolvasható.
Forrás: Népszabadság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS