Hat százalékpontot emelkedett Emmanuel Macron francia államfő népszerűségi mutatója egy hónap alatt, és a franciák ötvenkét százaléka ismét elégedett az elnök politikai tevékenységével – derült ki az IFOP közvélemény-kutatóintézet felméréséből, amelyet a Le Journal du Dimanche című hetilap ismertetett vasárnap. Az elnök szerint februárra legyőzhető az Iszlám Állam, a szíriai béke megteremtése után pedig Aszadnak is felelnie kell tetteiért.
Emmanuel Macron népszerűsége jelenleg ugyanakkora, mint a 2007 és 2012 között regnáló Nicolas Sarkozy jobboldali elnöké volt a megválasztása utáni decemberben, de amíg Sarkozy tetszési mutatója folyamatosan lefelé haladt, addig Macroné a nyári zuhanást követően szeptember óta fokozatosan emelkedik. Az előző elnök, a szocialista Francois Hollande népszerűsége decemberben már kevesebb mint harminchét százalékos volt, s a tendencia nem fordult meg később sem.
Az elnöki párt, a Köztársaság lendületben szavazóinak kilencvennégy százaléka elégedett Macron politikájával, a jobboldali választók csaknem kétharmada, a centristák és a szocialisták részéről pedig ötvenöt százalék támogatja Macront. A Marine Le Pen vezette Nemzeti Front választótáborában viszont csak huszonhét, a radikális baloldalon pedig huszonhárom százalékos az elnök népszerűségi mutatója.
Egy harminckilenc éves elnök megválasztásával, akinek nem volt semmilyen pártja, akit senki nem ismert, aki az ismeretlenségből tűnt fel, Franciaország elképesztette Európát és a világot májusban
– vélte Emmanuel Macron vasárnap este a France2 közszolgálati televíziónak adott interjúban. Ez a győzelem arra kötelez, hogy összefogjam mindazokat, akik készek előrevinni az országot. Ez arra is kötelez, hogy erősebben és gyorsabban haladjak Európában és a nemzetközi színtéren is – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, hogy számára vezető szerepet vállalni az klímavédelemben vagy más nemzetközi témákban „a francia sors megtalálását” jelenti.
Macron februárra végezne az Iszlám Állammal
Februárra megnyerhető az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen Szíriában folytatott háború, de utána párbeszédet kell folytatni Bassár el-Aszad szíriai elnökkel a politikai rendezésről – vélekedett Macron az említett interjúban, ellentmondva ezzel Oroszországnak, utóbbi szerint Szíria már teljesen felszabadult a dzsihadisták ellenőrzése alól.
Aszad a szíriai nép ellensége. Az én ellenségem az Iszlám Állam. Bassár el-Aszad itt lesz. Itt lesz azért is, mert védelmezik azok, akik a gyakorlatban megnyerték a háborút, legyen szó Iránról, Oroszországról, azaz nem mondhatjuk, hogy nem akarunk vele vagy a képviselőivel tárgyalni
– hangsúlyozta Emmanuel Macron. Ugyanakkor szerinte a szíriai elnöknek felelnie kell a népe és a nemzetközi igazságszolgáltatás előtt az elkövetett bűntettekért. Az átmenetben, amelyet Franciaország szeretne látni a jövő év elejétől, ott lesznek Aszad képviselői, de én főleg azt szeretném, hogy minden ellenzéki képviselője is ott legyen, beleértve azokat is, akik azért hagyták el Szíriát, mert Aszadtól féltették a biztonságukat, és nem pedig az Iszlám Államtól – tette hozzá a francia elnök. A hat éve tartó szíriai polgárháborúban eddig háromszáznegyvenezren veszítették életüket és több millióan menekültek el otthonukból.
Forrás: MTI Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS