Szokatlan lépésként Benjamin Netanjahu miniszterelnök szerdán a UNRWA – az Egyesült Nemzetek Palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége – bezárására szólított fel, és sürgette a világszervezet amerikai nagykövetét, hogy gyakoroljon nyomást az az ENSZ-nél az ügy érdekében.
Vasárnap, egy nappal a UNRWA bejelentését követően, hogy alagutra bukkantak egy gázai iskola alatt, Netanyahu azt nyilatkozta, hogy a múlt héten Izraelbe látogató Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövetnek is elmondta, ideje átgondolni az ügynökség létjogosultságát.
“A Hamász élő pajzsnak használ iskolás gyerekeket. Olyan ellenség, akivel évek óta harcolunk és aki kettős háborús bűncselekményt követ el: egyrészt szándékosan ártatlan civileket támad, másrészt gyerekek mögé rejtőzik“
– mondta Netanjahu a hétindító kabinet ülésen Jeruzsálemben.
Netanjahu, aki külügyminiszter is, utasította a külügyminisztérium főigazgatóját, Juvál Rotemet, hogy tegyen hivatalos panaszt az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Szombaton Danny Danon, az ENSZ izraeli nagykövete is írt egy panaszt a Biztonsági Tanács elnökének.
Az ENSZ Segélyező és Munkaközvetítő Hivatalát a Közel-Keleten (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East – UNRWA) a Közgyűlés 1949-ben hozta létre, hogy a palesztin menekültek segélyezését végezze: iskolákat működtetnek, egészségügyi és egyéb szociális szolgáltatásokat nyújtanak a palesztinoknak Ciszjordániában, Gázában, Jordániában, Libanonban és Szíriában.
Netanjahu azzal vádolta a szervezetet, hogy Izrael ellen hangol, miközben nem tesz semmit, hogy javítson a palesztin menekültek helyzetén. Megkérdezte, miért van szükségük egy konkrét testületre, amikor az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága több tízmillió hontalannak segített a II. Világháború óta.
“Eljött az ideje, hogy az UNRWA-t szétszedjük és integráljuk az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságába.“
– jelentette ki Netanjahu.
Az UNRWA-t gyakran kritizálják az iskolákban használt anticionista retorikájuk miatt, és hogy szemet hunynak a helyszíneiken működő terrorista tevékenységek felett.
Netanjahu nyilatkozatára válaszolva a UNRWA szóvivője, Christopher Gunness azt mondta, hogy csak az ENSZ Közgyűlése, amely 2016-ban három évvel meghosszabbította a szervezet megbízatását, zárhatja be az ügynökséget.
“A palesztin menekültek helyzetét az izraeliek és a palesztinok közötti konfliktus politikai megoldása részeként kell megoldani.“
– mondta.
A UNRWA pénteken jelentette be, hogy Hamász-alagutat talált egy Gázai övezetben lévő fiúiskola alatt. Az alagutat a UNRWA munkatársai június 1-jén fedezték fel az iskola alatt, a Gázai övezetben lévő Maghazi menekülttáborban, Deir al-Balah közelében. A UNRWA szerint a két-három méter mélyen a földalatt lévő alagut a Maghazi A & B Fiúiskola és a Maghazi Előkészítő Fiúiskola alatt halad át, és úgy építették, hogy nyugati irányban a palesztin eklávéba, keleti irányban a biztonsági kerítés felé vezessen. Az ügynökség panaszt tett a Hamásznál, és megmondta nekik, hogy az alagutat azonnal lezárják.
Izrael ENSZ-nagykövete Danny Danon kijelentette,
“hogy a Hamász kegyetlensége nem ismer határokat, mivel a gázai gyermekeket élőpajzsként használja. A tanulás és oktatás központjaként szolgáló ENSZ-iskolákat a Hamász terrorbázisokká változtatta.“
Felszólította Antonio Guterres ENSZ főtitkárt és az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy szigorú felügyeletet biztosítson a szervezet számára.
“Az ENSZ-nek haladéktalanul cselekednie kell annak biztosítása érdekében, hogy a Hamász ne használhassa épületeiket és intézményeiket rejtekhelyként terrorhálózatához,“
– mondta Danon.
A Hamász pénteken elutasította az alagúttal kapcsolatos vádakat, Fawzi Barhoum, a terrorszervezet szóvivője szerint a csoport “határozottan elítéli az UNRWA állításait.” Barhoum azt is elmondta, hogy a Hamász tisztázta a kérdést más katonai csoportokkal, akik tagadták, hogy bármilyen “ellenállással kapcsolatos munkát” végeznének a térségben.
Nem ez volt az első eset, hogy a Hamász saját célra használt a UNRWA helyiségeit. A 2014-es háború alatt a UNRWA elismerte, hogy a Hamász gázai iskolákban tárolta rakéta készleteit.
A Hamászt terrorszervezetként tartják számon az Egyesült Államokban és Európa nagy részén, köztük az UNRWA legfőbb finanszírozói is.
Februárban egy ENSZ jelentés kimutatta, hogy a palesztin UNRWA alkalmazottak a közösségi médián keresztül támogatják és terjesztik a terrorizmust és az antiszemitizmust. Ugyanebben a hónapban Izrael követelte, hogy a szervezet rúgon ki egy tanárt, aki a gázai munkavállalói szakszervezet vezetője volt, mert állítólag magas rangú tisztséget kapott a terrorszervezetben. Április óta már nem dolgozik az ENSZ-nél.
2015 októberében az UNRWA kénytelen volt több alkalmazottól is megválni, mert kifejezték szimpátiájukat az izraeliek elleni támadásokkal kapcsolatban.
Egy független ENSZ-vizsgálat szerint 2015-ben palesztin fegyveres csoportok három üres, ENSZ által vezetett gázai iskolában fegyvereket rejtegettek, és terroristák legalább két alkalommal “valószínűleg” rakétákat lőttek Izraelre a létesítményekből a 2014-es nyári háború során Izrael és a Gázai övezet között.
Avi/ujkelet.live, unrwa.org; Fotó: Amir Cohen/Pool Photo, Ziv Koren/Polaris, Emad Nassar/Flash90
Facebook
Twitter
YouTube
RSS