Edzőt váltott, Amerikában készült, majd biztató idővel nyerte meg az országos bajnokságot Gyurta Dániel. Mi ketten most senkik vagyunk – mondta edzője az olimpiai- és világbajnok klasszisnak, aki minden nap azért készül, hogy Budapesten, a hazai világbajnokságon megmutassa: ismét visszatér a csúcsra.
Mindent megnyert, amit meg lehetett.
Amikor a 2012-es londoni olimpia előtt találkoztunk korábbi munkahelyem szerkesztőségében, lenyűgözött intelligenciájával, magabiztosságával. A versenyszám legnagyobb esélyeseként olyan nyugalommal beszélt, hogy abból kitűnt, egyszerűen nem előzhetik meg.
Nem mondta, látszott rajta.
Nem önhittség, netán beképzeltség volt ez, hanem a csúcsforma, a hosszról-hosszra elért tökéletes pillanat átélése. Világrekordja azóta is felejthetetlen élmény.
„Az utóbbi napokban rengeteg bátorítást kaptam, és sokat számított, hogy úgy tudtam versenyezni: tizenöt millió magyarért teszem, akiknek a szurkolását a hátam mögött éreztem attól fogva, hogy bemondták a nevemet” – mondta az olimpiai arany megnyerése után. Tökéletesen tisztában volt azzal, mennyire örülnek ennek a Magyarország határain túl és persze azon belül.
Londonban felért a csúcsra, a világbajnoki címek, a hihetetlenül fiatalon megnyert olimpiai ezüst után óriási esélyesként, világrekorddal nyert. Ennél már nincs feljebb. Csak lejjebb. Az utóbbi évek nem róla szóltak, Rióba önmagához képest rossz idővel, kérdéses formában ment ki, és nem is tett csodát. Sőt, olyan gyengén úszott, hogy még az elődöntőről is lemaradt. Ismét megtapasztalta, hogy a rajongók, a hozsannázó újságírók egy része csak a sikerek idején társutas. Aztán elvonul, hümmög, rosszabb esetben támadásba lendül.
“Senkik” – azért küzdenek, hogy ismét “valakik” legyenek
Tavaly klubot, edzőt váltott, Nagy József előbb itthon, aztán Amerikában bizonyított. Tanítványa, Mike Barrowman a barcelonai olimpián világrekorddal nyerte meg a 200 méteres mellúszás döntőjét. Erre az utóbbi időben csak Gyurta volt képes. Sok laikus felkapta a fejét, kit választott? Egy olyan edzőt, akit 2014-ben beválasztották a sportági Hírességek Csarnokába, a Swimming Hall of Fame-be. Most viszont a mélyből kellett visszahoznia úszóját.
„Nekem a Józsiban az tetszett nagyon, hogy leült velem, figyelj ide: mi ketten most senkik vagyunk. Úgy kell most dolgozni, hogy vissza kell kerülnünk valahová. Valahová, ahol ő volt edzőként és én voltam versenyzőként. Többször is”
– mondta videóinterjújában. A világklasszis páros változtatott. Gyurta elmondása szerint, amíg korábban a mennyiségen volt a hangsúly, most az intenzitás került előtérbe. „Változtattunk az edzések intenzitásán, minden edzésen kell valami olyat csinálnom, amivel ledolgozom azt a hátrányt, amit összeszedtem 2016-ban. Próbáltam megfogadni az észrevételeit és a tanácsait. Úgy érzem, hogy most ez jó lesz.”
Jól érezte. A debreceni döntőben jobb időt úszott a rióinál, a 2:09.72 perccel nem ijesztett rá a világra, de igen jó formára utal. „Sokat jelent ez a bajnoki arany 200-on – írta a bajnokság megnyerése után. – Az év ezen szakaszában még soha nem jöttem 2:10 alatt. Van javítani való, de még idő is a budapesti vébéig. Nagyon köszönöm mindenkinek a kitartó biztatást és az építő kritikákat az elmúlt hónapokban! Pénteken folytatás 100 méteren.”
Bármi is történjék az elkövetkező hónapokban, ha nem jön közbe sérülés, betegség, akkor teljesülhet az álma, és megpróbálhat visszatérni a csúcsra a hazai világbajnokságon. A helyszín mindenesetre ígéretes: „Fantasztikus érzés ide belépni, libabőrös voltam, amikor először beléptem – mondta a Duna Arénáról. – Talán a londoni volt, ami ennyire közel állt hozzám.”
Ott olimpiai bajnok lett világrekorddal.
Fotó és videó: Facebook/Budapest 2017 FINA Vizes Világbajnokság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS