A Fidesz-KDNP társadalmi támogatottságát a decemberi politikai események nem befolyásolták, a kormánypártok népszerűsége a részvételüket biztosra ígérő szimpatizánsok között továbbra is stabilan 50 százalék felett van – mondta a Nézőpont Intézet vezetője kedden a közmédiának nyilatkozva.
Mráz Ágoston Sámuel elmondta: januárban egy kivételesen nagy, országosan reprezentatív mintán, ötezer ember személyes megkérdezésével készítettek közvélemény-kutatást. A felmérés szerint nem változott a kormánypártok támogatottsága, a biztos választók 54 százalékának támogatását élvezik, a teljes magyar népesség 39 százaléka szimpatizál velük – ismertette. A baloldali pártok továbbra sem tudtak új szimpatizánsokat megszólítani, a decemberi tüntetések nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, nem segítették az ellenzéki pártok táborának növelését – tette hozzá. Azt mondta, “a torta ugyanakkora”, és nem változtak a belső erőviszonyok sem. Az új év vesztesének a Jobbik bizonyult – közölte -, mert 250 ezer nemzeti radikális szavazó elpártolt tőle és nagyrészt a Fidesz táborához csatlakozott, kisebb részben pedig a Mi Hazánk Mozgalomhoz.
A Jobbik ott veszít társadalmi támogatottságából, ahol korábban a legerősebb volt: a 18-29 évesek körében 8, a szakmunkás végzettségűek esetében 7 százalékponttal kevesebben szavaznának most vasárnap a pártra, mint 2018 augusztusában. A községben élők körében is 6 százalékpontot esett a Jobbik – tette hozzá. A felmérés szerint egy most vasárnapi országgyűlési választáson a kormánypártok 54, a Jobbik 13, az MSZP-Párbeszéd szövetség 10, a DK 7, az LMP 5, a Momentum Mozgalom 4, az MKKP és a Mi Hazánk Mozgalom 3-3 százalékot szerezne. Egy most vasárnapi EP-választáson pedig a Fidesz-KDNP pártszövetség szerezné meg a kiosztható mandátumok kétharmadát – 14-et a 21-ből -, az ellenzéki pártok közül három helyet szerezne a Jobbik, kettőt az MSZP-Párbeszéd és egy-egy mandátum jutna a Demokratikus Koalíciónak, valamint a régóta először 5 százalékra visszakúszó LMP-nek.
Mráz Ágoston Sámuel elmondta: az LMP esetében továbbra is kérdéses, hogy a mandátumszerzéshez szükséges 5 százalékos küszöböt át tudja-e majd lépni májusban. Általában kétezer embert szoktak megkérdezni az ilyen kutatásokon, most azonban ötezret, így a mintavételi hiba csak plusz-mínusz 1,4 százalék – jelezte.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS