A hétfői rekord betegszám után ismét magas, ötezer fölötti új adat szerepelt a keddi közlésben, egy 25 éves fiatal is életét vesztette a fertőzésben. Az operatív törzs beszámolójából kiderült: 1100 katona segíti a védekezést, akik betegeket kísérnek, lázat mérnek, logisztikai feladatokat látnak el. Müller Cecília hangsúlyozta: aki átesett a fertőzésen, annak a szervezete nagy valószínűséggel ellenanyagot termelt a vírussal szemben. Ha kellő mennyiségű ellenanyag van a vérplazmájában, akkor vérplazma-adással tud segíteni a súlyos betegeken – tette hozzá a tiszti főorvos.
Elsőként a katonák munkájáról számoltak be az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. Elmondták: 1100 katona dolgozik az egészségügyi intézményben, olyan feladatokat látnak el, amelyek nem igényelnek egészségügyi végzettséget. Betegeket kísérnek, lázat mérnek, logisztikai feladatokat látnak el. A katonák részt vesznek a rendőrökkel közös járőrözéskor a közrend fenntartásában és a szabályok betartatásában – igaz, intézkedési jogkörük csak a rendőröknek van – mondta Torba Attila. Hozzátette: tavasszal a honvédség katonái 1300 idősotthon és szociális intézményt fertőtlenítettek, és 59 oktatási intézményt az őszi szünetben. Az elmúlt egy hónap alatt 70 fertőtlenítési kérést kaptak,, háromnegyedüket már elvégezték. Ismertetése szerint 300 fővel növelik a határőrizetben részt vevők számát.
Az elhunytak 7 százalékának nem volt alapbetegsége, egy 25 éves fiatal is meghalt
Müller Cecília ismertette, hogy az elmúlt 24 órában 25 éves volt a legfiatalabb és 95 éves a legidősebb áldozata a járványnak. Akármennyire is megfeszítetten dolgoznak az egészségügyi dolgozók, vannak olyan esetek, amikor súlyos alapbetegség miatt vagy más súlyosbító tényező miatt a vírus halálhoz vezethet. A koronavírus általában súlyosbító tényezőként jelenik meg, az elhunytak 7 százalékának nem volt alapbetegsége – mondta a tiszti főorvos asszony. Müller Cecília kiemeli, hogy a szennyvízvizsgálatok is arra utalnak, hogy egyelőre nem értünk a járvány végére, hiszen több vidéki nagyvárosban is emelkedett az örökítőanyag mennyisége, ami alapján még 4-5 napig számítani kell az egész országban a pozitív esetek számának emelkedésére.
Vérplazmával segíthetnek a súlyos betegeken
Aki átesett a fertőzésen, annak a szervezete nagy valószínűséggel ellenanyagot termelt a vírussal szemben. Ha kellő mennyiségű ellenanyag van a vérplazmájában, akkor vérplazma-adással tud segíteni a súlyos betegeken – mondja Müller Cecília országos tiszti főorvos. Szerinte a most látható nagy mennyiségű gyógyult mellett sok ilyen ember lehet, akik adhatnak vérplazmát. Jelenlegi tudásunk szerint az erre alkalmas emberek mintegy 10 százaléka rendelkezik olyan mennyiségű vérplazmával, amit fel lehet használni a gyógyításban.
Folyamatosan ellenőrzik a szabályok betartását
Kiss Róbert, az ügyeleti központ helyettes vezetője arról beszélt, hogy az elmúlt napon 293 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök a maszkviselési kötelezettség elmulasztása miatt, 97 esetben figyelmeztetést, 101 személy esetében helyszíni bírságot alkalmaztak, valamint 42 esetben szabálysértési eljárást kezdeményeztek a rendőrök. Ismertetése szerint három esetben döntöttek vendéglátóhely és szolgáltatási hely ideiglenes bezárása mellett, ebből kettő Budapesten, egy pedig Hajdú-Bihar megyében volt. Budapesten egy kávézó és egy fodrászat vétett a nyitvatartási szabályokkal szemben, míg Monostorpályiban egy presszót zárattak be hét napra.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS