Az egészségügyi és szociális dolgozók, valamint szociális gondozottak kampányszerű oltása most hétvégén befejeződik, jövő héten már a legidősebb regisztráltakat oltják koronavírus elleni vakcinákkal – közölték az operatív törzs sajtótájékoztatóján. A legfrissebb adatok szerint 1459 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 364 909 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 83, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 12 374 főre emelkedett. A gyógyultak száma is folyamatosan nő, jelenleg 254 783 fő, az aktív fertőzöttek száma 97 752 főre csökkent. 3649 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 258-an vannak lélegeztetőgépen. Eddig 175 283 fő kapott oltást, közülük 37 727 fő már a második oltását is megkapta. Nézzék nálunk élőben az online tájékoztatót!
Hamarosan befejeződik az egészségügyi dolgozók, valamint a szociális otthonokban dolgozók és gondozottak kampányszerű oltása
– közölte György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára. Az egészségügyi dolgozók beoltása már lezárult, csütörtöktől már az idősotthonokban és a bentlakásos szociális intézményekben oltanak mobil oltócsapatok. Eddig 200 ezer embernek elegendő oltóanyag érkezett Magyarországra, és 175 ezren már meg is kapták az oltást, hétvégéig pedig a teljes mennyiséget felhasználják. A terv szerint ma 456 intézményben 255 oltócsapat olt – ez összesen 22-24 ezer embert beoltását jelenti a mai napon. Egy ampulla tíz adag oltást tartalmaz, ennek a minél gazdaságosabb felhasználása különösen fontos.
Szigorúan kérték az oltócsapatokat annak megszervezésére, hogy a maradék oltóanyagot csak előzetesen regisztrált személy kaphassa meg, vagy olyan egészségügyi dolgozó, aki még nem került sorra, éppen arra járó polgármester viszont ne – hangsúlyozta György István. Hozzátette, hogy azok az egészségügyi dolgozók, szociális gondozók és gondozottak, akik valamilyen okból nem kapták, kapják meg az oltást a kampány alatt, természetesen később is jogosultak rá. Az esti órákban, hatnál kevesebb jelentkező esetében nem fognak már kinyitni ampullát, hogy ne vesszen kárba oltóanyag, de az így kimaradó jelentkezők oltását is biztosítják.
Jövő héten a védőoltásra regisztrált legidősebbek következnek. A védőoltásra jelentkezett, legidősebb személyek névsorát átadják a háziorvosoknak, akiknek a részvételére számítanak az oltás lebonyolításánál. Mintegy 1800 olyan háziorvosi praxist jelölnek ki, akik egy-egy Moderna-ampullát kapnak, ezért tíz személyt kell kiválasztaniuk és egyeztetniük az oltásra. Összesen 5004 olyan háziorvosi praxist jelöltek ki, akik részt fognak venni az oltási folyamatban. Amely háziorvosok nem kapnak ampullát, tőlük hat-hat olyan, regisztrált páciensük kiválasztását kérik, akiket betegszállítókkal a megyei oltópontra visznek, ahol megkapják a Pfizer-vakcinát.
Sokféle vakcina van már, de nem elegendő mennyiségű
Magyarország eddig 19,7 millió adag nyugati vakcinát kötött le, több tízmilliárd forint értékben öt gyártónál, ezek közül a Pfizer és a Moderna vakcinája rendelkezik az Európai Gyógyszerügynökség engedélyével. A magyar hatóság már engedélyezte a Szputnyik- és AstraZeneca-vakcinákat, majd most a kínai Sinopharm-vakcinát is. Az orosz oltóanyagból egymillió ember beoltására alkalmas mennyiséget kötött le Magyarország, és zajlanak a tárgyalások a kínaiakkal is. A védőoltásra eddig csaknem kétmillióan regisztráltak.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondása szerint csekély számú bejelentés érkezik az oltás utáni kellemetlen mellékhatásokról, amelyek jellemzően helyi hatások – bőrpír, duzzanat. Ha láz is jelentkezne, amire a második oltás beadása után nagyobb esély van, azt paracetamol tartalmú gyógyszerrel lehet kezelni.
Európai szinten még mindig tombol a járvány, Magyarországon pedig a korlátozó intézkedések hatására visszaszorult a fertőzés terjedése, vakcinából viszont nem érkezik elegendő, ezért a kormány március 1-ig meghosszabbította védelmi intézkedéseket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS