A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Vs.hu-nak megerősítette, hogy az állami tulajdonú vállalatoknál a tárca felfüggesztette a napi üzletmeneten kívüli szerződések megkötését. „A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a hatékonyság javítását szolgáló intézkedési lehetőségek feltárása céljából elvégzi a felügyelete alá tartozó állami tulajdonú gazdasági társaságok teljes átvilágítását” – írja a tárca. „A vállalati portfólió áttekintése a kormányzati szerkezetátalakítás nyomán vált szükségessé a felelős gazdálkodás és a finanszírozás biztonsága érdekében. E folyamat nyár végére tervezett lezárásáig a miniszter a napi működéshez, normál üzletmenethez nem nélkülözhetetlen szerződéskötéseket felfüggesztette. Az átmeneti intézkedés várhatóan júliusban és augusztusban marad érvényben” – áll a válaszukban.
A tárca közlése szerint nem a napi üzletmenethez szükséges szerződés addig is köthető, azonban csak különösen indokolt esetben, tulajdonosi és szakmai ellenőrzést követően, a tárcavezető és a vagyonpolitikáért felelős államtitkár egyetértésével. „A felfüggesztés eredményeként a társaságok nem vállalnak a későbbiekben nehézkesebben, költségesen felülvizsgálható kötelezettségeket”– zárul a Vs.hu-nak megküldött válaszuk.
Az Index.hu úgy értesült, a fejlesztési minisztert Orbán Viktor kérte fel az intézkedésre. Több lapforrás egybehangzó állítása szerint Seszták arra „kapott mandátumot” a kormányfőtől, hogy vizsgálja felül az állami tulajdonú cégek üzletkötéseit.
Azt a Fideszben sem tagadják, hogy a frissen kinevezett fejlesztési miniszter felhatalmazása szokatlan lépés Orbántól, hiszen az ehhez hasonló intézkedések általában kormányváltások idején történnek. Az egyik fideszes vezető szerint a miniszterelnök célja lehetett a kiadások csökkentése is, de ettől eltérő, politikai célok is felmerülhetnek.
Tény, hogy már hetek óta tartja magát az a pletyka, hogy Orbán szembekerült a Fidesz holdudvarát alkotó oligarchákkal, többek között Simicska Lajossal is, és elszánta magát arra, hogy kiszorítsa őket az állami cégek vezetéséből. Seszták szerint egy múlt heti interjújában ki is mondta: az állami cégek lefejezése ugyan nem cél, de ha az eredményhatékonyság miatt szükséges, megtesz egy sor személycserét. A miniszter külön említette például az MVM-csoportot, ahol a teljes állami irányítás kiépítését kezdték meg, ami nyilván személyes üzenet is volt a cégcsoport vezetésének.
VS.hu / Index – fotó: mti – Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS