Nem az első alkalom, hogy legitimálja a baloldal a jobboldal politikáját, hiszen korábban a szocialista Tóth Bertalanról derült ki, hogy a parlamentben ugyan kritizálja a családtámogatási rendszert, a valós életben ő maga is igénybe veszi a forrásokat. Ugyanígy tett az egykori Jobbik-vezér, Jakab Péter is. Az idei vagyonnyilatkozatokból pedig kiderül, hogy a szavak szintjén ugyan szidják a balosok a gazdaságpolitikát, mégis bíznak annyira az államban, hogy állampapírban fialtatják a pénzüket. Mindeközben egy másik kettősségre is fény derült, hiszen a Párbeszéd rendszerint aggódik az emberek lakhatása és az elszálló albérletárak miatt, de azért az I. kerületi polgármesterük szemrebbenés nélkül emeli drasztikusan a lakása bérleti díjának árát.
Tavaly szeptemberben jelentette be a Magyar Államkincstár, hogy piacra bocsátja a Bónusz Magyar Állampapírt, amelynek induló kamata meghaladja az évi 11 százalékot. A kormány pedig arra buzdította az embereket, hogy a megtakarításaikat fektessék állampapírba, mert most mindennél jobban megéri. Már csak azért is, mert aki banki lekötésben hagyja a pénzét, arra “lecsap” a szociális hozzájárulási adó (szocho). Így tehát az állampapír win-win üzlet, mivel az állam forgatja a pénzünket, de a végén szép összeget vehetünk ki. A felhívás eredménye meg is lett, hiszen rengetegen vettek állampapírt.
Köztük – ahogy látjuk – baloldali politikusok is. Az Economix ugyanis kiszúrta a vagyonnyilatkozatokból, hogy az MSZP-s Őrsi Gergely tavaly még csak 5,5 millió forintot tartott állampapírban, idén már 7,5 milliót. A momentumos Soproni Tamás is megragadta az alkalmat és tavaly 1 millió forint értékben Egyéves, illetve kétszer 1 millió forint értékben Prémium Magyar Állampapírt vásárolt. A DK-ba átült Szaniszló Sándor is kapva kapott az alkalmon és augusztusi lejáratú Egyéves Magyar Állampapírt vett 15,2 millió forint értékben, mely 9 százalék kamatot fog neki fizetni. Továbbá a kispesti botrány főhőse, Gajda Péter is bízik az államban, hiszen kétmillió forint értékben birtokol Prémium Magyar Állampapírt.
Nyilván semmi gond nincs azzal, ha a baloldali politikusok is ismerik a számokat és van üzleti érzékük, de akkor legalább ne beszéljenek hanyatló gazdaságról, mély szegénységről vagy éppen arról, hogy az állam leakarja nyúlni az emberek pénzét. A DK-s Varju László ugyanis rémhírterjesztés miatt fel is lett jelentve, mert arra buzdította az embereket, hogy gyorsan vegyék ki a pénzüket a bankokból, mert az állam lenyúlja. Most pedig kiderül, hogy nem lenyúlja, csak használja, ha ehhez az emberek is hozzájárulnak, ráadásul a használati jogot nem ingyen kéri. Sőt.
V. Naszályi Márta nem aggódik az albérletárak miatt, inkább hasznot húz
Bár tudjuk, hogy az albérletárak valóban megugrottak az elmúlt években, de az állam ebbe nem tud beleszólni, hiszen a kiadott lakások nagyrésze magánkézben van. Természetesen a baloldal szerint akkor is a kormány tehet a magas albérletárakról és tenniük kellene ez ellen valamit. Nem is olyan régen éppen a korábbi párbeszédes (már DK-s) Kocsis-Cake Olivió szólalt fel a parlamentben ezügyben, mert az Airbnb-nek is köszönhetően emelkedtek az árak, amihez a fizetés nem zárkózott fel, így
Budapesten egy garzont 150-160 ezer forint alatt nem lehet bérelni rezsivel együtt.
Kérdezte ezért a kormányt, hogy
milyen intézkedéseket foganatosítanak az Airbnb-vel kapcsolatban, ami felnyomja az ingatlanárakat; tervben van-e a lakásárak, valamint az albérletárak szabályozása.
Kocsis-Cake azonban jobban tenné, ha egykori párttársát V. Naszályi Mártát kérdezné az albérletárak drasztikus emelkedéséről, ugyanis az I. kerületi polgármester tavaly még 121 ezer forintért adott ki egy lakást a vagyonnyilatkozata szerint, idén pedig már 170 ezer forintért. Akárhogyan is számolunk ez ötvenezer forint különbség, ami azért nem csekély emelés.
Természetesen mi is tudjuk, hogy az embereket a pénztárcájukon keresztül lehet a legjobban hergelni és az ellenzék dolga a kritika megfogalmazása. Azonban egy olyan szövetségben, ahol a slepp vezetője épp most tett le több mint 400 millió forintot egy lakás előlegeként, akik nem mint albérlők, hanem mint főbérlők vannak jelen a piacon és ahol egy harmincas férfi megtakarítása milliós, ott jobb lenne nem pénzügyi területen megfogalmazni ezeket a kritikákat. Vagyis lehet, csak nem hiteles.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS