Az eladó, az orosz Tvel tizenöt év alatt több mint a hússzorosára emelte termékének árát, ami így már megközelíti a világpiaci szintet. Lehet, hogy 2019-ben be kell zárni a Magyar Tudományos Akadémia kutatóreaktorát, mert az intézménynek nincs pénze új fűtőelemekre. Az eladó, az orosz Tvel tizenöt év alatt több mint a hússzorosára emelte termékének árát, ami így már megközelíti a világpiaci szintet. A 222 fűtőelem egy múlt évi árajánlat alapján 3,7 milliárd forintba kerülne, minderről Horváth Ákos, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának főigazgatójának tájékoztatta a Világgazdaságot.
A Tveltől vásárol a BME oktatóreaktora is, de még nincs bajban. „A mi létesítményünk századakkora teljesítményű, mint az MTA-é, és nem is működtetjük folyamatosan, így a fűtőelemei is lassabban használódnak. Még tíz évig jók” – magyarázta a Világgazdaságnak Czifrus Szabolcs, az egyetem Nukleáris Technikai Intézetének megbízott igazgatója.
A két intézmény a közelmúltban összeállított egy tanulmányt a két létesítmény további működtetésének nemzetgazdasági előnyeiről. Dolgozatukat el kívánják juttatni az ország döntéshozóihoz, a kormány segítségében bízva. Mivel az új fűtőelemek beszerzése nagyjából egy évig tart, az MTA kutatóreaktorának megnyugtató lenne egy idei, de jó lenne még egy jövő év végi döntés is a megsegítéséről. Új fűtőelem nélkül marad a létesítmény leállítása. Pedig fiatal reaktorról van szó: 25 éve a „betonig” lebontották, majd újraépítették, a működési engedélye 2023-ig szól. Leszerelése a fűtőelemek elszállítása nélkül 1,2 milliárd forintba kerülne. A fűtőelemek elszállítása további mintegy 6 milliárdot, esetleg többet vinne el. A reaktor hiányát a főigazgató szerint megsínylenék a hazai nukleáris kutatások, de a területhez tartozó biztonsági és szakmai kultúra fenntartása is.
A teljes cikket itt olvashatja el.
Forrás:VG.hu/Fotó:atomenergiainfo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS