Két jelentős fordulat is történt az új médiahatósági elnök kinevezése után. Kommandós akció keretében fogták el Szalai Annamária volt főtanácsadóját, majd pár héttel később távozott a hatóságtól a második ember, a frekvenciaügyekkel foglalkozó Mátrai Gábor. Az ügyre rálátó források nem tudták megmondani, hogy a két ügy bármilyen formában összefügg-e, de azt elismerték, a két vezető között volt kapcsolat. A hvg.hu úgy tudja, a volt főtanácsadó a nemzetbiztonság embere volt, akit azzal gyanúsítanak, hogy megszegte a szolgálatok szigorú szabályait.
Az Index szeptember elején számolt be arról, hogy Pécelit kommandós filmben illő akcióval fogták el valamikor augusztus végén – a hvg.hu információi szerint augusztus 28-án, 9 nappal az új médiahatósági elnök kinevezése után – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság egyik budapesti épületében. Azóta a Központi Nyomozó Főügyészség katonai ügyészsége mindössze annyit közölt, hogy egy személyt büntetőeljárás keretében gyanúsítottként hallgattak meg, de még azt sem árulták el, hogy ez a személy azonos lenne-e Pécelivel. Az ügyészség szóvivője a hvg.hu-nak az eset nyilvánosságra kerülése után azt nyilatkozta, az eljárás szigorúan titkos minősítésű, ennél többet nem mondhat.
Az ügyre rálátó HVG-s forrás szerint az ügy súlyosságára való tekintettel ennél sokkal több részlet nyilvánosságra kerülése nem várható; ha bebizonyosodik az ügyészség gyanúja, akkor a legnagyobb titoktartás közepette tárgyalhatja majd a bíróság az esetet. Ahogy a forrás fogalmazott: információk híján a sajtó is „hamar el fog feledkezni az ügyről”.
„A befolyása a hatóság ügyeire nem volt kicsi” – jellemezte korábban Pécelit egy névtelenséget kérő, magas rangú NMHH-s forrás a hvg.hu-nak. A forrás azt mondta, augusztus 28-án látták utoljára az elnöki tanácsadót, azóta nem ment be az irodájába.
Az Index korábban arról számolt be – és ezt a hvg.hu médiahatósági forrásai is megerősítették –, hogy a főtanácsadó többször állította magáról, hogy a szolgálatoknak dolgozik. A HVG kérdésére, hogy ezért vették-e őrizetbe (amiért dekonspirálódott – a szerk.), a teljes anonimitást kérő forrás azt mondta, a „dezertálás” általában ennél többet jelent, azaz a titkosszolga különleges tudásával, információival egy idő után már nemcsak a nemzetbiztonságot szolgálja. Egy másik, a nemzetbiztonsági szolgálatok felügyeletében évekig szerepet vállaló politikus szerint a “dezertálás” két dolgot jelenthet. Az illető személy hivatalosan kilépett már a szolgálatoktól, de megszegte a titoktartásra vonatkozó, leszereléstől függetlenül is élő szabályokat, vagy még nemzetbiztonságisként “másoknak is dolgozott”.
Szeptember 10-én jelentették be, hogy közös megegyezéssel megszűnt Mátrai Gábor hírközlési elnökhelyettesi megbízatása is a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál. A közlemény szerint az elnökhelyettes az NMHH új elnökének hivatalba lépését követően nyújtotta be lemondását. Hogy Mátrai távozása kapcsolatban áll-e Péceli ügyével, az esetet ismerő forrás nem kívánta kommentálni, mindössze annyit mondott, tudomása szerint az elnökhelyettes és az elnöki főtanácsadó a szakmai viszonynál is szorosabb kapcsolatban állt. Ezt a HVG NMHH-s forrásai is megerősítették.
A médiahatóságnál Mátrai volt a felelős a mobilszolgáltatókért, miután a médiatörvény megalkotásával a parlament összevonta a hírközlésért és a média felügyeletéért felelős szerveket, az NHH-t és az ORTT-t. Az elnökhelyettes szeptember 10-i közleménye szerint az ő feladata volt „az állami frekvenciavagyon felelős hasznosításának új alapokra helyezése, valamint az internetbiztonság növelése, az országos digitális átállás megszervezése és elindítása”.
Mátrai két kiemelt üggyel foglalkozott 2010 óta – erősítette meg több NMHH-s forrás. Ő figyelt a negyedik, állami mobilszolgáltató – időközben kudarcba fulladt – elindítására, illetve az idén és a következő években lejáró mobilfrekvencia-engedélyek ügyére is. Mindkét ügy jelentős vitákat váltott ki, ráadásul a kormány által még három évvel ezelőtt felkarolt ötlet az állami mobilszolgáltatóról zátonyra is futott. Szalai és Mátrai irányítása alatt nemcsak az állami mobilszolgáltató ügyében vállalt konfliktusokat a médiahatóság. A piacon lévő három cégnek az elkövetkező években járt volna le több frekvenciára az engedélye. Az év első felében az NMHH több alkalommal egyértelművé tette, hogy nem lesz hosszabbítás, versenyeztetni akar. Végül az új elnök, Karas Monika kinevezése után kevesebb, mint egy hónap alatt nyugvópontra jutott az összes vitatott frekvenciaügy.
A teljes cikk a hvg.hu-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS