Rápirított a III. kerületi Rendőrkapitányságra a Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség. Előbbi ugyanis lezárta a Pestisrácok.hu által felgöngyölített hármashatár-hegyi ingatlanvitában indított nyomozást, bűncselekmény hiányára hivatkozva, az ügyészség szerint ugyanakkor alapos a gyanú, így folytatni kell az esetleges bűnügy feltárását. Emlékezetes, a Pilisi Parkerdő Zrt.-vel együttműködő vállalkozók feltörték a repülőklub épületeit és tönkretették, illetve elszállították az ott található, részben muzeális sárkányrepülőket, bútorokat, ingóságokat. Az állam jogot tiport, a nyomozó hatóság fittyet hányt a bűncselekményekre, az ügyészség azonban józan maradt. Még a végén a jog és az igazságosság is győzedelmeskedhet.
PETHŐ JÁNOS – PestiSrácok.hu
Hatályon kívül helyezte a II. és III. Kerületi Ügyészség a III. kerületi Rendőrkapitányság azon határozatát, amely megszüntette a Hármashatár-hegyi ingatlanvita ügyében indított bűnügyi nyomozását, és a nyomozás továbbfolytatását rendelte el az ügyészség – értesült elsőként a Pestisrácok.hu. A határozat jogerős, a nyomozás határidejének 2013. április 28-át jelölte meg az ügyészség. A nyomozó hatóság tavaly december 17-én bűncselekmény hiányában szüntette meg a nyomozást, ezt kifogásolta most az ügyészség a határozatában.
„A nyomozati iratok felülvizsgálata alapján megállapítható, hogy a nyomozó hatóság nem folytatta le teljes körűen a nyomozást, így érdemi döntése sem lehet megalapozott. A tényállás teljes felderítéséhez további nyomozás szükséges, ezért annak továbbfolytatásáról határoztam” – indokolta az ügyész a határozatát.
Korábban Fekete Kornélia, a Budai Siklórepülő Egyesület elnöke, valamint Csiga Sándor, a Pilótacentrum Kft. ügyvezetője tett feljelentést az ügyben. Előbbi azért, mert a Pilisi Parkerdő Zrt. megbízásából eljáró személyek elvitték az egyesület ingóságait a Hármashatárhegyi történelmi repülőbázisról. A Pilótacentrum Kft. ügyvezetője pedig azért tette meg feljelentését, mert a Pilótacentrum Kft. bázisának számító területről sárkányrepülők és antik bútorok tűntek el. Az ügy előzménye az ingatlan tulajdonjoga körüli vita. Mint ahogy azt elsőként megírtuk, nyolc év után állhat helyre a jogszerűség a Hármashatár-hegyen, ahol valóságos területi háborúhoz vezetett az államigazgatás egy fatális és aligha véletlen tévedése. Harmincmilliárd forintos, szövevényes ingatlanügyről van szó. A hegytetőért a történelmi repülőbázist üzemeltető cég és a Pilisi Parkerdő Zrt., illetve egy, az utóbbi által felkarolt érdekkör harcol.
Az erdőkezelő zrt.-t nyolc éve annak ellenére jegyezték be tulajdonosnak, hogy gazdasági társaságként ezt a törvény szigorúan tiltja. Gyurcsány Ferenc és kormánya mégis elfordította a fejét. Később (igaz, már Fidesz-KDNP kormány idején) belépett a történetbe a harmadik szereplő, az Atrox Kft., amely a parkerdővel kötött szerződésére hivatkozva próbálja azóta is átvenni a csillagászati értékű területet. A háborúskodás és a területfoglalási akciók közben hatvan nagy értékű, részben muzeális repülő tűnt el a hegyről, tizenhét közülük szőrén-szálán. Ám az erőt nem kímélve lobbizó érdekcsoportok körül megfordulhatott a széljárás (másként fogalmazva: a kormányközeli nagy emberek egymásnak feszülésben változhatott meg az erőviszony), mert Szabó Csaba, a vidékfejlesztési tárca miniszteri biztosa elkötelezettnek mutatkozott a vita rendezésére és a repülőklub rehabilitálására. Több tízmillió forintra rúgó károk, rágalmazás, becsületsértés és évek óta tartó pereskedés kíséri a vitát.
A feljelentők szerint téves a szóban forgó ingatlanra vonatkozó tulajdonjog-bejegyzése a Pilisi Parkerdő Zrt-nek, ezért több per is folyamatban van. Elsőként a Pestisrácok.hu értesült róla, hogy ismét a magyar állam lett a száz százalékos tulajdonos a Budapest III. kerületében található, 016536/88. helyrajzi számú, több évtizeden át repülő bázisként működő területen. A Pestisrácok.hu által megszerzett tulajdoni lap szerint a magyar állam úgy döntött, hogy sztornózza a Pilisi Parkerdő Zrt. 2004-ben megszerzett tulajdonosi jogviszonyát a dokumentumon, és kezébe veszi az évek óta feszültségekkel teljes területi háború megoldását.
A mostani ügyészségi döntés előzménye, hogy a Pilisi Parkerdő Zrt. 2011-ben kötött határozatlan időre szóló üzemeltetési szerződést az Atrox-Mérnök Kft-vel. Az új üzemeltető pedig kitette a szűrét a területről a Pilótacentrumnak, pedig a kiürítés jogerős végzés nélkül nem történhetett volna meg.
„Hatvan légi járművet, köztük tizenhét muzeális értékű repülőt pakolt ki és szállíttatott el az Atrox a területről, a területen gyakorló és munkájukat végző összes klub sárkányrepülőit elvitték. Az önkényes kiürítésről tájékoztatást sem kaptunk. Ráadásul a gépeket minden szakszerűséget nélkülözve, a szállító járművekre felhajigálva vitték el a Hármashatár-hegyről, néhány légi jármű gyakorlatilag darabokra tört a barbár munkától. A légi járművek azóta sem kerültek vissza hozzánk, mint ahogy a klubok, tulajdonosok sem kapták vissza saját repülőiket. Mindössze egy-két tulajdonos ment el a végsőkig, ők is csak ügyvédi titoktartás mellett hozhatták el gépeiket, és még fizettek is értük. Az Atrox által végrehajtott kipaterolás gyakorlatilag egyet jelentett a cég kifosztásával, amely egyértelműen bűncselekmény” – szögezte le kérdésünkre Csiga Sándor, a Pilótacentrum ügyvezetője.
Csiga Sándor elárulta, arról sem kaptak információt, hogy hova vitték a repülőket. A Pestisrácok.hu a pilóták magánnyomozásainak is utána járt, és kiderült, több havi Sherlock Holmes-i munka után Esztergomban bukkantak a nyomára a gépeknek a pilóták. A gépek azonban elveszítették műszaki alkalmasságukat, a tönkre vágott repülők pedig már fabatkát sem érnek. Úgy tudjuk, mindössze 41 gépet tárolnak már csak Esztergomban, kettőt a tulajdonosok „vásároltak” vissza, míg a tizenhét, komoly értékű old timer repülő szőrén-szálán eltűnt. „Valószínűleg elidegenítették, és szétbontották ezt a tizenhét légi járművet, amelyeket már aligha fogunk viszont látni” – véleményezte Csiga Sándor. A repülősök, a tulajdonosok és a civil szervezet is feljelentést tettek az ügyben, és a gépek elszállításában, eltüntetésében.
A nyomozó hatóság azonban tavaly decemberben megszüntette a nyomozást. Az ügyészség szerint azonban alapos a feljelentők panasza, így a bűnügyi nyomozást tovább kell folytatni.
Az ügyészség felülbíráló, a nyomozást újra elrendelő határozata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS