Tavaly öt tartományi választás volt, mindet elveszítette a CDU. Most óriási győzelmet aratott, ez Merkel számára azt jelenti, hogy valószínűleg maradhat őszig – mondta a biztonságpolitikai szakértő a Kossuth Rádióban.
Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) nyerte meg a németországi Saar-vidéken vasárnap rendezett tartományi törvényhozási (Landtag-) választást. A kutatócégek előzetesen azt prognosztizálták, hogy a CDU és az SPD fej-fej mellett végez majd, ehhez képest nagyon nagy különbség alakult ki Merkel és Schultz pártja között. Martin Schultz is elismerte, hogy nem sikerült a bravúr. Továbbra is marad a nagykoalíció a Saar-vidéken. Tavaly öt tartományi választás volt, mindet elveszítette a CDU. Most óriási győzelmet aratott, ez Angela Merkel számára azt jelenti, hogy valószínűleg maradhat őszre. Angela Merkel és pártja újra fel tudott erősödni és a tavalyi ötszörös bukássorozat után talpra tudott állni – mondta Nógrádi György a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő úgy látja, hogy a szociáldemokrata Martin Schulz első színrelépése nem hozta meg az eredményt.
A Saar-vidék azt jelentette, hogy Angela Merkel egyet lépett előre, de ez egy olyan stratégiai győzelmet nem jelentett, ami után kimondható lenne, hogy a szeptemberi választás eldőlt. A választás aznap fog eldőlni és sok a kérdőjel.
Most egy sok ismeretlenes egyenlettel állunk szemben, ahol mindenki felkészül a nagy dologra, hiszen szeptembertől négy évig újabb kormány jön”
– ezt már az M1-nek nyilatkozva mondta Nógrádi György. Németország is útválasztás előtt van. Nógrádi György szerint nem tudnak mit kezdeni Donald Trump amerikai elnökkel. Merkel washingtoni útja nem volt sikeres és Martin Schulz „ellenségként” tekint az amerikai elnökre. Azaz a német választásoknak nagyon komoly külső kicsengése van. Nógrádi György arról is beszélt, hogy Németországban rendkívül komoly gazdasági problémák vannak, istenien megy a német gazdaság, de nem a lakosság szintjén – mondta a Kossuth Rádióban. Magyarország számára az lenne a jó, hogyha Németország stabil lenne és Magyarország a stratégiai partnere tudna lenni. Merkellel sok vitája van Magyarországnak, de ki tud jönni vele. Schulz egy teljesen új politikát szeretne, ami nyilvánvalóan ütközik, többek között a magyar érdekekkel is.
Európának és Magyarországnak Merkel sokkal jobb lenne, mint Schulz”
– emelte ki a szakértő.
A tartományi miniszterelnök szerint a Saar-vidék elutasította a baloldali kísérletezést
A németországi Saar-vidék tartományban a választók a jobbközép CDU és a szociáldemokraták (SPD) nagykoalíciójának folytatására szavaztak és elutasították a baloldali „kísérletezést”
– mondta Annegret Kramp-Karrenbauer tartományi miniszterelnök a vasárnapi helyi törvényhozási (Landtag-) választás után. A CDU-s politikus kiemelte, hogy a CDU-SPD koalíció folytatására szavazó, és az SPD és a szociáldemokratáktól balra álló Baloldal (Die Linke) kilátásba helyezett együttműködését elutasító Saar-vidéki választók döntése országos jelentőségű, fontos üzenet a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra tekintve.
A CDU sok fiatal szavazó támogatását is elnyerte
A miniszterelnöki tisztséget hat éve betöltő, rendkívül népszerű politikus hangsúlyozta: a választók azt is kifejezték, hogy elégedettek a munkájával és azt szeretnék, ha továbbra is ő vezetné a tartományi kormányt, és Saar-vidék baloldali fordulat helyett kitartana „a közép” politikája mellett. A CDU sok fiatal szavazó támogatását is elnyerte, és ismét bebizonyította, hogy tudja mozgósítani bázisát és tud győzni – húzta alá Annegret Kramp-Karrenbauer. A ZDF országos köztelevíziónak nyilatkozva hozzátette, hogy a pártok higgadt és fair, tisztességes választási kampányt folytattak.
Martin Schulz: A Bundestag-választás kampánya nem sprint, hanem maratonfutás
Martin Schulz SPD-elnök, kancellárjelölt az ARD országos köztelevíziónak nyilatkozva elismerte, hogy pártja nem érte el célját a tartományban, de szavai szerint ez nem azt jelenti, hogy nem éri el legfőbb célját, a politikai fordulatot egész Németországban. Az SPD-nek kitartásra és egységre van szüksége, hiszen a Bundestag-választás kampánya „nem sprint, hanem maratonfutás” – mondta. Az Európai Parlament volt elnöke arra a kérdésre, hogy miként érvényesült Saar-vidéken a „Schulz-hatás” – vagyis megjelenése a német országos politikában, aminek révén szövetségi szinten jelentősen emelkedett pártja támogatottsága –, azt mondta, hogy a tartományban inkább a miniszterelnök népszerűsége, a „Kramp-Karrenbauer-hatás” érvényesült.
Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az SPD januárban még csupán 24 százalékon állt, amihez képest jól szerepelt, és az SPD elkötelezett kampányának tulajdonítható, hogy a választási részvételi arány a legutóbbi, 2012-es Landtag-választáshoz képest csaknem 10 százalékponttal – 61,6 százalékról 70 százalékra – emelkedett.
A CDU erősödött 2012-höz képest, tovább gyengült a baloldal
Az első részeredmények szerint a CDU a szavazatok 40,5 százalékával nyerte meg a választást, jelentősen erősödött a 2012-ben elért 35,2 százalékhoz képest, és meghaladta a választás előtti utolsó közvélemény-kutatásokon mért 35-37 százalékos szintet. Az SPD messze lemaradva, 29,8 százalékos eredménnyel a második helyen végzett, elmaradva a 2012-es 30,6 százaléktól és az utolsó kutatásokban mért 32-34 százalékos szinttől. Az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) is gyengült, a szavazatok 12,9 százalékát szerezte meg a Németország nyugati részén fekvő tartományban, szemben az öt évvel korábbi 16,1 százalékkal. Dietmar Bartsch, a párt Bundestag-frakciójának társelnöke szerint ez mégis „szenzációs” eredmény, tekintve, hogy a Baloldal inkább a keleti tartományokban erős. A politikus az SPD-t hibáztatta azért, hogy együtt nem szereznek többséget a saarbrückeni Landtagban, szerinte a baloldali fordulathoz a szociáldemokratáknak világosan meg kell mondaniuk a választóknak, hogy a CDU kisebb koalíciós partnereként folytatott politikájukhoz képest mit akarnak másként tenni.
Az AfD messze elmaradt a kitűzött céljától
A Landtagba a CDU, az SPD és a Baloldal mellett a CDU-tól jobbra álló, újonc – a legutóbbi Landtag-választás után, 2013-ban alapított – Alternatíva Németországnak (AfD) jutott be 6,2 százalékkal, messze elmaradva kitűzött céljától, a 10 százalék feletti eredménytől. Frauke Petry, a párt társelnöke szerint Saar-vidék nem „reprezentatív” az egész országra nézve, ezért az eredmény nem irányadó a Bundestag-választást tekintve. A Zöldek kiestek a tartományi gyűlésből, az este 20 óra után megjelent részeredmények szerint 4 százalékon állnak, elmaradva az 5 százalékos bejutási küszöbtől, amely egyben a 2012-ben elért eredményük. Kiesett a Kalózpárt is, a szavazatok 0,7 százalékát szerezte meg, a 2012-es 7,4 százalék után. A liberális FDP a szavazatok 3,3 százalékát szerezte meg, így nem szerzi vissza a 2012-es választáson elért 1,2 százalékos eredmény miatt elveszített képviseletét a Landtagban.
Várhatóan ismét CDU-SPD koalíció alakul
Annegret Kramp-Karrenbauer munkájával a legutóbbi felmérések szerint a Saar-vidékiek 80 százaléka elégedett. Az 54 éves politikus 18 éves kora óta a CDU tagja, jogász végzettségű, 1999 óta a Landtag, és 2000 óta a tartományi kormány tagja. Az országosan is ismert politikust Angela Merkel lehetséges utódai között tartják számon.
A miniszterelnöki pozíciót 2011-ben vette át Peter Müllertől, aki 12 évi kormányfői munka után visszavonult a pártpolitikából és alkotmánybíróként folytatta pályafutását. Egy évi kormányzás után felmondta a Zöldekkel és az FDP-vel 2009-ben alakított koalíciót és előre hozott választásokat kezdeményezett. A 2012-es választási győzelem után az SPD-vel folytatta a kormányzást. A vasárnapi választás után várhatóan ismét CDU-SPD koalíció alakul, amely több mint háromnegyedes többségre támaszkodhat majd a Landtagban, ahol a két párt együtt az 51 helyből 41 helyet szerez meg.
Forrás: Híradó, MTI, fotó: Híradó, AP, Badische Zeitung, DPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS