A Népszabadság az áprilisi választásig hátralévő időben mérlegre kívánja tenni az Orbán-kormány elmúlt négy évben nyújtott teljesítményét. Elsőként az egészségügyben történteket vizsgálták meg. Ismert, hogy amikor Orbán Viktorék átvették a kormányzást, az egészségügy (is) romokban hevert: a kormány szerint 2010 végére hatezer orvos hagyta el az országot, 125 milliárd forintos adósságot halmoztak fel a kórházak. A Népszabadság szerint ez az utóbbi szám nem feltétlenül igaz, a napilap szerint a „kórházak lejárt adósságállománya 37,5 milliárd forint volt. Az idei választási évre 50 milliárdos lejárt tartozással fordultak”. A Népszabadság a kórházszövetség adataira hivatkozva azt írja, az intézmények összadóssága havonta 4-4,5 milliárddal nő.
A napilap szerint a kétségtelenül szükséges struktúraváltásra szinte egyetlen szóba jöhető forrásként fölhasználható uniós fejlesztési pénzek elérését „késleltette a tehetetlenség”. A napilap szerint a 220-230 milliárdos uniós pályázati keretből 90-100 milliárd forint fölhasználása még 2013 végén is bizonytalan volt. „Hat éve düböröghetnének a kórházfejlesztések, mégis csak a debreceni kórházprojekt fejeződött be. Az említett 90-100 milliárdra még a közbeszerzési pályázatokat sem sikerült kiírni. A regionális onkológiai programok közül csak az Uzsoki kórházat és az országos onkológiai centrumot sikerült befejezni” – írja a napilap. A Népszabadság szerint Fidesz egészségpolitikájának pozitív hozadékai a dohányzás visszaszorításáért tett erőfeszítések, valamint az egészségkárosító élelmiszerek megadóztatása. Ezen kívül csak negatívumokról ír a napilap, amely szerint a „gyakorlatban a közfinanszírozott gyógyítás határai a betegek türelmén (és fizetőképességén) múlnak, aki ugyanis az állapota miatt már nem tudja vagy nem akarja kivárni a sorát a többhetes vagy több hónapos várólistán az állami rendszerben, néhány tízezer forintért megvásárolhatja a gyorsabb terápia, a gyógyulás ígéretét jelentő diagnosztikai leletet”.
A Népszabadság szerint jelenleg 50 ezer beteg áll sorban ellátásért, és ezt a kellemetlen toplistát a szürkehályog- és a nagyízületi műtétek vezetik. A Népszabadság szerint nemhogy nem jutott „több pénz a második Orbán-kormány ciklusában az egészségügynek, de összességében a mintegy 400 milliárdos forráskivonásával e tekintetben túl is szárnyalta az oly sokat kritizált Gyurcsány-kormány megszorításait”.
A napilap részletes elemzése itt olvasható. Fotó: Boon.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS