Ezerkétszázzal több gyermek született az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban, a kormány következetes, családközpontú politikájának köszönhetően – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára pénteken, az M1 aktuális csatornán.
Novák Katalin ismertette, hogy január-februárban kilenc százalékkal több gyermek született, mint az előző év hasonló időszakában, és negyven éve nem házasodtak annyian, mint most.
A gyermekvállalási kedvet mutató termékenységi arányszám szintén negyven éve nem látott szinten van, 1,55-re emelkedett
– tette hozzá. Az államtitkár beszámolója szerint 2002 és 2010 között csökkent a házasságkötések és a születések száma, mert az akkori kormány többek között elvette az otthonteremtési támogatásokat, a családi adókedvezményt az egy- és kétgyermekes családoktól, valamint megszüntette a 13. havi nyugdíjat is, és ez szerinte bizalmatlansághoz vezetett.
2010-ben ez megfordult, a kormány tíz éve tartó következetes, családközpontú politikájának köszönhetően kezd visszatérni a bizalom: a fiatalok bátrabban kötnek házasságot, vállalnak gyermeket
– vélekedett. Novák Katalin elmondta: bízik abban, hogy a tendenciát a koronavírus-járvány sem fékezi, fordítja meg hosszú távon. A kormány 2010 óta folyamatosan bővíti a családtámogatásokat, és fontosnak tartja azok megőrzését, mert abban hisz, hogy egy nemzet csak akkor lehet erős, ha az azt alkotó családok is erősek.
Az államtitkár tájékoztatott arról is, hogy a járvány miatt kialakuló helyzetben könnyebbé teszik a támogatások igénylését; például a babaváró támogatás igényléséhez elég csak a házaspár egyik tagjának bemennie a bankba, ha a másik fél meghatalmazza őt, és ezt a támogatást a veszélyhelyzet ideje alatt születő gyermekek után utólag, a veszélyhelyzet utáni két hónapban is lehet igényelni. További intézkedés, hogy a veszélyhelyzet időtartama alatt azok, akik elveszítik a munkájukat, de később három hónapon belül újra állást találnak, sem esnek el ezektől a lehetőségektől. Novák Katalin beszámolt arról is, hogy július elsejétől a cseden, gyeden és gyesen lévők is igénybe vehetik a nyelvvizsga-, a KRESZ-tanfolyam és a vizsgadíj visszatérítésének lehetőségét. Ez az utóbbiak esetében huszonöt, a nyelvvizsgáknál pedig negyvenezer forintos összeget jelentő támogatás több, mint százharmincezer embert érint. A változásokról részletesen a www.csalad.hu honlapon lehet tájékozódni.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS