Tiltakoznak a modellváltó egyetemek, amiért az Európai Bizottság továbbra sem engedi azokat az Erasmus- és Horizont-programokon való részvételre. Ezzel pedig csorbul az egyetemi autonómiájuk is, amely Brüsszel egyik jelmondata.
Nyílt levelet írt hat modellváltáson átesett magyar egyetem az Európai Bizottság legújabb határozata miatt.
„A határozat egy olyan intézkedéscsomagot tartalmaz, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljon Magyarországra, és ennek »melléktermékeként« 21 magyar egyetem és hallgatói, kutatói, klinikái és intézetei is belekerültek egy olyan politikai konfliktusba, amelynek során méltánytalanul hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, ellentmondva az Európai Unió alapelveinek: egyenlő bánásmód, tudományos szabadság, diszkrimináció tilalma, ártatlanság védelme.”
A Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, és a Dunaújvárosi Egyetem éppen ezért keresettel támadta meg a határozatot, mire az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke április 5-én elutasította a keresetet.
Nemrég december 16-án a Bizottság azt találta közölni, hogy Magyarországnak a Bizottság aggályainak eloszlatására tett kísérletei még nem megfelelőek, így a modellváltó egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus Plus és a Horizont-programokhoz.
Még annak ellenére sem, hogy az Országgyűlés elfogadta és a kormány december 2-án bejelentette az Európai Bizottság részére a kért közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó törvény-módosítását.
„Meggyőződésünk az, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a Magyarország kormányával szemben felhozott, jogállamisággal kapcsolatos aggályok nem szolgálhatnak jogszerűen ürügyként a magyar egyetemek integritásába való beavatkozásra, valamint a kutatók és hallgatók súlyos megbüntetésére.”
Az egyetem közlése szerint az Európai Bizottság mostani döntése arra bizonyíték, hogy nem kívánnak párbeszédet folytatni, nem számítanak az immár két éve hangoztatott érvek, amelyek azt bizonyítják, hogy a modellváltással semmilyen módon nem sérült az egyetemi autonómia.
„Ezzel ellentétben az Európai Bizottság az, amely bele kíván szólni az egyetemi autonómiába, és mondvacsinált indokokkal felülbírálni az egyetemi döntéseket. Sem a magyar egyetemek, sem a kutatóik vagy hallgatóik nem kaptak lehetőséget arra, hogy kifejtsék véleményüket erről a vitáról és annak rájuk gyakorolt hatásairól”
– zárult a közlemény.
Hedi
2024-12-18 at 13:39
Báthory, xix: ti miből tájékozódtok, mi lenne jobb az alapítványi formánál az egyetemi önállóság érdekében? A kuratóriumból mindenki önként és haladéktalanul kilépett a brüsszeli maffia kívánsága szerint.
Patriot
2024-12-18 at 13:33
Köszönjük az egész ügyet az ELTE balzsidó , komcsi feljelentőbrigádjanak. Az alapítványi egyetemek nagyon jól meglennének a kuratóriumi felügyelőikkel, egyedül a libsi élősködő , felforgató és hazaáruló tetves banda nem bírja elviselni, hogy ezek az egyetemek kiszabadultak a karmaik közül.
K
2024-12-18 at 12:58
–A magyar egyetemek tiltakozását a brüsszeli hivatalokban talán még el se olvassák.
–Az Európai Unió –Brüsszel–úgy tekint Magyarországra mint a gyarmattartó a gyarmatra……:semmibe sem nézik a magyarokat, és ezt 20 és fél éves EU tagság után tudomásul kell venni.
–A diktátor Európai Unió diktátumokkal diktál….parancsol, az igazság nem érdekli őket, és aki nem engedelmeskedik az megbüntetik –megbosszulják , megtorolják.
dr. Kolompár G.
2024-12-18 at 12:44
Miért kellett az állami egyetemként hírnevet, rangot szerzett egyetemeket alapítványi egyetemekké átalakítani, ha senkinek semmilyen anyagi érdeke ehhez nem fűződik?
Királytigris
2024-12-18 at 12:39
Báthory2024-12-18 at 12:15!
Bizony ez történik ha a hazai sorosi samesz haverjaid a nyugati közvéleményt hazugságaikkal félrevezetik, mert nekik az a jó, ha Magyarországnak minél rosszabb.
Báthory
2024-12-18 at 12:15
Ez történik, ha egy kormányzat nem hajlandó semmilyen szabályt betartani. Cinikus módon persze ezt is az EU-ra kennék. Pedig csak ki kellene rúgni a kuratóriumból a Szili Katalinokat és ismét mehetnének külföldre a hallgatók és az oktatók.
PrüsszelPress
2024-12-18 at 11:59
Arra IS ügyeljünk, hogy ne engedjük át Brüsszelnek az egészségügyet, hogy ők döntsenek járványok alatt és általában élet-halálról.
Talpra magyar!
2024-12-18 at 11:47
Szerintem még inkább átkellene helyezni az ilyen kapcsolatainkat a kínaiak ….. felé.
George DeSt
2024-12-18 at 11:46
Vegye már valaki elő a csatlakozási szerződést. Van benne olyan passzus h a visszafinszírozás hogyan történik? Betart minden pontot a zunijó? Ha nem, akkor jogállamisági eljárást + befizetés visszatartását!
xix
2024-12-18 at 11:45
Nem Brüsszel önkényeskedik, hanem a magyar kormány. Annyit kellene csak tennie az ösztöndíjak visszaszerzéséhez, hogy visszaadja az egyetemek autonómiáját, a kuratóriumokból pedig eltávolítja az örökre kinevezett kormányzati embereket. Valahogy azonban nem akar összejönni a dolog.