A vita nem az együttélés zavara, hanem a demokrácia része, a menekültválságról pedig nyílt vitát kell folytatni, mert csak annak révén lehet kidolgozni tartós és többségi támogatottságú megoldásokat – hangsúlyozta pénteken elmondott karácsonyi üzenetében a német államfő.
Joachim Gauck a ZDF országos közszolgálati televízióban sugárzott beszédében kiemelte, hogy az idén nem könnyű karácsonyi hangulatba kerülni, mert a végéhez közeledő év válságoktól, szerencsétlenségektől, terrortól és háborútól terhes világszerte. Hozzátette, hogy karácsony idején különösen mindazokra gondol, akiket “keresztény hitük miatt ér üldöztetés”.
Ugyanakkor a 2015-ös év a németeknek örömet is hozott, boldogan és hálával emlékezhettek meg arról, hogy már 25 éve békében és demokráciában élhetnek újraegyesített hazájukban – hangsúlyozta. Manapság azonban főleg az a kérdés foglalkoztatja a németeket, hogy miként bánjanak a “sok menekülttel”, akik “szállást és jövőt keresnek” náluk – mondta a szövetségi elnök.
Joachim Gauck köszönetet mondott a menekülteket segítő embereknek, akik szavai szerint a “jószívű és emberséges” Németország “arcaivá váltak”.
A menekültek jelentette kihívás révén “megmutattuk, mi lakozik bennünk jóakaratból és professzionalistásból, de a rögtönzés művészetéből is”, és “láthattuk, hogy az egyén és a társadalom is képes arra, hogy állhatatosan újra és újra felfedezze önmagát és fejlődjék”.
“Így ismer magára az ország a kihívásban, amelyet elfogad, és amellyel – és ebben bizakodó vagyok – meg is birkózik” – mondta a német államfő.
Hozzátette, hogy nyílt vitában kell megtalálni a megoldásokat, amelyek “megfelelnek erkölcsi normáinknak és nem sodorják veszélybe a társadalmi összetartást”, és “tekintetbe veszik polgáraink jólétét, de nem hagyják figyelmen kívül a menekülteket”.
Hangsúlyozta, hogy a vita nem fajulhat el, a gyűlölködés és az erőszak nem “legitim eszköz” a vitában, és “megvetést és büntetést érdemelnek” mindazok, akik gyújtogatnak és védtelen emberekre támadnak.
Forrás: MTI
Fotó: zdf.de
Facebook
Twitter
YouTube
RSS