Nyilvántartásba vette a román, a német, a lengyel és a szlovák nemzetiség országos listáját az április 3-ai országgyűlési választásra péntek délutáni online ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). A román nemzetiség listáját Kreszta Traján, a németet Ritter Imre, a lengyelt Rónayné Slaba Ewa Maria, a szlovákot pedig Paulik Antal vezeti.
Az NVB korábban már nyilvántartásba vette az Országos Ruszin Önkormányzat, a Szerb Országos Önkormányzat, a Bolgár Országos Önkormányzat, az Országos Horvát Önkormányzat, az Országos Szlovén Önkormányzat, a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata, az Ukrán Országos Önkormányzat, valamint az Országos Örmény Önkormányzat listáját. Az NVB most nyilvántartásba vett további négy listát, ez pedig azt jelenti, hogy a roma kivételével minden nemzetiségnek szinte biztosan lesz szószólója az új Országgyűlésben, ehhez elegendő, ha legalább egy regisztrált nemzetiségi választójuk érvényes szavazatot ad le a listájukra április 3-án. Az országgyűlési választáson országos nemzetiségi önkormányzat nemzetiségi listát akkor állíthat, ha a közgyűlés erről január 31-ig döntött. Továbbá szükséges a listaállításhoz a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása. Az Országos Roma Önkormányzat közgyűlése azonban a január 31-ei határidőig nem tudott megállapodni a jelöltekről, ezért az önkormányzat nem állíthat nemzetiségi listát az április 3-ai országgyűlési választásra. A Magyarországi Románok Országos Önkormányzata esetében tizenegy ajánlás volt szükséges a listaállításhoz, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata esetében 316 ajánlás, az Országos Lengyel Önkormányzat esetében 5, az Országos Szlovák Önkormányzat esetében pedig tizennyolc.
Országos lista állításához a nemzetiségeknek legalább három jelöltet kell bejelenteniük, a most nyilvántartásba vett román listán kilenc, a német listán huszonnyolc, a lengyel listán három, a szlovák listán pedig harminckét jelölt szerepel. A nemzetiségi szószóló a nemzetiségi listán első helyen szereplő jelölt lesz. Az országos listát állító nemzetiségi önkormányzatok akkor küldhetnek – szavazati joggal nem rendelkező – szószólót az Országgyűlésbe, ha nem tudtak kedvezményes képviselői mandátumot szerezni. Kedvezményes mandátumot akkor kaphat egy nemzetiség, ha sikerül összegyűjtenie a pártok mandátumszerzéséhez szükséges szavazatok negyedét. Az országos nemzetiségi önkormányzatok február 26-án 16 óráig jelenthették be országos listájukat az NVB-nél. Azzal, hogy nyilvántartásba vették országos listáját, a román, a német, a lengyel és a szlovák országos önkormányzat is jogosulttá vált arra, hogy egy-egy tagot delegáljon a Nemzeti Választási Bizottságba, azonban ezek a tagok csak a nemzetiségeket érintő ügyekben szavazhatnak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS