Nyolc gyanúsítottja van eddig a három éve rejtélyes körülmények között elhunyt Welsz Tamás által hátrahagyott teherautónyi dokumentum alapján költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanújával indult nyomozásnak. Valamennyiüket közokirat-hamisítással gyanúsítják, és egyikük sem közszereplő – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője.
Welsz egyszer a Budapest–Bamako-rali szervezőjeként tűnt fel a nyilvánosság előtt, aki a verseny alatt lestrapált mentőautókat vitt Afrikába a helyiek megsegítésére, máskor a Malév utódaspiránsaként a Sólyom Airways tulajdonosaként. Legutóbb a külföldi bankszámláin parkoltatott eurószázezreivel a hatóságok szerint elszámolni nem tudó Simon Gábor volt szocialista politikus ügyében lett érintett. Minden bizonnyal ő készíttette Simonnak azt a bissau-guineai útlevelet, amellyel számlát nyitottak a politikus nevére a Magnet Bankban.
Pár ezerért adta a rendszámot
Mindeközben másokkal is bissau-guineai útlevelekkel és rendszámokkal üzletelt. Ötvenezer euróért adta az úti okmányt, pár ezerért a rendszámot, amelynek használatával el lehetett kerülni a parkolási bírságot, és a súlyadót sem kellett megfizetni. Persze ha egy ilyen rendszámmal autózva megállított a rendőr, igen jó magyarázattal kellett előállnia a sofőrnek, hogy miért egy bissaui honos autót vezet.Halála napján Welsz Tamás teherautónyi iratot adott át a rendőrségnek. Ismerősei feltételezései szerint befolyásos emberek, ismert vállalkozók és alvilági figurák adózatlan vagy éppen bűncselekményekből származó vagyona legalizálásának mikéntjét igazoló dokumentumait. Egy olyan kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező gazdasági bűnszervezet létezésének és tevékenységének bizonyítékait őrizhette, amely az évek alatt tíz-, de az is lehet, hogy százmilliárdokkal rövidítette meg az államkasszát. Kapkodással semmiképpen sem vádolható ebben az ügyben egyik nyomozó hatóság sem. Pedig ha csak a töredéke is igaz ennek, már akkor is nehezen érthető, miért nem hozott létre az ügyészség, a rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) már közvetlenül az iratok lefoglalása után egy közös nyomozócsoportot, ahogy azt tették korábban számos nagy gazdasági bűnügyben. Miért nem siettek leleplezni a vétkeseket, és visszaszerezni az államot megillető milliárdokat?
Márpedig Welsz hagyatékának feldolgozása valamiért nem volt sürgős, és láthatóan ma sem az. Közel két és fél éven át egymásnak tologatták az iratokat a hatóságok. A dokumentumokat lefoglaló Nemzeti Nyomozó Irodától előbb a NAV-hoz szállították át az iratokat, ott leltározták és rendszerezték, majd amikor végeztek, elvették tőlük az ügyet. A Legfőbb Ügyészség a Központi Nyomozó Főügyészséget jelölte ki a nyomozásra.bWelsz Tamás, vagy ahogy a világ sok országában ismerik, Tom Wallea Paar magyar–uruguayi–bissau-guineai állampolgár. Apróság, de szinte kizárt, hogy ez így igaz legyen; Bissau-Guinea ugyanis nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Persze az is igaz, hogy abban az országban bármi megtörténhet. Bárki vásárolhat például kitöltetlen vagy a hatóságok által bemondásra kitöltött bissau-guineai útlevelet, helyi rendszámot, csak pénz kérdése. Ahogy az is, hogy a helyi hatóságok igazolják, valaki pár millió dollárt keresett Bissau-Guineában egy gyémántbánya tulajdonosaként, és meg is fizette az előírt adókat. A Welsz-ügyben indított nyomozással a PestiSrácok.hu is többször foglalkozott.
A teljes cikket itt olvashatják.
Fotó: Albert Ákos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS