Nyolcvan embert, köztük bűnözőket bocsátottak szabadon migránsbefogadó központokból Ausztráliában, mióta a múlt héten az ausztrál legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte határozatlan idejű őrizetüket – közölte hétfőn Andrew Giles bevándorlási miniszter. Az elengedett nyolcvan személy ideiglenes vízumot kapott, amelyben egyebek mellett büntetett előéletüket is figyelembe vették. Az átmeneti tartózkodási engedélyeket egyedileg meghatározott feltételekhez kötötték, például kötelesek rendszeresen jelentkezni a hatóságoknál.
A múlt héten a legfelsőbb bíróság hatályon kívül helyezte azt a 2004-es precedensértékű ítéletet, amelyet a palesztin Ahmed Al-Kateb ügyében hoztak, és amely szerint határozatlan ideig fogva tarthatók azok a személyek, akiket nem lehet kitoloncolni, mert valódi menekültek, hontalanok vagy mert eredeti hazájuk nem hajlandó visszafogadni őket. A Mianmarban üldözött rohingja muzulmán kisebbség egy tagja is szerdán nyerte vissza szabadságát, miután a bíróság törvényen kívül helyezte határozatlan idejű fogva tartását. Az ausztrál hatóságoknak korábban nem sikerült befogadó országot találni az NZYQ néven említett férfi számára, akit egy tízéves kisfiú megerőszakolása miatt elítélték, és aki a hatóságok megítélése szerint veszélyt jelent az ausztrál társadalomra.
Dan Tehan ellenzéki képviselő hétfőn az ausztrál parlamentben vonta kérdőre a kormányt, amiért nem hozott olyan új törvényeket, amelyek garantálnák az ausztrálok biztonságát a bűnözőktől. Mint mondta, “ennek a nyolcvan súlyos bűnözőnek az elengedése ausztrálok elleni újabb erőszakos cselekmények elkövetéséhez fog vezetni”. A bevándorlási miniszter arra hivatkozott, hogy a kormány csak azután tud új törvényjavaslatot benyújtani, miután megvizsgálta a bírósági döntés indokait. Közölte, hogy a múlt heti bírósági ítélet összesen mintegy 300 személyt érinthet.
Stephen Donaghue legfőbb ügyész a múlt héten arról számolt be a bíróságon, hogy 92 személy van NZYQ-éhoz hasonló helyzetben annyiban, hogy egyetlen más ország sem fogadja be őket. NZYQ 2012-ben érkezett Ausztráliába embercsempészhajón. 2015 januárjában került őrizetbe, miután vádat emeltek ellene egy gyermek megerőszakolása miatt, és visszavonták a vízumát.
Ian Rintoul, a Refugee Action Coalition érdekvédelmi szervezet igazgatója szerint nem világos, hogy milyen alapon választották ki a szabadon bocsátandó személyeket. Mint mondta, egy Indonéziából érkezett személyt például már 15 éve tartanak fogva egy sydney-i fogolytáborban, de őt nem engedték szabadon. A fogva tartottak nem mindegyike volt hontalan: Irán visszafogadja állampolgárait, ha önként térnek haza Ausztráliából. Az afgánokat viszont nem deportálják vissza Afganisztánba, mióta a tálibok ott átvették a hatalmat. A szabadon engedett személyek között van egy volt malájziai rendőr, akit hazájában akasztás általi halálra ítéltek egy mongol manöken és tolmács meggyilkolásáért. Az Altantuya Shaariibuu testőreként dolgozó exrendőr a modell másik testőrének tettestársaként robbantotta fel 2006-ban Kuala Lumpurban a nőt, aki tolmácsként részt vett egy kétmilliárd dolláros francia–malájziai tengeralattjáró-ügylet előkészítésében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Muhammad Szadzsad (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS