Az amerikai elnök szerint tíz évig is eltarthat a külön brit-amerikai kereskedelmi megállapodás kidolgozása, ha Nagy-Britannia a brit EU-tagságról júniusra kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból.
Barack Obama kétnapos londoni látogatásának végén interjút adott a BBC televíziónak. Ebben egyértelmű utalást tett arra, hogy ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból, akkor nem számíthatna egyhamar külön kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államokkal. A vasárnap hajnalban előzetesen közzétett interjúrészletben kijelentette: az Egyesült Államok nem hagy fel azzal a céljával, hogy kereskedelmi egyezséget kössön legnagyobb kereskedőpartnerével, vagyis az európai piaccal, de ez öt vagy akár tíz évbe is beletelhet; Nagy-Britannia viszont nem tudna gyorsabban eredményre jutni az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, mint az Európai Unió.
Az amerikai elnök lehetségesnek tartja egy brit-amerikai egyezmény jövőbeli létrejöttét, de – mint mondta – az Egyesült Államok az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalásokra összpontosítja figyelmét, Nagy-Britannia pedig a sor végére kerülne, ha távozna az unióból.
Az amerikai elnök ezzel alig burkoltan a Brexit-pártiaknak, vagyis a brit EU-tagság feladásáért kampányoló tábornak üzent. A Brexit támogatói ugyanis rendszeresen azzal érvelnek, hogy Nagy-Britannia könnyűszerrel köthetne kétoldalú megállapodásokat fő kereskedelmi partnereivel, köztük az Egyesült Államokkal, ha kilépne az EU-ból. Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere – a Brexit-tábor egyik legbefolyásosabb tagja, akit a brit sajtó David Cameron leendő utódjának tart – úgy reagált Obama szavaira, hogy Nagy-Britannia az utóbbi 43 évben (az EU-csatlakozása óta) sem kötött kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal, és ennek oka éppen a brit EU-tagság.
(MTI, kép: newsx.com)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS