Kellemetlen telefonbeszélgetés zajlott a francia és az amerikai elnök között, a francia fél kezdeményezésével azon kiszivárogtatott információ kapcsán, annak kapcsán, hogy Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy korábbi, valamint Francois Hollande jelenlegi francia elnök után is kémkedett 2006 és 2012 között az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA).
Barack Obama amerikai elnök a telefonbeszélgetés során megerősítette, hogy elkötelezett “a múltbeli gyakorlatok felhagyása mellett, amelyek elfogadhatatlanok szövetségesek között” a hírszerzés területén. A WikiLeaks által közreadott dokuentumok nem tartalmaznak jelentős értesüléseket, sem államtitkokat, hanem elsősorban Hollande és két elődje döntési mechanizmusaira világítanak rá.
A kiszivárogtatást követően a francia kormányzat részéről több reakció is történt. Francois Hollande reggel összehívta a védelmi tanács rendkívüli ülését, amelyet követően az elnökség jelezte, hogy Franciaország „nem fog eltűrni semmilyen tevékenységet, amely megkérdőjelezi a biztonságát“. Laurent Fabius külügyminiszter bekérette Jane Hartley amerikai nagykövetet, Manuel Valls miniszterelnök pedig azt mondta a nemzetgyűlésben, hogy az Egyesült Államoknak mindent meg kell tennie az amerikai titkos adatgyűjtéssel kapcsolatos hírek okozta károk helyreállítására és be kell tartania a szövetségesek közötti helyes viselkedés szabályait. A kormányfő ugyanakkor elismerte, „senki számára nem meglepetés“, hogy a három elnök kommunikációját lehallgatta Washington.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS