Budapest az irodalmi főváros, de gőgös. Ez az egyik fő oka a Kárpát-medencei Tehetséggondozó létrejöttének: a méltatlanul perifériára szorult minőségi irodalom fővárosi képviselete, az esélyegyenlőség feltételeinek szorgalmazása – nyilatkozta Orbán János Dénes, az irodalmi körökben nagy port kavart mentorprogram elindítója a Heti Válasz csütörtöki számában.
A Heti Válasz cikkében felidézi, Orbán János Dénes Budapestre való költözése előtt is ismert volt nemcsak az erdélyi de magyarországi irodalmi körökben. A költőt egyik barátja igazi istenáldotta tehetségnek nevezte, aki már fiatalon lapot alapított, irodalmi társaságokat szervezett, és fönntartotta a kolozsvári irodalmi életnek otthont adó Bulgakov kávéházat. Budapestre is komoly tervekkel érkezett, olyan kortárs magyar irodalom kialakítása volt a célja, amely képes megszólítani a mai magyar társadalmat. A cél elérése érdekében – állítólag Szőcs Géza hathatós közreműködésével – addig kilincselt, amíg meg nem szerezte az induláshoz szükséges 150 millió forintot. A Kárpát-medencei Tehetséggondozó Kft. (KMTG) mentorprogramja 25 év alatti, még kötettel nem rendelkező fiataloknak biztosított lakást, ösztöndíjat, szakmai támogatást. A cég ezen kívül megszervezte az Előretolt Helyőrség elnevezésű művészeti akadémiát.
A szakma felháborodásának köszönhetően a mentorprogramba felkért tanárok, írók egy része nem vállalta a közreműködést, de így is meglett az a 22 kiválasztott pályázó, akikkel a program elindulhatott. Orbán János Dénes hangsúlyozta, a pályázók közül mindössze hét határon túli, és őket sem származási helyük, sokkal inkább tehetségük miatt válogatták a csoportba. Hozzátette, ők valamennyivel nagyobb ösztöndíjban részesülnek, mert fontos hogy bekerüljenek az irodalmi élet központjának számító Budapest kulturális vérkeringésébe is.
A KMGT ellen ugyanakkor egyes irodalmi körök (József Attila Kör, Fiatal Írók Szövetsége, Szépírók társasága) támadást indítottak, mondván a programban felvázolt célokat ők már jóval korábban felvállalták, hasonló mentorprogramokat működtetnek, amelyek akár ingyenesen is igénybe vehetőek. A felháborodásból akkor robbant ki a botrány, amikor kiderült, a KMGT újabb négyszáz millió forintot szerzett a program folytatására. Orbán János Dénes ezzel kapcsolatban elmondja, a 150 forint az induláshoz volt elegendő, ennek köszönhetően mintegy ötven embernek biztosíthattak megélhetést, tanulási, fejlődési lehetőséget. Ugyanakkor nem rendelkeztek saját közösségi térrel, amelyet az új támogatásnak köszönhetően biztosítani tudnak. Az iskolaközpont újabb 40-50 embernek biztosít majd helyet, kritikai műhely beindítását tervezik, ösztöndíjpályázatot írnak ki, saját kiadót is terveznek alapítani, ahol az akadémia szerzőin kívül más, méltatlanul elsikkadt író műveit is megjelentetnék.
A teljes cikk a Heti Válasz csütörtöki számában olvasható.
Forrás: Heti Válasz; fotó: MNO.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS