A román legfelső bíróságon megkezdődött az előzetes tárgyalás hétfőn a Victor Ponta kormányfőt is érintő büntetőperben, akit okirat-hamisítás, pénzmosás, és adócsalásban való bűnsegédlet gyanújával küldött bíróság elé a korrupcióellenes ügyészség (DNA). Ponta eközben folytatja Magyarország-ellenes kampányát.
Jattot kapott az állami megbízások után
Pontát azzal vádolja a DNA, hogy 2007-2008-ban valós munkavégzés nélkül vett fel havi két-háromezer eurós ügyvédi honoráriumot Dan Sova szenátor cégétől, az összeg igazolásául pedig 2011-ben egy adóhatósági ellenőrzés alkalmával utólag 17 teljesítési igazolást hamisított úgy, hogy más ügyvédek igazolásait lemásolta. A tárgyalásra Pontát nem idézte be a bíróság, csak feltételezett bűntársát, a szenátort, akinek az esetében a bírósági felügyelet két hónappal való meghosszabbítását kezdeményezte a DNA.
A Pontának juttatott pénz a vád szerint korrupciós bűncselekményekből származott. A DNA szerint Dan Sova ügyvédi irodája a piaci árnál jóval előnyösebb megbízásokat kapott két állami hőerőműtől, mivel tudták róla, hogy az illető megyében 2004 óta parlamenti képviselői mandátummal rendelkező Victor Ponta támogatását élvezi. Az ügyben Sova ellen és a két olténiai hőerőmű vezetői ellen is vádat emeltek. A DNA szerint Sova ügyvédi irodája csaknem 3,5 millió lejjel, vagyis akkori árfolyamon közel egymillió euróval károsította meg az államot.
Az előzetes szakaszban a bíróság zárt ülésen dönt a vádlottak elleni esetleges kényszerintézkedésekről, a vádirat törvényességét ellenőrzi formai szempontból, és megvizsgálja, hogy szabályos-e a bűnvádi eljárás. Ez legfeljebb két hónapig tarthat, utána kezdődik a tárgyalás érdemi szakasza, amely nyilvános lesz.
Ponta azt akarja, hogy Romániát Bukarestből és ne Budapestről irányítsák
Ponta eközben megerősítette Magyarországot illető kritikáit. Pártja tanácskozását követően újságírói kérdésre elmondta, egyelőre fenntartja álláspontját, ami megegyezik a szerb, a horvát, az osztrák miniszterelnök, az Európai Bizottság és az ENSZ-főtitkár véleményével. Eszerint Magyarországnak a menekültkérdésben tanúsított magatartása Európa-ellenes, és szégyen Európa számára. Példátlannak nevezte, hogy Magyarország kerítést épít két EU-tagállam, Románia és Magyarország közé, és úgy vélte, hogy ennek nincs semmi köze az európai szellemiséghez. „Ezért továbbra is védeni fogom a hazámat és a kormányomat” – mondta Ponta.
Ponta felháborítónak tartja, és szerinte Romániában mindenki így kell viszonyuljon ahhoz, hogy a magyar hatóságok beavatkoznak a román belpolitikai játszmákba. „Nincs az a lakáj a román médiában vagy a politikában, aki örül annak, hogy valaki Budapestről szidja Romániát. Azt akarom, hogy hazánkat Bukarestből irányítsuk mi, és ne mások tegyék Budapestről“ – mondta Ponta.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a román kormányfő nyilatkozatára reagálva Európa szégyenének nevezte, hogy egy bűnvádi eljárás alá vont miniszterelnök „folyamatosan, hazug módon rágalmaz egy szomszédos országot“.
Kompromittált miniszterelnök – bizalmatlansági indítvány Ponta ellen
Eközben bizalmatlansági indítványt terjesztett a bukaresti parlament elé a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) Victor Ponta szociáldemokrata kormányfő ellen. A 180 ellenzéki honatya által aláírt indítvány arra szólítja fel a törvényhozókat, válasszanak Románia és a „kompromittált Victor Ponta miniszterelnök” között. A PNL ugyanis azt állítja, hogy Ponta elvesztette hitelét, és tisztségben maradása mérhetetlen károkat okozna Romániának.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottsága közben hétfőn egyhangú döntést hozott arról, hogy kiáll Ponta mellett. A kormánykoalíció többi pártja is támogatásáról biztosította a Ponta-kabinetet. Az ellenzék által kezdeményezett bizalmatlansági indítványról várhatóan jövő héten szavaz a bukaresti parlament.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS