Október 2-án lesz a migránsok kötelező betelepítéséről rendelkező kvótával kapcsolatos népszavazás – tudatta a Köztársasági Elnöki Hivatal a honlapján megjelentetett sajtóközleményben.
A KEH sajtóközleménye szerint szerint Áder János az Alaptörvény, a népszavazási kezdeményezésről, valamint a választási eljárásról szóló törvény rendelkezései alapján – figyelemmel az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatára – döntött az Országgyűlés által elrendelt országos népszavazás kitűzésének időpontjáról.
Az Országgyűlés május 10-én határozott a népszavazás elrendeléséről a kormány javaslatára. A kérdés úgy szól:
Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?
Orbán Viktor miniszterelnök február 24-én jelentette be, hogy a kormány országos népszavazást kezdeményez a kötelező betelepítési kvótáról. A kormányfő indoklása szerint a kötelező betelepítési kvótáról szóló döntést nem lehet elvenni az Országgyűléstől, az ügyben a magyar parlament megválasztott képviselőin kívül senki más nem dönthet. Az Országgyűlés május 10-én rendelte el az országos népszavazást, 136 kormánypárti és jobbikos igen szavazattal, 5 független képviselő nem voksa ellenében.
A határozatot hárman megtámadták az Alkotmánybíróságon, köztük Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő és Fodor Gábor MLP-elnök, de a bíróság az összes indítványt elutasította június 21-én. Szanyi Tibor július 4-én, a jogorvoslati határidő utolsó napján, alkotmányjogi panasszal fordult az Ab-hoz, ugyancsak a kúriai döntés miatt. Szerinte a népszavazás súlyosan sérti az Európai Unió szuverenitását, mert a 2007-ben aláírt lisszaboni szerződés közös politikává teszi a menekültügyi kérdéseket, emellett a költségvetést is érinti. Az ellenzéki politikus közölte, hogy ha az államfő a panasz elbírálása előtt kiírja a referendumot, akkor a strasbourgi testületekhez fordul.
keh.hu, MTI
kép: vasarhely24.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS