A Debreceni Törvényszék katonai tanácsa a soron következő perbeszédek meghallgatásával folytatja az úgynevezett tábornokper tárgyalását. Az ügyész az első hét vádlottal – köztük Fapál Lászlóval, a Gyurcsány-kormány honvédelmi minisztériumi közigazgatási államtitkárával – szemben letöltendő szabadságvesztés kiszabását indítványozta. Az ügyben október végén hirdethetnek ítéletet.
A tizenhét terhelt – köztük honvéd tábornokok – a vád szerint kenőpénzek kérése és elfogadása miatt vonhatók felelősségre. A büntetőperben – amely a Honvédelmi Minisztérium egyes tisztségviselői által 2001–2010 között elkövetett bűncselekményeket érinti – első körben a Kaposvári Törvényszék katonai tanácsa még 2013 februárjában felmentette a három honvéd tábornokot, hat ezredest, Fapál Lászlót, a Gyurcsány-kormány honvédelmi minisztériumi közigazgatási államtitkárát és további hét vádlottat. Ezt a verdiktet a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa 2014 februárjában hatályon kívül helyezte, és a Debreceni Törvényszéket jelölte ki a megismételt eljárás lefolytatására.
A vádirat szerint – három terhelt kivételével – a vádlottak mindegyike a Magyar Honvédség kötelékébe tartozott, illetve különböző, a honvédség irányítása alatt álló, a honvédségi rendezvények szervezéséért, az ingatlanok üzemeltetéséért, valamint az eszközök, felszerelések beszerzéséért felelős szervezeteknél, gazdasági társaságoknál töltöttek be vezető pozíciókat. Pozíciójuknál fogva ők választották ki azokat a vállalkozásokat, amelyekkel a különböző feladatok ellátására szerződtek. A vádiratban foglalt bűncselekmények 2001-ben kezdődtek, amikor a honvédségen belül olyan átszervezésekről döntöttek, amelyek átszabták a korábbi szervezetek feladatkörét, működését, ezáltal a korábbi kapcsolatrendszert is érintették.
A vád szerint ez indította az első- és a tizenhatodrendű vádlottat arra, hogy a másodrendű vádlott Fapál László közreműködésével mentsék a menthetőt. Három dandártábornok, L. István Attila első-, H. András negyed- és O. János tizenhatodrendű vádlott megegyezett abban, hogy a minisztériumnak szolgáltatást nyújtó társaságoktól – megrendelések fejében – a tárca által kifizetett összegek egy részét visszakérik. A harmadrendű vádlott, N. Dénes közreműködésével az ügyletekbe bevonták Fapált is, aki az ügyészség szerint több millió forint kenőpénzt kapott – áll a vádiratban.
Az eljáró ügyész perbeszédében költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által üzletszerűen elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt az elsőtől a hetedrendű vádlottig letöltendő, a többiek esetében pedig felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását indítványozta. A vádhatóság szerint a terheltek 2002 és 2010 között több, mint 200 millió forintot kértek, illetve kaptak a tárcának beszállító vagy arra pályázó cégektől. Az eddig felszólaló ügyvédek valamennyien védencük felmentését kérték, és azzal érveltek, hogy ügyfeleik nem követték el a terhükre rótt bűncselekményeket, és ez az eljárás során sem nyert bizonyítást. Az immár nyolc éve zajló eljárásban várhatóan október végén hirdethet ítéletet a katonai tanács.
Forrás: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS