Olasz tudósoknak sikerült semlegesíteni a koronavírust egy oltóanyaggal, amiből akár vakcina is lehet. Ilyen messzire pedig még egyetlen olaszországi próbálkozás sem jutott – közölte az ANSA hírügynökség.
Egy olasz biotechnológiai cég igazgató-helyettese, Luigi Aurisicchio jelentette be, hogy egy általuk fehér egerekben kifejlesztett antitest az emberi sejtekben is működőképes; a nemzetközi hírügynökség szerint ez forradalmi áttörés a vakcina előállítással kapcsolatos kutatásokban. Várhatóan a nyár közepén-végén kezdhetik tesztelni embereken a Takis által kifejlesztett vakcinát – írja az ANSA. A biotechnikai cég öt oltóanyaggal kísérletezett. Azt figyelték, hogy az egerekben melyik hatására termelődik nagyobb mennyiségű antitest. A két legjobb eredményt mutatót választották ki a további kísérletekhez. A potenciális vakcinák a DNS „tüskefehérje” (spike protein) génállományán alapulnak; ezáltal hatol be a koronavírus az emberi sejtekbe. Most azt vizsgálják, hogy mennyire tartós az immunrendszer ellenreakciója az antitest hatására. Bár hónapok óta zajlanak kutatások, kísérletek a COVID-19 elleni hatásos oltóanyag kifejlesztése érdekében, de ez az első alkalom, hogy a kísérletek során sikerült semlegesíteni az új koronavírust. A következő lépés az engedélyeztetés. A fertőző betegségek országos központjának (INMI) kell zöld utat adnia, hogy embereknek beadhassák az új vakcinát és elkezdődhessenek a humán tesztek.
A WHO a napokban azt közölte, hogy bármennyire ígéretes kutatások vannak folyamatban, 2021 előtt biztosan nem lesz elérhető oltóanyag, be kell tartani ugyanis az oltás előállításának folyamatát, hogy a végén hatásos és biztonságos legyen a szer.
Forrás: ANSA Hírügynökség/Szeretlek Magyarország; Vezető kép: Egészségkalauz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS