Egy láttássérülteknek szervezett kiállítás ötletéből megszületett Székelyföld első tapintható térképe Csíksomlyóról. A térplasztika segítségével a vakok is részletesen megismerhetik a kegyhelyet
A csíksomlyói templom közelében elhelyezett méretarányos bronz dombormű 800 kilogrammos andezit talapzaton áll. Bemutatja a kegytemplomtól a Hármashalom oltárig a Mária kegyhely minden nevezetes épületét, a keresztutat és a borvízforrást is jelölték a plasztikán, amelyen Braille-írás is tájékoztatja a látássérülteket.
Az alkotás ötletgazdája Orbán László, az Erdélyi Utakon Egyesület elnöke, aki 2013-ban szervezett a térség nevezetességeit a látássérülteknek bemutató kiállítást. Ennek sikere adta Székelyföld első bronzból készült térplasztikájának ötletét.
A három hónap alatt elkészült alkotást a kegytemplom igazgatója, Urbán Erik ferences szerzetes áldotta meg, aki szerint a térplasztika nyitás a látássérültek felé, a látóknak pedig élmény, hogy egészében láthatják a kegyhelyet. A plasztikát Tövissi Zsolt építész tervezte, a talapzatot Rozin Sándor kőfaragó készítette, a térplasztika Berze Imre szobrász munkája, amelyet Demeter Péter öntött bronzba.
Az átadó ünnepségen Tövissi Zsolt azt mondta: „Csíksomlyó az igazi üzenetet a szívünknek küldi, mi a szívünkkel látjuk. E projekt összehoz bennünket azokkal a testvéreinkkel, akik a szívükkel látnak leginkább, és ezen modellen keresztül meg tudjuk érteni azt, hogy milyen fontos bizonyos dolgokat kitapogatni, megérezni”. A csíkszeredai építész úgy fogalmazott, a bölcső formájú modell akkora, mint egy emberi ölelés.
Forrás: MTI/MagyarKurír
Fotó: székelyhon.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS