A budapesti vizes világbajnokság szervezése a véghajrában van, ugyanis már csak 82 nap van hátra a világ egyik legrangosabb sporteseményének indulásáig. A sikeres lebonyolítás egyik kulcsszereplői azok az önkéntesek, akiknek képzése vasárnap délelőtt indul a Pesti Vigadóban. Az önkéntes program projektvezetője Perényi Szilvia, aki már több világversenyen töltötte be ezt a tisztet. A toborzásban és az önkéntesek képzésében sportszakmai együttműködő partnerként vesz részt a Magyar Testnevelési Egyetem, élén Mocsai Lajos rektorral. A programra legtöbben Magyarországról jelentkeztek, de a külföldiek száma is magas. Közülük legtöbben Olaszországból és Oroszországból regisztráltak, de szép számmal akad dán, angol, kanadai és holland jelentkező, sőt szingapúri önkéntes is.
Az április 23-i oktatást Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár nyitotta meg, aki hangsúlyozta, a jelentkezők életük egyik legizgalmasabb időszakát élhetik át a versenyek ideje alatt. “Egy igazán kitartó, nyitott, empatikus csapat tagjaiként részesei lesztek ennek az óriási közös vállalkozásnak, ennek a világraszóló eseménynek. A VB egyik legfontosabb szereplőiként felejthetetlen élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodhattok, amelyek hozzájárulhatnak nemzetközi barátságok kötéséhez, új ismeretek megszerzéséhez. Csak a ti segítségetekkel tudjuk megmutatni a világnak, hogy Magyarország egy igazi sportnemzet.”
A megnyitón szót kapott Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora, akinek beszéde egyfajta csapatépítésnek is felfogható. A legsikeresebb magyar kézilabdaedző azokat a kritériumokat vette sorba, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy ekkora csapat sikeresen működjön. Ahhoz, hogy egy pozitív országimázs, egy minőségi együttműködés alakuljon ki a kiváló kommunikáció, a bizalom kialakítása, a felkészültség, a fegyelem, a kreativitás, a kiváló problémamegoldás, odaadás és professzionalizmus együttállására van szükség.
Az elkötelezettség a jó önkéntes legfontosabb ismérve
A 2016 júniusában indított online regisztráció alkalmával a jelentkező kiválaszthatta azt, hogy az elit vagy a masters vb-n, melyik sportágban, és azon belül is melyik területen kíván tevékenykedni. “A legfontosabb számunkra az elkötelezettség. Az oktatáson való részvétel mellett egyébként figyeljük a nyelvtudást, illetve korábbi tapasztalatokat is.“- hangsúlyozta Perényi Szilvia. Az Önkéntes Program igazgatója a PestiSrácok.hu kérdésére kifejette, hogy ez az első alkalom, amikor a szervezők először találkoznak személyesen az önkéntesekkel. “Ezen a hétvégén hétszázötven, a jövő hétvégén kétezer négyszáz emberrel találkozunk. A képzésünk két részből áll, az egyik egy általános, a másik pedig egy területspecifikus. Az általános képzésben szeretnénk átadni ennek a rendezvénynek a hatalmas komplexitását, hiszen két nagy világversenyről van szó, az elit világbajnokságról valamint a masters vb-ről. A mai napon bemutatjuk az összes tevékenységterületet, a helyszíneket valamint a sportágakat is. A jelentkezők megismerik a különböző szolgáltatásterületeket, mint például a média, az egészségügy, a szállítás, az önkéntesközpont, a marketing vagy épp a vendégfogadás. Majd azután, hogy a versenyről egy általános képet alakítottunk ki az önkéntesekben, megtörténik a területi elosztásuk, ami után egy terület- speciális oktatásban vesznek részt. Itt megtudhatják, hogy mi lesz a pontos feladatuk, tesztversenyeken vehetnek részt, valamint terület bejárásaik is lesznek.”
Perényi Szilvia szerint nem beszélhetünk előkelő feladatkörökről az önkéntesmunka kapcsán. ” Ez egy olyan puzzle, amelynek minden egyes darabja elengedhetetlen egy dicsőséges VB megrendezéséhez, a legkisebb hozzájárulás is kritikus lehet a siker szempontjából. Az önkéntesek szó szoros értelemben nem nyerni jönnek, ez a kifejezés csak áttételesen igaz. Ők azt az élményt, azt az életérzést kapják, ami egy ilyen rendezvény ritmusából származik, de örökre az övüké marad az itt megszerzett szakmai tapasztalat is. Természetesen önkénteseink a verseny idejére kapnak formaruhát, akkreditációt, étkezést, de az esélyegyenlőség jegyében a vidékiről érkezők ingyen utazhatnak a MÁV jóvoltából, ma is nagyjából 350 résztvevő jött szabadjeggyel Budapestre.”
A belső motiváció a legfontosabb
A szakmai oldal bemutatása mellett fontos kérdés lehet az, hogy valaki miért szeretne egy ilyen rendezvényen önként dolgozni. Mocsai Lajos nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a kellő belső motiváció az, ami valakiből odaadó önkéntest faraghat. Az oktatás szünetében a hatodik osztályos Maya például azt mesélte, hogy őt az motiválja, hogy sok emberrel megismerkedhet, egy remek csapat részeként ezt a nyarat biztosan nem felejti majd el. Az oktatásra egyébként kilencedikes barátnőjével, Alexandrával érkezett, aki elmesélte, hogy mindketten versenyszerűen úsznak, és remélik, hogy egy- egy eredményhirdetés alkalmával találkozhatnak kedvenc sportolóikkal. De az önkénteskedés mellett olyan személyes indok is állhat, amely emberi, megindító és végtelenül becsülendő. Egy 39 esztendő hölgy elmesélte, rákos betegséggel küzd, és szüksége volt egy hosszútávú, több hónapos célkitűzésre. “Itt egy olyan csapatban lehetek, ahol elfelejthetem a betegségem, a mindennapi gondokat. Élményeket szerezhetek és ezzel együtt energiát a további küzdelmekhez. Az úszás és a vízilabda lelkes nézője vagyok, így nem volt kérdés, hogy ezeket a sportágakat választom a regisztráció alkalmával.”
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS