Magyarország politikai megállapodásnak tartja és elutasította az energetikai tanács rendeletét a földgáz felhasználásának csökkentéséről. Szijjártó Péter közlése szerint az az ok, hogy figyelmen kívül hagyják a magyar emberek érdekeit. A rendelet szerint a tagállamok önkéntes alapon csökkentenék a gázfelhasználásukat, ám az intézkedésbe szokás szerint belefoglalták a birodalmi diktatúra lehetőségét, amit – az EU ideológiai megőrülését ismerve – biztosra vehetjük, hogy érvényesítenének is. Eszerint az Európai Tanács vagy legalább öt tagállam kezdeményezésére az Európai Tanács bevezetheti az uniós riasztási helyzetet, és rögtön lőttek az önkéntességnek: minden tagállam köteles 15 százalékkal csökkenteni a felhasználását.
Egészen nyílt támadást intézett ismét az Európai Unió a tagjai nemzeti szuverenitása ellen, hiszen az intézkedés lényege szerint kívülről kényszerítenék a tagállamokat arra, hogy az iparukat és/vagy a lakosságukat energiától fosszák meg. A magyar külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a nemzeti energiamix tagállami hatáskör, tehát a nemzeti kormányok belügye az energiahordozók felhasználása és mennyiségi szabályozása. Szijjártó még korábban közölte az energetikai tanács ülésén, hogy Magyarország további hétszázmillió köbméternyi földgázt vásárol az eddigi leszerződött mennyiségek felett, valamint a két új atomreaktor felépítését is felgyorsítjuk, 2030-ra üzembe állnak. A miniszter elmondta, hogy a gázellátás folyamatos és zavartalan: a török vezetéken a napi ellátásnak körülbelül a fele érkezik.
Csak annyit mondanék, ha ezt annak idején nem építettük volna meg, akkor nagy bajban lennénk
– mondta a tanácskozáson, utalva arra, hogy korábban a vezeték miatt többen is bírálták a magyar kormányt. A magyar külügy vezetője szerint a rendelet negatív képet fest az EU versenyképességéről:
Ott lesz a földgáz a tárolókban, és majd nem engedjük felhasználni (…) Ez az európai gazdaságokra elképesztő hatásokkal fog bírni.
A miniszter emlékeztetett rá, hogy Magyarország az elmúlt hónapokban számtalanszor óvatosságra intett, mondván, az energiaellátás nem filozófiai, ideológiai vagy kommunikációs, hanem fizikai kérdés.
Mindeközben nagy nyugat-európai országok vezetői azt nyilatkozták, hogy ők meg tudják oldani az energiaellátásukat az orosz források nélkül (…) Akkor mire a riadalom, mire a vészhelyzet?
– tette fel a kérdést, hozzátéve, hogy a szóban forgó nyilatkozatok egyszerűen nem voltak igazak:
Ez egy megalapozatlan, hasznavehetetlen, végrehajthatatlan és a nemzeti érdekeket teljes mértékben figyelmen kívül hagyó, pusztán kommunikációs célokat szolgáló, egyes nyugat-európai politikusok hitelességének megmentését célzó, káros javaslat.
A többi tagállam belement az uniós megállapodásba, amely szerint tetszőleges intézkedésekkel, önkéntes alapon csökkentik 15 százalékkal a gázfogyasztásukat, ám szinte mindenki kapott valamilyen engedményt. Mentesülnek az olyan országok, mint Írország és Málta, amelyek nem kapcsolódnak az uniós gázhálózatokhoz, valamint azok is, amelyek elektromos hálózata nincs szinkronban az európaival, és erősen függ a gáztól. Ideiglenes mentességet kaphatnak azok a tagállamok is, amelyek túlteljesítik a gáztárolók feltöltésére vonatkozó uniós célt, ha a kritikus fontosságú iparágaik túlságosan függenek a földgáztól, illetve abban az esetben, ha a gázfogyasztásuk legalább 8 százalékkal nőtt tavaly az ötéves átlaghoz képest.
Forrás: vg.hu, MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS