A FAZ úgy tudja, hogy Orbán Viktor telefonon beszélt a CDU elnökével, és azt ígérte, lojális marad a Néppárthoz és a csúcsjelölt Manfred Weberhez. A kormányoldalon nem számítanak a Fidesz kizárására. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője úgy kalkulál: a Néppártban az egyharmad már kizárná a Fideszt, de nincs meg a többség, így a kizárás nem fog napirendre kerülni – írja az ATV.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) úgy tudja, hogy Orbán Viktor a hét végén telefonon beszélt a CDU elnökével, és azt ígérte, hogy lojális marad a Néppárthoz és az EPP csúcsjelöltjéhez, Manfred Weberhez – írta nemzetközi lapszemléjében Szelestey Lajos. Ugyanakkor a hétvégére már 7 ország kilenc pártja kérte, hogy zárják ki a Fideszt a Néppártból. A kormányoldalon és a Fideszben is úgy látják, hogy a Fidesz kizárása megúszható lesz a májusi EP-választás előtt; március 15. után leszedik a Soros-Juncker plakátokat, ami a nagy felháborodást okozta – aztán pedig jönnek a Timmermans-plakátok.
Manfred Weber már egyértelművé tette a Spiegel interjújában, hogy a Néppárt kampányát ő határozza meg, nem Orbán Viktor. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont csoport vezetője a hétvégén a Hír TV-ben utalt arra, hogy a Fidesz esetében a kizárás réme fenyeget, amiről azt mondta: szerinte most ez nem fog napirendre kerülni. Viszont úgy jellemezte a Néppárti frakciót, mint “Noé bárkáját”, amit úgy kell elképzelni, “mintha a Fidesz-frakcióban Gyurcsány Ferenc is benne ülne”.
A Néppárt európai parlamenti frakciójában vannak Gyurcsány-rajongók is, például a luxemburgi Mark Engel képviselő
– indokolta a Fidesz-ellenességet az elemző.
Arra, hogy a francia elnök, Macron célja az, hogy a Néppárt frakciója szétszakadjon, Mráz Ágoston Sámuel azzal reagált: a pontos választ nem tudja, de lehet, hogy egy magyar politikatörténeti könyvet ajándékozni kellene a néppártiaknak arról, hogy a kommunista párt hogyan “szalámizta” fel a ’40-es években az alternatíváit, hogyan kergette el őket, a politikusaikat hogyan járatta le, hogyan szüntetett be pártokat.
Az az érzése az embernek, hogy itt a történelmi tapasztalat hiányáról van szó. A nyugat-európai kényelemben nem tudják, hogy hogyan működik egy ilyen “felszalámizás”. Nem veszik észre a németek, hogy ez zajlik jelenleg az Európai Néppárttal. Németországnak meggyőződése szerint érdeke lenne a Néppárt összetartása, a német gazdaságnak és a politikai pozíciójának a garanciája, hogy az EPP egyben marad. Nem veszik észre, hogy a francia elnök vezetésével éppen szétverik a Néppártot, és ők az érdekeikkel szemben lépnek föl
– magyarázta.
Arra, hogy miért cselekszenek az Unióban, a Néppártban saját érdekeik ellen, Mráz Ágoston azt mondta: a németek nem őrültek meg, és a CDU elnökasszonyától olyan félmondatokat lehet hallani, hogy ő párbeszédben akar maradni a magyar kormányfővel és a Fidesszel, tehát nem akarják kizárni.
De a helyzet az, hogy a liberális sajtó nyomást tud gyakorolni nyugat-európai politikusokra, kérdéseket állandóan napirenden tartva kellemetlenséget tud okozni például egy CDU-vezetőnek, vagy más politikusoknak, akik ezért megpróbálnak menekülni és elhatárolódnak, vagy belekeverednek egy elhatárolódásba a Fidesztől
– mondta az elemző.
Mráz Ágoston Sámuel szerint nincs rá garancia, hogy a mostani 2019-es néppárti frakció, “ez a furcsa képződmény”, “ez a sokszínű ideológiai katyvasz” az EP-választás után is egyben marad; szerinte még az is lehet, hogy széthasad. Minden a májusi választási eredménytől függ a Fidesz vonatkozásában – tette hozzá.
Ha a Fidesz nagyon jó eredményt ér el, egyre nagyobb lesz a kockázata egy felvetésnek a kizárásra. A Néppártban van egy kisebbség, akár egyharmad is, amelyik ki akarja zárni a Fideszt. De jelenleg nincs többség. Ha kizárnák a Fideszt, nagyon valószínű, hogy a Néppárt konstrukciója is összeomlana. Akkor néppártok lehetnének, az egyik formáció Néppártnak hívhatná magát, míg a másik a Nép Pártja lehetne
– vázolta a lehetséges forgatókönyveket az elemző.
Mráz Ágoston Sámuel emlékeztetett, hogy Orbán Viktor már elmondta a stratégiai célját tavaly júniusban: ő az Európai Néppárton belül szeretne egy kereszténydemokrata platformot létrehozni, egy külön csoportosulást az EP-választás után. Ha viszont a liberálisok “többségbe keverednének”, és kizárnák a Fideszt az EP-választás után a Néppártból, akkor jöhetne szóba egy olyan csoportosulás, amely a Néppárttal frakciószövetségben működne.
Forrás: ATV; Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS