Hatodik helyen szerepel Magyarország a Politico listáján, amely azt összesíti: mennyire befolyásos egy-egy uniós tagállam Brüsszelben – írja a Politico brüsszeli kiadására hivatkozva az Origo. A Politico szerint Orbán Viktor az egyik legnagyobb hatású uniós vezető, nagykövetével azonban már akadnak gondok. A politikai magazin két tényezőt vett figyelembe: mekkora hatalma van az adott ország vezetőjének, és mekkora a brüsszeli nagykövetének. A valóságban ők ketten azok, akik a legnagyobb befolyással lehetnek az uniós politikára. Brüsszelben az állam- és kormányfők, köztük Orbán Viktor miniszterelnök évente többször is összegyűlnek az uniós csúcstalálkozókon. A görög csőd és a menekültválság miatt tavaly és idén is a megszokottnál jóval több uniós csúcsot hívtak össze, így a tagállamok vezetőinek befolyása is nőtt. A háttérmunkát ugyanakkor minden esetben az Európai Unióhoz delegált tagállami nagykövetek, Magyarország esetében jelenleg Várhelyi Olivér végzi. A szakember tavaly ősz óta vezeti a brüsszeli állandó képviseletet, elődje Györkös Péter volt. A diplomaták munkája nélkülözhetetlen, gyakorlatilag ők képviselik a magyar kormányt Brüsszelben, előkészítik az uniós csúcsokat, és megtárgyalják a háttérben a készülő uniós törvényeket.
Erősödő Orbán
Egy-egy ország befolyása lényegében azon múlik, hogyan tud együttműködni a tagállam vezetője és a nagykövet. A jelek szerint Magyarországon nem is olyan rosszul, de ez főleg Orbán Viktornak köszönhető. A 28 tagállamot és Törökországot elemző listán hazánk – azaz Orbán Viktor és Várhelyi Olivér párosa – a hatodik helyet szerezte meg a Politico szerint. Az első hely Németországnak jutott, a második az Egyesült Királyságé, a harmadik pedig Franciaországé. Magyarországot rajtuk kívül Olaszország és kakukktojásként Törökország előzi meg. Az utolsó hely Luxemburgnak és Horvátországnak jutott.
Stabil kormányzás, következetes álláspontok
A lista elkészítésében több kritériumot vizsgáltak. A vezetők esetében megnézték például, stabil-e a kormányzásuk, következetes álláspontot képviselnek-e, okoznak-e politikai problémát az unióban, vagy éppen uralják-e nyilatkozataikkal a csúcstalálkozókat. A nagyköveteknél azt nézték, konzultálnak-e velük a kollégáik, milyen korábbi tapasztalataik vannak, és milyen a kapcsolatuk a miniszterelnökkel.
Forrás: Origo
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS