Semmilyen védelmi intézkedés nem véd meg teljesen a vírustól, csak az oltás – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A kormányfő kiemelte: a korlátozások célja a terjedés lassítása, de ez nem megoldás. Hozzátette: ha szükséges, a szabályok lekövetik a járványhelyzet alakulását. A minimálbér emelése kapcsán nemzetközi szinten is példátlannak minősítette a kormányfő azt, hogy egy év alatt húsz százalékkal nőttek a keresetek. Hozzátette ugyanakkor: ha a bérnövekedés üteme nem áll összhangban a vállalatok fizetőképességével, akkor tönkremennek a cégek. A rezsiárak kapcsán Orbán Viktor úgy fogalmazott: rezsiválság van Európában, Magyarországon azonban nem a háztartásoknak kell megfizetniük ennek az árát. Hozzátette: amíg nemzeti kormány van, ez így is marad. A bevándorlás és a járvány összefüggéseiről szólva a kormányfő kifejtette: a migráció okozza, felpörgeti, növeli a járvány mértékét, nem megoldja azt, ahogy arról egyesek Brüsszelben nyilatkoznak.
A műsor elején a miniszterelnök kifejtette: tavasszal volt egy sikeres oltási kampányunk, ezt követően azonban megjelent egy új variáns, ami jobban fertőz, mint a korábbi. A kormányfő szerint hazánkban akkor nem lenne ebből baj, ha mindenki be lenne oltva. Az oltottak ugyanis kevésbé súlyos tünetekkel vészelik át a betegséget, míg az oltatlanok nagy valószínűséggel kórházba kerülnek. Jelezte: oltóanyagból tizenötmillió adag lesz elérhető az év végéig az országban. A munkavállalók bevonásáról szólva Orbán kifejtette: az csak egy mese, hogy a kormány áttolta volna a felelősséget a munkaadókra. Mint fogalmazott, nem egyformán terjed az ország minden pontján a vírus, ezért kellett bevonni a munkaadókat a védekezésbe.
Az általános kötelező oltás bevezetése viszont túlvan a magyarok tűréshatárán. Kell a munkahelyi közösségek érvelése is az oltás felvételéhez. Amíg mindenki nincs beoltva, ez a vírus fertőzni fog
– szögezte le a kormányfő, hozzátéve: a politikusok nem értenek jobban a járványokhoz, mint a szakértők, ezért őket kérdezi a kormány. Az oltás felvételével kapcsolatban bizonytalanoknak is üzent a kormányfő: nekik azt mondta, az oltatlanoknak tízszer nagyobb esélyük van megfertőződni. Mint fogalmazott:
Ha nem is ezer százalék az esélye, hogy megakadályozza a megbetegedést, de a betegség sokkal könnyebben átvészelhető.
A minimálbér emelése kapcsán nemzetközi szinten is példátlannak minősítette a kormányfő azt, hogy egy év alatt húsz százalékkal nőttek a keresetek. Hozzátette ugyanakkor: ha a bérnövekedés üteme nem áll összhangban a vállatok fizetőképességével, akkor tönkremennek a cégek. Kifejtette továbbá: a bérek megállapítása nemcsak a kormányon múlik, ehhez a munkaadókkal is kell egyeztetni; ezt a kormány megtette. Ismertette: a kormány azt ajánlotta a munkaadóknak, hogy ha elfogadják a dolgozók húsz százalékos minimálbér-emelésre vonatkozó igényét, akkor a munkások után fizetendő tb-járulékot csökkentik, így zajlott a tárgyalás, végül egy jelentős adócsökkentésben állapodtak meg, és így alakult ki a kétszázezer forintos minimálbér, a garantál bérminimum pedig kétszázhatvanezer forint lesz szintén januártól. A Gyurcsány–Bajnai-időszakban még az átlagbér volt annyi, mint amennyi most a minimálbér lesz.
A rezsiárak kapcsán Orbán Viktor úgy fogalmazott:
Rezsiválság van Európában. Hogy Magyarországon miért nincs? Mert Magyarországon sikerült szakítani azzal a gyakorlattal, hogy a baloldali kormányok folyamatosan emelték az energiaárakat.
Annak kapcsán, hogy meddig fenntartható a hatóságilag rögzített energiaárak politikája, a kormányfő azt válaszolta:
amíg mi vagyunk kormányon.
Hozzátette: hatalomra jutva a baloldali pártok a piaci ár szintjére emelnék az energiaárakat. Értetlenségét fejezte ki továbbá annak kapcsán, hogy
amikor amúgy is fél térden van Európa, az uniónak miért kell tetéznie a helyzetet egy hibás klímapolitikával?
Kifejtette: a brüsszeli logika szerint a nagy szennyezők helyett az emberekkel fizettetnék meg a klímasemlegességi átállás árát. Emlékeztetett: mindeközben Németországban a katasztrófavédelem arról ad ki tájékoztató videót, hogy hogyan vészeljék át az emberek a hideg időszakot. A bevándorlás és a járvány összefüggéseiről szólva a kormányfő kifejtette: a migráció okozza, felpörgeti, növeli a járvány mértékét, nem megoldja azt, ahogy arról egyesek Brüsszelben nyilatkoznak.
A migránsok behurcolják a fertőzéseket, a sok variáns így jön be
– fogalmazott. A miniszterelnök kifejtette: mindezek ellenére Brüsszel szerint a migráció jó dolog, szükség van rá, bennünket pedig hibásnak látnak.
Erre a magyar kormány azt mondja, hogy akkor Németország és Svédország fogadja be a migránsokat, de ránk ne kényszerítsenek semmit. Majd eldöntik a magyar emberek, kivel akarunk együtt élni, nem brüsszeli bürokraták
– húzta alá.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS