Az egyetemi modellváltásról tartott vitát a Fúzió Hallgatói Közösség szervezésében a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Orbán Balázs és a Momentum elnöke, miniszterelnök-jelöltje, Fekete-Győr András. Utóbbi sajnos érvek híján nem a felsőoktatásról és a Fudan Egyetemről beszélt, hanem a szokásos lózungokat puffogtatta és személyeskedett. Fekete-Győr valószínűleg fejben matekozott, hogy ő beszéljen a vitán százalékarányosan többet, ezért vágott bele folyamatosan az államtitkár szavába oda nem illő témákkal, de ettől függetlenül nem sokat tudtunk meg a Momentum elképzeléseiről, azon kívül persze, hogy kolbászból lesz a kerítés, ha ők jönnek. Orbán Balázs azonban felvilágosította a Momentum elnökét, hogy nem ő lesz a baloldal miniszterelnök-jelöltje, és arra kérte Fekete-Győrt, hogy a marxista lendületből vegyen vissza. Két fontos dolgot viszont megtudtunk: Fekete-Győr azon fog dolgozni, hogy a CEU visszajöjjön, bár azzal sincs tisztában, hogy most milyen „részei” vannak a Soros-egyetemnek hazánkban, de azt is megtudhattuk, hogy ha ő lett volna a járvány alatt a miniszterelnök, nem kezdte volna meg az oltást a keleti vakcinákkal akkor sem, ha emberek halnak meg. Ő kivárta volna az EU-s engedélyt.
A közbeszédet megosztja az egyetemi struktúraváltás, de sokan nem tudják, miről szól ez pontosan, ezért ellene vannak. A baloldal sikeresen elültette az emberek fülébe, hogy amit most a kormány csinál, az hatalomátmentési kísérlet és az egyetemi vagyon kiszervezése. Orbán Balázs szerint nő az egyetemek mozgástere ezzel a struktúraváltással. Nemzetstratégiai kérdés, hogy a felsőoktatást megújítsa a kormány. A legjobb egyetemek között nincs magyar egyetem és ez egy olyan probléma, amit meg kell oldani. A felsőoktatás alulfinanszírozott volt mindig is. Most forrásbőség lesz, ami a versenyképességét is növeli ezeknek az intézményeknek.
Vagyonelemekkel együtt, több ezer milliárd forrás mostantól a felsőoktatást fogja szolgálni
– emelte ki az államtitkár, hozzátéve, hogy minden kutatás azt mutatja, hogy akinek van felsőoktatási végzettsége, azok hosszabb ideig élnek, tudatosabbak. Ezért is akarnak egyre többen továbbtanulni. A minőségnövelés pont ezért nem elhanyagolható. Most figyelni kell tíz évig, hogy beváltják-e a hozzájuk fűzött reményt a modellváltó egyetemek – emelte ki.
Fekete-Győr András nem ismeri a vitakultúrát
Érvek híján Fekete-Győr András egy pikírt megjegyzéssel kezdte, mondván, hogy sosem „mernek” kiállni a kormánypártiak, ezért most ez egy különös helyzet. Majd korruptnak nevezte a fideszeseket és a témához nem kapcsolódó lózungokat puffogtatott, ezért a moderátor visszaterelte a vezérfonalhoz, de ez nem sikerült maradéktalanul. Nem felsőoktatási ügy a modellváltás a Momentum elnöke szerint, hanem a közvagyon kiszervezése, ám konkrétumokat nem mondott, pont úgy, ahogyan szövetségesei sem szoktak. A CEU ügyével is példázott, ami szerinte szintén nem felsőoktatási kérdés volt, hanem hatalompolitikai.
Öt probléma van Fekete-Győr szerint a modellváltással. Az első a népszuverenitás kérdése. A hatalom forrása a nép. A nép összegyűjtött egy nemzeti vagyont, ezért feltehetően kontrollt szeretnének felette – tette hozzá. Orbán Balázs szerint viszont nincs kormányzati kontroll az egyetemek fölött, ezért ezzel kár dobálózni. A második probléma Fegyőr szerint az alapító jogok átadása. A harmadik, hogy csökkent az egyetemek autonómiája, mivel minden a fideszes kurátorok kezébe került a Momentum politikusa szerint. A negyedik az életfogytig tartó kinevezés; itt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) élén lévő Orbán Balázs pozícióját is firtatta. A Momentum elnöke szerint felháborító, hogy Orbán Balázs majd a gyerekeinek is átadhatja az egyetemi stafétát. Az ötödik probléma Fekete-Győr szerint az, hogy becsapták az egyetemeket, mert még nem kaptak pénzt.
Orbán azt javasolta a momentumosnak, kérje meg az EP-s párttársait, hogy sürgessék a források kifizetését, ugyanis arról azok az EU-ból is jönnek. Az államtitkár kitért arra, hogy a Momentum a fiatalokat akarja megszólítani, de közben nem értenek egyet azzal, hogy növeljék a versenyképességet. Fekete-Győr ezután felidézte, hogy a CEU-könyvtárból tanult, de már nem tud, mert a kormány azt is elüldözte. Orbán pedig kijavította, hogy a CEU-könyvtár ma is van a Nádor utcában.
2022 után én azért fogok dolgozni, hogy a CEU visszajöjjön
– mondta Fekete-Győr.
1200 milliárd forintot a kormány biztosít az egyetemeknek, kapnak az uniótól is, és ha kell, a piacgazdaságból is tudunk forrást szerezni
– ezt már Orbán Balázs mondta, mire Fekete-Győr kitért arra, hogy most válság van, hogyan oldják ezt meg. Orbán emlékeztetett, hogy 2010 előtt, amikor válság volt, a baloldal egyből az oktatástól és az egészségügyből vette el a pénzt, de a Fidesz nem így rendezi az ügyeket. Emlékeztette a momentumost arra is, hogy ha Gyurcsányékkal indulnak és kerülnek hatalomra, akkor is ez lesz.
Fekete-Győrnek többet kellene forgatnia a jogi könyveket
Az alapítvány nem lehet magánvagyon
– javította ki a folyamatosan ezzel vádaskodó Fekete-Győrt Orbán Balázs, majd egy személyiségi jogi könyvből idézett, amiből Fekete-Győr is tanult, de ennek ellenére nem értette, hogy ez miért fontos. Az ember szekunder szégyenben nézte, hogy a jogász végzettségű momentumos nem tudja értelmezi a felolvasott passzust, pedig állítólag ő is ebből a könyvből tanult. A momentumos politikus ezek után támadásba lendült, és érvek híján újra az MCC-vel példázott, de azt elfelejtette, hogy az MCC nem közalapítványi finanszírozású, ezért nem lehet összehasonlítani a modellváltáson átesett egyetemekkel a helyzetét.
Momentumosok is jártak az MCC képzésére
– fűzte hozzá Orbán Balázs. A momentumos politikus ezek után mészároslőrincezett egyet és azt rótta fel, hogy miért nem Mészáros ad pénzt az MCC fenntartására. A problémája Fekete-Győrnek ezután az volt, hogy a rektorokat és az apparátust nem lehet egy kormányváltás után elmozdítani. Orbán szerint pedig az a baj, hogy ha valakivel nem egy a világnézete, akkor azt egyből „le akarja fejezni”.
Próbáld már meg a marxista lendületedet visszafogni
– jegyezte meg az államtitkár Fekete-Győr gondolatmenete után.
Ilyen felsőoktatást képzel el a Momentum
Ingyenessé kell tenni az első diplomát
– mondta Fekete-Győr. Orbán megjegyezte, hogy Gyurcsánnyal ez esetben nagy vitái lesznek a fiatal politikusnak.
Nem te leszel a miniszterelnök-jelölt a baloldalon
– fűzte hozzá Orbán, utalva arra, hogy ezekről a dolgokról nem ő és a pártja fog dönteni, ha a baloldal – benne a Momentummal – kerül hatalomra.
A tandíjra felvett diákhitelt visszamenőlegesen el kell törölni, ami körülbelül százmilliós tétel
– folytatta Fekete-Győr. Orbán szerint akkor az a pakett, amiket az egyetemek megkaptak, azt Fekete-Győr visszavenne és eladná, ami már a 2010 előtti szint. A Paks II-vel, a Budapest–Belgrád vasútvonallal és újabban a Fudan Egyetemmel szoktak jönni a baloldaliak, de kevesen tudják, hogy a magyar állam eladósodottsága jelenleg nulla forint a kínaiak és az oroszok felé. Orbán Balázs megjegyezte:
ha kormányozni szeretnél, akkor vannak olyan apró dolgok, mint például a törvények, amiket figyelembe kell venni.
Az egyetemek szakjegyzékét is eltörölné a Momentum. Ez rugalmatlanság és rossz – jegyezte meg. A magyar akkreditációs bizottság dönt erről, nem a kormány – javította ki az államtitkár, hozzátéve:
értem, hogy neked nem szempont a felsőoktatás minősége, de te 100 milliárdot költenél erre, én meg 3000 milliárdot.
A Fudan Egyetem ellen fog harcolni a Momentum elnöke
A felsőoktatás egy nemzetközi ipar, verseny, és ebben a helyzetben a kínai egyetemek a nyugati és angolszász egyetemekkel komoly együttműködési megállapodásokat kötnek, ez pedig jót tesz az adott térségnek. A versenyt pedig a lokális szereplőkkel erősítik – mondta Orbán.
Fekete-Győr szerint több pénzt kap a kínai egyetem, mint az egész magyar felsőoktatás, de ez Orbán szerint egyszerűen nem igaz. Fekete-Győr nem nagyon maradt a témánál, hanem a lélegeztetőgépekkel példázott, amin szerinte a Fidesz keresett. A vakcina is szóba került és kiderült: hiába lett volna keleti oltóanyag az országban, amíg nem lett volna EU-s engedély, addig nem adták volna be az embereknek, akárhányan is halnak meg emiatt.
Kicsit visszakanyarodva Orbán Balázs elmondta, hogy magyar diákok is részt vehetnek a kínai egyetem képzésein, és nem kell aggódni, megépül a Diákváros is, egymás mellett lesz a kettő. Arra is felhívta a figyelmet az államtitkár, hogy sok külföldi hallgatót is vonzani fog a Fudan Egyetem.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS