Az ország kipécézése azért történt, mert a magyar kormány által követett politika – nemzetiérdek-központú, bevándorlásellenes, családbarát, adócsökkentés-párti intézkedésekkel – nem felel meg annak a politikai klímának, ami az Európai Parlamentben uralkodik. Ezt Orbán Balázs, a miniszterelnökség miniszterhelyettese mondta a Hetek című országos közéleti hetilapnak adott interjúban. Szerinte az EP többségéhez tartozó képviselőknek az a félelmük, hogy a Magyarország által képviselt politika – legfőképp a bevándorlás-ellenesség – el fog terjedni a kontinensen, s ezt mindenképpen meg akarják akadályozni.
A Néppárton belül egyre nagyobb tábora van a Fidesz kizárását követelő erőknek; Orbán ezt egy megosztási taktikának tartja. „A kommunizmusban ugyanezt a műveletet leszalámizásnak nevezték, amelynek lényege, hogy meg akarják osztani a Néppártot azért, hogy lehetőleg ne ő legyen a legerősebb erő” – véli a miniszterhelyettes. Orbán Balázs szerint a magyar kormány úgy kalkulál, hogy a Néppárttól jobbra lévő erők a májusi parlamenti választást követően meg fognak erősödni, mert a Néppárt rosszul reagál a kihívásokra. Szerinte nagyon hasonló a helyzet ahhoz, ami a német politikában történik, ahol – így Orbán Balázs – az átlagemberek jobbra, a CDU pedig továbbra is balra tolódik, mindez egy jobbra álló erő megerősödését fogja eredményezni. A Fidesz ezért szeretné a Néppártot megreformálni, és a Néppárt vezetőinek a figyelmét felhívni arra, hogy ezekre a mozgásokra reagálni kell, mégpedig egy konzervatívabb, még inkább kereszténydemokrata irányba történő elmozdulással.
Orbán szerint a Fidesz terve „egyértelműen a Néppártban maradás”, és az, hogy a Néppártban ne a bevándorláspárti politika uralkodjon, hanem az Európa védelmére irányuló szándékok erősödjenek meg. Orbán Balázs szerint csak látszólag változott meg Merkel kancellár migráció-ügyi álláspontja. Mint mondta, ha megnézzük a mögöttes szakpolitikai döntéseket, akkor azok alapján az látszik, hogy nem történt változás: az uniós intézményrendszer ugyanúgy a bevándorlásban látja a kontinens jövőjét, mint tette azt 2015-ben. Arra a kérdésre, hogy miért költ ma Magyarország ugyanannyit az illegális migráció elleni küzdelemre, mint 2015-ben, amikor százezrek érkeztek a magyar határra, miközben ma nincs érdemi bevándorló-tömeg a magyar-szerb határon, Orbán Balázs azt válaszolta: azok a területek, ahonnan a potenciális bevándorlók érkeznek, továbbra is instabilak. Csak Törökországban több, mint 4 millió menekült és illegális bevándorló tartózkodik, csak a balkáni útvonalon több tízezer ember van, s Észak-Afrika kulcsállamaiból továbbra is milliók akarnak Európába jutni. Éppen ezért szerinte nagyon fontos az, hogy a Magyarország déli határán lévő védelmi rendszer sértetlen és intakt maradjon.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS