Évtizedes szálakat szakított szét Orbán Viktor, amikor nekiment legrégebbi szövetségesének, Simicska Lajosnak. A hvg.hu értesülései szerint a milliárdos vállalkozót elsősorban az zavarja, hogy vissza kellene vonulnia abból a pozícióból, amit még 1993-ban foglalt el, és fel kell adnia azt az építkezést, amit két évtizede folytat. A miniszterelnök – akit szövetségesei is győzködnek, hogy szorítsa vissza egykori kollégiumi szobatársát – úgy látja, Simicska túl nagyra nőtt, és „árnyékot vet” a többi „nemzeti tőkésre”, akiknek viszont az új gazdaságpolitikában főszerepet szán.
A harmadik Orbán-kormány júniusi megalakulása óta olyan folyamatok zajlanak a Fideszben és a Fidesz hátországában, melyek a párt 2002 után lezajlott központosítása óta szinte elképzelhetetlenek voltak. A hvg.hu több vezető fideszes politikussal, kormányzati tanácsadóval, a döntéshozatalra rálátó háttéremberrel beszélgetett. Forrásaik szerint a nyilvánosságra került konfliktusoknak számos eredője van, de egy dolog közös bennük: nincsenek ellentétben a miniszterelnök-pártelnök szándékaival, a vitákat sokszor ő maga gerjeszti, mert úgy gondolja, a 2014-es év a Fidesz életében is az új időszámítás kezdete, és ehhez mindenkinek igazodnia kell.
„A második kétharmados győzelem után azt hittük, végre feloldódnak azok a görcsök, melyek a 2002-es vereség után alakultak ki, és megújult lendülettel folytatódik a kormányzás, az elmúlt négy évben megalapozott rendszer kiépítése. Ehhez képest akkora a zavar az apparátusban, mintha két választási forduló között lennénk. A szervezet mintha arra várna, hogy kiderüljön végre, ki a főnök” – beszélt a kormányban már hónapok óta uralkodó hangulatról az egyik befolyásos, a pártvezetés működésére rálátó háttérember.
A lap forrásai szerint Orbán úgy érezheti, már van elég ereje ahhoz, hogy megvalósítsa azon terveit, melyekről az 1990-es évek közepe, a jobboldali pártok egyesítésének elindítása óta álmodott. Abban forrásaink egyetértenek – és ez beszédeiből is kiderül –, hogy a miniszterelnök egy teljesen új társadalmi, gazdasági berendezkedésre vágyik, teljesen új pályára akarja állítani az országot, amihez csak felvezető volt a 2010 és 2014 közötti ciklus alkotmányozása, jogalkotása, a politikai szerkezet átalakítása. A nagy változtatásokhoz Orbán egy dolgot nélkülözhetetlennek tart: a politikai döntéshozatal fensőbbségét el kell fogadtatnia azzal a gazdasági erőcsoporttal is, amely legalább két évtizede érinthetetlen volt a Fideszben.
„Semmi olyasmi nem érdekli, ami a rongyrázó újgazdagokat: sem a pénz, sem az estélyek, sem a drága utazások. Ül kinyúlt pólóban, viseltes nadrágjában és nadrágtartóban a Radóc utcai székházában szívja az olcsó cigarettáját, és fogadja a hozzá érkezőket” – így jellemezte a Fidesz gazdasági hátországának fejét egy nagy médiavállalat vezetője, aki már a 2000-es évek elején kapcsolatba került Simicskával. „Itt a Lajos fideszes világon belüli pozíciójáról, befolyásáról van szó. Orbán azt szeretné, ha Louis erről mondana le, vagy legalább visszavenne belőle” – magyarázta a helyzetet egy miniszterelnökségi stratégiaalkotásra rálátó forrás a lapnak. Az ezredfordulóra a Fidesz hátországában már csakis úgy lehetett nagyobb üzleteket kötni, ha előtte kikérték Simicska véleményét. 2002 és a 2010 közötti időszakban pedig nagyrészt neki volt köszönhető, hogy a Fidesz kibírta ellenzékben, volt médiája. Németh Lászlóné – aki az első Orbán-kormány idején együtt dolgozott Simicskával a Magyar Fejlesztési Bankban – kinevezésével megerősödött a Simicska lobbi, sőt az NFM-nek 2010 óta folyamatos konfliktusai voltak a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) is. Állítólag Orbán akkor dühödött fel először a lobbi „nyomulása” miatt, amikor a hivatalos gazdaságpolitikai irányvonalat képviselő Matolcsyt a Magyar Nemzet „betámadta” (ismert: a kormányfő azzal védte meg miniszterét, hogy ő a „jobbkeze” üzenve ezzel, hogy „érinthetetlen”).
Orbán 2012 vége felé döntötte el, hogy újabb győzelem esetén visszaszorítja Simicskát” – állította egy magas rangú fideszes politikus. A lap szerint ezt szorgalmazta a miniszterelnöknél két jelenlegi szövetségese, Lázár János és Habony Árpád is. A miniszterelnököt zavarta az is, hogy egy idő után természetesnek vették a kormányzatban, hogy ki kell kérni Lajosék véleményét” – ekkor telt be Orbánnál a pohár.
A hvg.hu azt írja: a kormányalakításkor jelezték a kormányzati kommunikációnak, hogy támadás éri majd az új fejlesztési minisztert, Seszták Miklóst, „meg kell védeni”, mivel a Miniszterelnökségen már tavasszal készültek a háborúra. A szélesebb nyilvánosság számára a reklámadó-tervezet benyújtásakor vált nyilvánvalóvá, hogy a Fidesz vezetése és a gazdasági hátország között konfliktus van. A Class FM-től a Magyar Nemzetig a kormánypárti lapok is tiltakoztak az adó ellen, a napilap például cáfolni igyekezett Lázár János vagy a beterjesztő L. Simon László állításait. Ugyanígy támadták Sesztákot, a Magyar Nemzet a lemondását szorgalmazta. „Aki azt találgatja, hogy ki lesz az új Simicska, semmit nem ért az egészből. Az a kérdés, hogy kik lesznek az új Simicskák” – magyarázta egy magas rangú a hírportálnak. Szerinte Orbán ezekre az új, az utóbbi években felemelkedett – de a pártvezetés értelmezése szerint a Simicska-birodalom árnyékába került – nagytőkésekre akar támaszkodni a paksi bővítésnél, a magyar tulajdonú bankrendszer kiépítésénél, az infrastrukturális beruházásoknál.
A teljes írás itt elolvasható.
Fotó: Vasárnapihírek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS