Nagy valószínűséggel tovább folytatódik a Simicska–Orbán-háború, ami már 2014 előtt is kódolva volt a két erős személyiség miatt – mondta az Origónak Nagy Attila Tibor. A Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa szerint kérdés, hogy Simicska és köre mennyi ideig tudja finanszírozni a médiabirodalmát. Az interjúból részleteket idézünk.
“A céghálózat túl nagy ahhoz, hogy Vida Ildikó távozásával végleg sikerüljön kiütni Simicska Lajost. Simicska ráadásul küzdő alkat, cége bírósághoz fordul a közbeszerzésekből való kitiltás miatt, és ki tudja, milyen ismeretek vannak még Simicska tarsolyában, amelyek esetleg kellemetlenek lehetnek az Orbán-kormányra nézve.”
“Valószínű, hogy Orbán Viktornak a második kormánya idején még szüksége volt Simicska és emberei befolyására, gazdasági erejére, ám mostanra tudja őt másokkal (például Garancsi István, Mészáros Lőrinc) pótolni. Ráadásul a kormányfő úgy gondolhatta, hogy Simicska túlságosan megerősödött a Fidesz holdudvarán belül.”
“Amit látni kell, a Fideszen és a környezetén belüli törésvonalak határozott megjelenése figyelhető meg….tavaly ősz óta a Fidesz felső vezetésében is ellentétek bontakoztak ki – például Pokorni–Lázár, Lázár–Kövér, Lázár–Rogán, vagy mostanában Tarlós–Lázár között –, a felsorolásból látszik, hogy az ellentétek kiéleződésében Lázár kulcsfigura.”
Az elemző szerint nincs esély az Orbán-Simicska békére, de “a politikában ugyanakkor vannak meglepő fordulatok. Attól is függ, kinek mi lesz az érdeke. De inkább a folytatódó harc a valószínűbb. “Első ránézésre igen, Orbán áll nyerésre, de nem tudhatjuk, Simicskának milyen kellemetlen tényeket tartalmazó információk vannak (ha vannak) a birtokában.”
“Akadnak más, a kormányhoz lojális üzletemberek is, akik viszont – tanulva a korábbiakból – egyenként valószínűleg nem nőhetnek majd akkorára, mint Simicska Lajos. Ezt az állam úgy tudja elérni, hogy egyetlen szereplőnek sem oszt túl sok pénzt, hanem a juttatásokat decentralizálja, többfelé osztja szét.”
“Kérdés, mennyi ideig tudja Simicska és köre finanszírozni a médiabirodalmát, képes lesz-e esetleg más finanszírozókat és reklámozókat találni. A feladat nem könnyű, mert a magyar gazdaság szereplői jól teszik, ha jóban vannak a kormánnyal, Simicska Lajos médiabirodalmának finanszírozását pedig akár a kormánnyal szembeni állásfoglalásként is lehet értékelni.”
Forrás és a teljes interjú: Origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS