Két ember nevét viseli a 2014-es év legnagyobb magyar belpolitikai háborúja, de a konfliktusban nem csak a névadók vannak benne, az egész jobboldal közhangulatát megváltoztatta. A miniszterelnök és Simicska Lajos körül egész frontrendszer alakult ki. az Index.hu megpróbálta kibogozni a szövevényes kapcsolatokat.
Azt állította a Fidesz egykori szóvivője a múlt héten, hogy az Orbán–Simicska-háborúként ismert jelenség a valóságban nem létezik. Deutsch Tamás szerint az „Orbán–Simicska-háborúsdi” csak álhír. Az Index fideszes forrásai – akik nem osztják Deutsch álláspontját – azt állították, Orbán Viktor nem fogja abbahagyni az attakot, amíg „el nem ment a falig”, és csak azután tárgyal majd. Az Orbán–Simicska-háború azonban már rég nem két ember ellentétére korlátozódik. Egyesek szerint éppen a két névadó sérülhet benne a legkevésbé, körülöttük viszont egy egész frontrendszer jött létre belőle.
A konfliktus egy, az üzleti körökben terjedő pletyka szerint, hogy Simicskáék tavaly decemberben egy olyan médiaüzletet ütöttek nyélbe, aminek Orbán környezetében többen nem örültek. Hivatalosan mindenki tagadja, de állítólag Nyerges Zsolt áll a TV2 tulajdonjogát megszerző menedzsment mögött. A kereskedelmi csatorna fölötti befolyás elhappolása különösen Habony Árpádot, a miniszterelnök tanácsadóját bántotta, aki szintén rástartolt a tévés ügyletre. Arról is hallani, hogy mások mellett Habony is jó érzékkel piszkálta fel Orbánban a kiszolgáltatottságtól való félelmét, azt hangoztatva, hogy Széles Gábor orgánumain kívül lényegében nincs olyan számottevő jobboldali újság, kereskedelmi tévé vagy rádió, ahol ne ütköznének Simicskába. Néhány forrás szerint azt is beszélik a Fideszben, hogy ezek a feltörekvő médiaaspiránsok húzásai annyira felbőszítették Simicskát, hogy megüzente, ő nem békül, ha Habony veszi át a média feletti irányítást.
Csányi az újságokból követi, mi történik a szomszéd várban
Lázár Jánoshoz került az uniós pénzek főcsapja. A Miniszterelnökséget vezető miniszternek ezért nem mostanában kellett először szembenéznie a különféle pályázatokon százmilliárdos nagyságrendű összegeket nyerő Simicska-érdekeltségekkel. Lázár aztán egy interjúban váratlanul leegerezte Simicskát, aki ezt azóta sem bocsátotta meg a hódmezővásárhelyi politikusnak. A konfliktus kialakulásához hozzájárulhatott az is, legalábbis egy kevésbé elterjedt magyarázat szerint, hogy Pintér Sándor belügyminiszter elvitte a kormányzati informatikát, ami viszont Nyerges Zsolték számára okozott jelentős érdeksérelmet. Pintér az egyetlen kormánytag, aki köztudottan egy másik gazdasági csúcsszereplő, Csányi Sándor köréhez tartozik, és 2010 óta stabilan élvezi Orbán Viktor bizalmát. Amikor Pintér az OTP igazgatóságából átült a bársonyszékbe, Csányi Sándor OTP-vezér egyértelműen a legnagyobb befolyású gazdasági szereplőnek számított. Az Index forrásai szerint a miniszterelnök akkor még azt tűzte ki maga elé célul, hogy a Fidesz háttérembereként Simicskát is legalább akkora befolyásúvá teszi. Csányi, aki mostanában MLSZ-elnökként a foci miatt egyre többet találkozik Orbánnal, azt mondta, csak az újságokból követi, mi történik a szomszéd várban.
Nagyhalak vonultak fel Simicska oldalán
Néhány napja már nem csak Orbán – Simicskával szemben álló – kormányzati csapatát ismerhetjük. Simicska Lajos tőle szokatlan módon a hétvégén önként állt fényképezőgép elé, és lefotóztatta legbizalmasabb embereit is. Szombaton a Magyar Nemzet online kiadásában egy sárvári lovaspálya avatója apropóján pózolt együtt a nyilvánosság előtt a csapat, amely a hazai GDP jól kimutatható hányada felett diszponál. Egy vezető pártpolitikus szerint a demonstratív fellépést mindenki értette, és az is sokakban felmerült, hogy „Habony talán alulbecsülte”, hogy ha kell, mennyire fajsúlyos figurák vonulnak le egy közös fotóért Sárvárra, hogy együtt szerepeljenek Simicskával. Személyesen ott volt Fonyó Károly, akit a képaláírásban szemérmesen csak kézilabdacsapat-elnökként mutattak be, de valójában az eddig Fidesz-birodalomnak tekintett médiavállalkozások kulcsfigurája. És szintén Fonyó volt – Simicska mellett – az állami hirdetési piac egyik legnagyobb ura. A Simicska-féle médiabirodalomat képviselte továbbá Sárváron Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet tulajdonos-főszerkesztője, a Hír Tv vezérigazgatója, Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese és Turi Árpád a Class FM vezérigazgatója. Simicska állandósult párját, Nyerges Zsoltot pedig testvére, Nyerges Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium korábbi főtanácsadója képviselte.
A teljes cikk itt elolvasható.
Forrás: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS