Láthatóan nagyon boldogok voltak az ellenzéki képviselők, hogy Orbán Viktorhoz intézhettek kérdéseket a parlament hétfői ülésén, a miniszterelnök pedig irigylésre méltó nyugalommal válaszolt a személyeskedéstől és csúsztatásoktól sem mentes kérdésözönre. Cikkünket frissítjük!
A hétfői parlamenti napon az azonnali kérdések és válaszok órájában Jakab Péter, a Jobbik újonnan megválasztott elnöke – a tőle már megszokott módon – Orbán Viktort próbálta ócsárolni kérdésnek álcázva. Jakab Péter úgy fogalmazott: Orbán Viktor miniszterelnök egy olyan országról beszél, ahol soha nem volt még ilyen jó az élet, mint most. Ám “ezt az országot úgy hívják, hogy Svájc, ön viszont Magyarország miniszterelnöke” – mondta a kormányfőnek, megjegyezve: Magyarországon él az EU második legszegényebb nemzete, a kormánya pedig a második legkorruptabb. A Jobbik elnöke szerint Orbán Viktor “elveszítette a kapcsolatot a valósággal”. Az ellenzéki politikus azt is mondta: nem “konzultálgatni” kell, hanem ki kell menni a nép közé, és meg kell nézni, hogyan élnek az emberek.
Magyarország 2010-ben pénzügyi csődbe jutott, és a Jobbik mostani szövetségesei vitték csődbe. Tízmillió ember 2010 óta azért küzd, hogy amit a Jobbik szövetségesei elkövettek, sikerüljön semlegesíteni
– közölte a miniszterelnök, hozzátéve: a Jobbikból kilépőknek az nem tetszik, hogy nem szeretik a pártelnök “gyurcsányista irányvonalát”, mert “bolsevik típusú leszámolások és a nemzeti, értékelvű politizálás teljes feladása történik”. A miniszterelnök arról is beszélt:
a Jobbikot elérte a klímaválság, olvadásnak indult, mint a jéghegy,
és azt javasolta, “kapják össze magukat”. A Jobbik elnöke – fekete bőrkabátjában – válaszában kissé túltolta a hangerőt; valószínűleg érzékenyen érintették a miniszterelnök által elmondottak, miszerint egyre többen hagyják el a Jobbikot és ez a tendencia nem tűnik bíztatónak. Jakab Péter mindazonáltal büszkén közölte, hogy “a dunaújvárosi jéghegynél léket kapott a fideszes Titanic”, amire a miniszterelnök gratulált a dunaújvárosi győzelemhez, hozzátéve: az összellenzékkel támogatott jobbikos jelölt parlamenti mandátumszerzése azt mutatja, hogy a Jobbik csak Gyurcsányékkal tud nyerni. Ezután arra is emlékeztette Jakab Pétert, miként vélekedett nem is olyan régen még a DK-ról. Emlékezetes, Jakab úgy fogalmazott:
ne gondolja, hogy nekem annyira egyszerű mondjuk, Dobrev Klárával egy színpadon állni, igenis akkor nyelnem kell nagyokat, meg ki kell lépnem a komfortzónámból.
Orbán Viktor ezután közölte:
Jó nyeldeklést kívánok önnek (…), és csak arra hívom fel a figyelmet, hogy amikor eljön az igazság pillanata, és ön lesz az utolsó Jobbik-párttag, aki elhagyja a székházat, ne felejtse el lekapcsolni a villanyt.
Hozzátette:
A kormány és az ország hangos szidalmazása helyett inkább kapják össze magukat, amíg nem késő.
Ezután Harangozó Tamás kért szót: véleménye szerint a miniszterelnök személyeskedett Jakab Péterrel és “lejárató szöveget nyomott a Jobbikról”. Majd közölte: zsidótörvényeket idéző hangulat van az országban. (A kormánypárti képviselők felzúdultak.) A miniszterelnök minderre úgy reagált: “Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Ha ütni fognak, kivédjük és viszonozzuk. Önök kezdték ezt a stílust.” A miniszterelnök kiemelte:
Önök olyan párttal vannak szövetségben, melynek tagja itt, a parlamentben – önök is hallhatták – azt mondta: össze kell írni a zsidó származású képviselőket. És önök most ezzel a párttal vannak szövetségben.
Harangozó ezt nyilván nem tudta megcáfolni, de azért megpróbált frappánsan visszavágni: szerinte a miniszterelnöknek fogalma sincs, milyen országot vezet. A kormányfő viszonválaszában kiemelte: míg 2010-ben 3,6 millió ember dolgozott az országban, addig ma 4,5 milliónyian.
A DK-s megmondóember, Arató Gergely szintén nem bírta ki, hogy ne emelje fel a hangját Orbán Viktorhoz intézett kérdése alatt. A szokásos egészségügyi nehézségek, a tankötelezettség és a nemlétező tandíj felsorolása után azt is közölte, hogy nincs szakképzési rendszer és a családtámogatás nem jut el minden családhoz. Majd megkérdezte, Orbán Viktor vállalja-e a felelősséget, hogy ilyen helyzetben van az ország?
1990 óta vagyok parlamenti képviselő, és négyévente az emberek elmondták a véleményüket a munkámról, van egy rossz hírem: 2022-ben is így lesz.
– mondta a miniszterelnök. Arató Gergely erre azt felelte: ő is nyert már parlamenti képviselői mandátumot, majd azt kérdezte, hogyan fog megbirkózni a magyar egészségügy a koronavírus-járvánnyal, amikor sokmilliárdos adóssága van a kórházaknak, ahonnan 971 orvos hiányzik. Arra is választ várt, miért rekesztik ki a szegény sorsú diákokat az oktatási rendszerből például a tankötelezettségi korhatár leszállításával, tandíjakkal és a szakképzés rendszerének “tönkretételével”. Orbán Viktor szerint viszont nem ártana a tényeket figyelembe vennie az ellenzéknek. Emlékeztetett arra, hogy a Gyurcsány-kormányok idején mintegy 6000 egészségügyi dolgozót bocsátottak el, és a szocialisták vezették be a tandíjat, szüntettek meg több ezer kórházi ágyat.
A miniszterelnök a koronavírus ügyében azt felelte: még nincs ilyen fertőzés Magyarországon, de nagyon valószínű, hogy lesz, ezért fel kell rá készülni.
Ez azonban alapvetően szakmai kérdés, az ellenzék viszont politikát csinál belőle
– tette hozzá.
A kormány felkészült, az operatív törzs felállt, a szakemberek teszik a dolgukat, képesek leszünk arra, hogy amikor ideér a fertőzés, akkor azt majd kezelni tudjuk
– közölte, kérve az ellenzéket is az egészségügyi dolgozók és döntéshozók támogatására. A DK képviselője szerint a választókat nem nyugtatja meg a miniszterelnöki reakció, mert nem válaszolt arra, hogyan biztosít a kormány megfelelő feltételeket a “tönkretett egészségügynek”. Orbán Viktor viszonválaszában azt mondta: 2003-2009 között, a baloldal kormányzása idején egyedül Magyarországon csökkent az egy főre jutó egészségügyi kiadás az egész OECD-térségben.
A Gyurcsány-kormányok alatt 600 milliárd forintot vettek el az egészségügytől, 16 ezer aktív ágyat számoltak fel, 6 ezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el, és a baloldali kormány volt az is, amely bevezette a tandíjat, “amit nekünk egy népszavazással kellett megsemmisíteni”
– sorolta.
Z. Kárpát Dánielt sem kímélte a miniszterelnök: “tudja, nagyon érdekes, hogy egy jobbikos gyűlöletbeszéddel vádolja a magyar kormányt”. Kifejtette: sajnálatos, hogy évek óta nem sikerül a jobbikosoknak felfognia bizonyos adatokat, tényeket, de “ezzel nehéz mit kezdeni”.
Valami oka csak van annak, hogy ön nem érti, amit mondok…
– fogalmazott a miniszterelnök, aki ismételten megpróbálta elmagyarázni Z. Kárpát Dánielnek azt is, hogy a határvédelem egy fontos feladat, kemény munka, amiért köszönet illeti azokat, akik abban részt vesznek, nem pedig támadni kell őket.
Nacsa Lőrinc (KDNP) képviselő arról érdeklődött, hogy mit tesz a kormány a magyar emberek biztonságáért. Kontrát Károly elmondta: a magyar határok fokozott megerősítése mellett határozatlan időre felfüggesztik a migránsok tranzitzónákba való beengedését is a koronavírus miatt.
A veszély nem múlt el, csak az ellenzék nem hallja meg. A magyar határőrség, rendőrség ellátja a feladatát, megvédi állampolgárait; amíg Orbán Viktor lesz a miniszterelnök és ez a kormány hatalmon, egészen biztosan nem lépnek illegális migránsok be az országba
– mondta Kontrát Károly. Nacsa Lőrinc viszonválaszában kiemelte:
mindez azt mutatja, ha Gyurcsány Ferencen és helyettesén, Jakab Péteren múlna, egészen biztosan nem lenne biztonságban az ország.
Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS